Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трансплантациите спряха, докато стотици хора чакат донор

8 коментара
Трансплантациите спряха, докато стотици хора чакат донор

От началото на годината досега у нас не е извършена нито една трансплантация от трупен донор, а бъбречните трансплантации от жив донор са само две. Печалната статистика, изнесена от Изпълнителната агенция по трансплантациите (ИАТ), показва, че тази дейност е в пълен застой докато стотици хора се нуждаят от присаждане на органи. В момента чакащите за трансплантация на бъбрек са 866 души, 41 човека се нуждаят от трансплантация на черен дроб, 32 – на сърце и петима на бял дроб.

Тенденцията към рязко намаление на трансплантациите е от миналата година, когато имаше само четири трупни донора, чийто органи бяха присадени на общо 13 пациенти. За сравнение, през 2010 година трупните донори бяха 21.

Като цяло 2010 година беше изключително успешна за трансплантациите. Според експерти високият резултат се дължеше на масирана кампания на здравното министерство и подобрената координация между болниците. Увеличени бяха и сумите, които здравното министерство плаща на болниците за всяка извършена трансплантация. България започна да си сътрудничи и с европейската организация Евротрансплант като първо страната ни предостави органи, за които нямаше подходящ реципиент у нас, а след това и български пациент получи бъбрек от германски донор.

Обменът на органи обаче стана причина за скандал, след като сини депутати обявиха, че износът на органи бил незаконен. Последвалите проверки не установиха нарушения, но малко по-късно около трансплантациите се заформи нов скандал – този път за това, че Фондът за трансплантации в чужбина не е усвоил отпуснатия му бюджет. Фондът се оправда с факта, че е трудно да се намират донори в чужбина, тъй като чуждите клиники обикновено задоволяват приоритетно потребностите на собствените си пациенти.

Скандалите в крайна сметка доведоха до затварянето на фонда за трансплантациите в чужбина, създаден по инициатива на премиера Бойко Борисов, който в началото на мандата обяви, че ако трябва, ще тегли кредити, за да праща хората да си правят трансплантации в чужбина. Сменен бе и директорът на Изпълнителната агенция по трансплантациите Теодора Джалева.

Всичко това обаче разклати сериозно доверието в тази дейност и броят на донорите драстично спадна.

След смяната на висши чиновници не последваха действия, които да възвърнат доверието в трансплантациите, скандалите също продължиха да се точат. Наскоро ИАТ откри нередности при детските трансплантации в болница “Лозенец“, но лечебното заведение отхвърли всички обвинения, а проверките там продължават да се точат и все още не е взето окончателно решение за прекратяване на тази дейност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    От скандал в скандал, ежедневно. България - страната, в която нещата не се случват.

  2. Анонимен
    #7

    Е нали нашия любим вожд, обеща, донор за всеки !

  3. Анонимен
    #6

    Nie tuk v USA imame otmetka na knijkata dali sme suglasni da sme organni donori, vseki sam si reshava

  4. Анонимен
    #5

    До 4 - досега не сме видели доктори да се интересуват много-много от органи. В резултат на тази незаинтересованост, в страната ни изобщо няма трупни донори, въпреки, че статистиката за загинали на пътя е стряскаща. И тук не става въпрос за правене на всичко възможно да се оздравее, а става въпрос за хора в мозъчна смърт, чийто органи са годни. Тук трудното решение е на близките, които трябва да бъдат убедени, че е важно да позволят органите на близкия да се вземат. За да бъдат убедени обаче е нужна

  5. Анонимен
    #4

    За да си дадеш органа трябва да си убеден че доктора прави всичко за оздравееш. Ако виждаш че доктора го интересуват най-вече парите няма как да стане.

  6. Анонимен
    #3

    Съгласен съм и с ком.1, и с ком.2. Може би греша, но не беше ли тъкмо пациентска организация, която се застъпи за Джалева, твърдейки,че тя си върши добре работата?

  7. Анонимен
    #2

    Обаче сме много бездушна нация. Под дописките за словоблудствата на Тиквата има километри коментари, а когато под носа ни стават далеч по-сериозни безобразия, подминаваме абсолютно равнодушни. Кой ако не ние, да накараме някакви хора да си свършат работата?

  8. Анонимен
    #1

    Докато има пациентски организации, които целенасочено работят против интересите на пациентите, няма какво друго да очакваме. Джалева може и да беше проста, но поне по нейно време имаше ентусиазъм нещата да се случват. Безспорен факт е, че тогава се увеличиха трансплантациите. Значи само желание е нужно. То е ясно, че няма да постигнем кой знае какви висоти, но и малките крачки са важни. Не можем да очакваме, че проблемите ни ще се решат навън. Дори всички пари за трансплантации в чужбина да се изразходват, ако не създадем среда, нещата да се случват тук, сме загубени.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.