Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмпономиката – протекционизъм, ниски данъци и проблеми за света

Идеите на Доналд Тръмп за икономиката стряскат инвеститорите

10 коментара
Тръмпономиката – протекционизъм, ниски данъци и проблеми за света

Тръмпономика – това е новият термин, обобщаващ смесицата от крайни, неясни и тъкмо затова силно стряскащи идеи за икономиката на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп.

Пазарите реагираха тревожно на новината за победата на ексцентричния милиардер -популист, но бързо се успокоиха след първата му реч, която възприеха като умерена. В резултат нищо свръхнеобичайно и смущаващо не се случи на борсите, поне до момента.

Големият проблем на инвеститорите и бизнеса по цял свят обаче е неизвестността.Затова на този етап нищо не може да утеши притесненията, че Тръмп реално може да изпълни някои от "заканите", които отправи по време на предизборната си кампания.

Протекционизъм, връщане на търговските бариери и спиране на глобалния икономически растеж са част от основните тревоги на инвеститорите.

Големите разходи могат да разклатят фиска

Британският "Гардиън" обобщава това, което до момента се знае за икономическите идеи на Тръмп.

Според Тръмп десетилетията на свободна търговия са виновни за срива на американската промишленост, а евтиният внос на чужди стоки е струвал работата и доходите на много американци.

Именно по тази причина Тръмп се обяви за предоговаряне или дори денонсиране на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА), което премахна търговските бариери между САЩ, Канада и Мексико. Допълнителната идея за изграждане на стена за милиарди долари по границата с Мексико още повече изплаши пазарите, които след победата на Тръмп реагираха със силно понижение на песото в рамките на 12-13% само за ден.

Протекционизмът на Тръмп се очаква да унищожи и други споразумения за свободна търговия, някои от които все още дори не са договорени, включително Транстихоокеанското и Трансатлантическото партньорство.

Големи страхове витаят и около политиката на Тръмп към Китай. Ако новоизбраният президент наистина възнамерява да вдигне митата за китайските стоки с 45%, както обяви, това е равносилно на търговска война с Пекин. Тръмп твърди, че след присъединяването на Китай към Световната търговска организация в САЩ са затворени над 50 000 фабрики и са загубени десетки милиони работни места.

Намаляването на данъците, включително за богатите, е друго от "обещанията" на Тръмп – човекът, който се похвали, че около две десетилетия е избягвал плащането на част от подоходния си данък. Преди да бъде избран, новият президент бе обявил, че ще намали корпоративният данък от 35% на 15%, за да спре изтичането на капитали и ще направи сериозна данъчна редукция за работещите американци и тези със средни доходи и ще въведе необлагаем минимум от 25 000 долара годишно.

Заради щедрите данъчни обещания на Тръмп се очаква увеличение на бюджетния дефицит на САЩ, а оттам – и на дълговото бреме, посочва още "Гардиън". Като кандидат-президент бизнесменът обяви, че за него опцията САЩ да обяви фалит не е изключена.

Тръмп отрече здравната реформа на Барак Обама, като я нарече "скъпо бедствие".

Бизнесът не е очарован и от плановете на Тръмп за имиграцията. Той вече обяви, че ще върне в страните им на произход 11 милиона имигранти без документи – нещо, за което опонентите му твърдят, че е физически невъзможно.

Въпреки сериозния спад на безработицата по времето на Обама, плановете на Тръмп са да възроди промишлеността и така да отвори много работни места в бивши индустриални градове като Детройт.

Тръмп даде и сериозна заявка за големи инвестиции в инфраструктура – ремонт и ново изграждане на магистрали, мостове, тунели, летища, училища, болници.

Въпреки че президентът няма директни правомощия по отношение на политиките на централната банка, Тръмп вече заяви, че не е доволен от политиката на ниски лихвени нива. Той дори даде заявка за евентуалната смяната на Джанет Йелън, която ръководи Федералния резерв. В дългосрочен план повечето правителствени харчове и намаления на данъци ще разхлабят фискалната политика, което може да създаде нуждата от затягане на паричната политика и вдигане на лихвите.

Победата на Тръмп притесни и екоактивистите заради заявката за връщане назад по отношение на много "зелени политики", въведени от президента Обама. Тръмп заплаши САЩ да се оттегли от Парижкото споразумение за климата с ангажимент за намаляване на въглеродните емисии – контракт, който бе договарян 20 години.

На всичкото отгоре Тръмп даде знак, че ще заложи върху въглищата, шистовия газ и петрола, което породи тревоги, че той ще възпре инвестициите във възобновяеми енергийни източници.

Кошмарите на технологичната индустрия

Победата на Тръмп е особен кошмар на технологичната индустрия. Той може да ограничи имиграцията на предприемачи и хора с умения, на които тя разчита. Тръмп разкритикува "Епъл" за това, че прави айфоните си в Китай и не помага на ФБР да разкодира смартфоните на терористи. Той може започне антитръството преследване на големите технологични компании.

Тръмп вече директно обяви, че "Амазон" ще има големи неприятности, ако той стане президент.

Той обеща да намали данъците, които фирмите плащат, ако те прехвърлят в САЩ доходите си, които държат в чужбина. Американските технологични и фармацевтични гиганти притежават над 2.5 трилиона долара навън.

Тръмп няма да донесе просперитет и сигурност

"Неизвестните преобладават, но най-вероятният ефект от икономическата политика на Доналд Тръмп ще бъдат поразии, особено в чужбина. Това се случи и предишния път, когато Америка абдикира от ролята си на център в глобалната финансова система, когато през 1971 г. при Ричард Никсън тя прекрати поствоенния режим на фиксирани валутни курсове, казвайки на европейските лидери: "доларът е наша валута, но ваш проблем", коментира британският "Икономист".

Според изданието въпреки че икономическите планове на Тръмп никога не са били особено детайлни, няколко неща могат да се кажат със сигурност. Първо, Тръмп ще свали данъците много сериозно. Това намаление ще е от полза най-вече за богатите, което ще ограничи ефекта му върху потреблението, но разрастването на бюджетния дефицит ще е голямо сътресение за икономиката. В същото време Тръмп декларира увеличение на разходите за отбрана и инфраструктура (и вероятно за стена по границата, която ще струва колкото двете взети заедно). Това ще увеличи и дълговете, след като при Обама и правителствените разходи, и заемите намаляха.

Ако републиканците отменят "Обамакеър" (здравната реформа на Барак Обама, б. р.), милиони американци ще загубят здравната си застраховка. Нерегистрираните имигранти и техните семейства ще са в много по-уязвима позиция в сравнение с управлението на Обама, пише изданието.

Дори Тръмп да не въвлече Америка и света в нов сериозен конфликт или глобална депресия, ефектът от неговите политики върху траекторията на глобалния растеж и развитие може да е значителен и ужасяващ. Тръмп може да върне обратно процеса на глобализация, който вече почти беше спрял. Това няма да донесе на работниците златен век на просперитет и сигурност. Напротив – ще увеличи степента, в която глобалната икономика ще се усеща като игра с нулев резултат, увеличавайки опасността от политически конфликти. Развиващите се страни ще бъдат все по-неспособни да увеличават потенциала си за растеж и все по-неспособни да изпращат мигранти към по-богатите държави. В същото време международното сътрудничество, което сега осигурява известно смекчаване на финансовите и икономическите трудности в развиващия се свят, може да се разруши. Климатичните промени ще се влошат. Картината на света на Тръмп е доста по-тъмна за тези извън света на богатите, отколкото вътре в него. Но дори и вътре той е достатъчно тъмен", посочва "Икономист".

Поставя се и въпросът колко вреди може Тръмп да нанесе на икономиката.

Например данъчните облекчения на Тръмп трябва да минат през Конгреса, но републиканците могат да ги прокарат и само с обикновено мнозинство. Затова е в ръцете на републиканците конгресмени да смекчат предложенията на новия президент.

И докато Конгресът има възможност да пренапише данъчните планове на Тръмп, той има много по-малко власт да удържи неговия протекционизъм. Съществуващите закони позволяват на президента да налага мита при много широко разписани обстоятелства. Той може и да използва правомощията си, за да се оттегли от НАФТА, посочва "Икономист".

Има риск от рецесия и търговски войни

Британският "Телеграф" също пише, че един от основните въпроси е колко ще харчи Тръмп като президент и какви дългове смята да взема. Той вече даде заявка за сериозни инвестиции в инфраструктура. Въпреки че републиканците яростно се противяха на увеличението на дълга, плановете на Тръмп са именно в посока на бързо нарастване на задлъжнялостта. Според оценки на Комитета за отговорен федерален бюджет плановете на Тръмп ще добавят 5.3 трилиона долара към публичния дълг на страната. "Идва нова ера на протекционизъм", твърдят коментатори пред "Телеграф". Анализатори твърдят още пред изданието, че евентуални търговски войни с икономически партньори, които са възможни при идеите на Тръмп, ще увеличат риска от рецесия, търговска война и спад на цените на акциите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #10
  2. Филка Русофилка
    #9

    Този тюрлюгювеч от лошотии, разпространяван от левичарските медии, които ще сполетели САЩ при Тръмп, вече го слушам от няколко български икономисти. Какъв протекционизъм, какви глупости? Тръмп ще завърши преговорите по зоната за свободна търговия и инвестиции с ЕС (TTIP). Нормално е да се преразгледа НАФТА, след като Канада вече подписа СЕТА. На Мексико ще се даде някакъв облекчен достъп до обединения пазар ЕС-САЩ, какъвто ЕС е дал с двустранни споразумения на отделни държави като Израел, Турция, Швейцария и др. САЩ ще да си прибере някои изнесени производства или ще ги пренесе напр. у нас.

  3. Sin
    #8

    Ако имаше такива големи рискове с Тръмп, американската борса нямаше да достигне днес огромен скок и дори рекорд според нйскои - подобрен е скокут от август - над 18800 пункта! Маинстриим пресата в САЩ се е превърнала в част от елита и продължава и след победата на Тръмп да вещае апокалипсиси !

  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #7
  5. Александър Борисов
    #6
  6. Kiril Kovatchev
    #5

    Републиканската партия още не съзнава напълно какъв си го натресе с тоз оранжев дедо. Лошото е че целият свят ще бере ядове с него. Както е известно всички правят грешки, но поне Великобритания и САЩ бяха острови на стабилност, а ето че и те я оплескаха. Опасявам се че нищо хубаво не очаква света през идните години.

  7. Васил Митов
    #4

    "Ако републиканците отменят "Обамакеър" (здравната реформа на Барак Обама, б. р.), милиони американци ще загубят здравната си застраховка. Нерегистрираните имигранти и техните семейства ще са в много по-уязвима позиция в сравнение с управлението на Обама, пише изданието." Как така? Всъщност единственото, което Обамакеър направи е да задължи всички хора да имат здравна осигуровка, като въведе данъчни глоби за тези, които не се подчиняват. Помощта за бедните идва от щатите, а не от Федерацията. Освен това Тръмп винаги е казвал, че ще "отмени и замени" Обамакеър.

  8. анита хегерланд
    #3

    Хората обичат да мислят клиширано, това е по-лесно, не боли глава, "гледат назад, а мислят напред". Доналд Тръмп не е правил кампания, не е описвал своите ходове, той разкрива противоречията на американската политика, като оставя въпросите отворени. Най-вероятно той ще направи размествания на доходи и разходи, според своите приоритети.

  9. безпартийна
    #2

    Май не само българите са малоумни когато избират управляващи.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.