Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трасето за газовата връзка с Гърция още се подготвя за строежа

10 коментара
Борисов провери в началото на ноември строежът на газовата връзка в Гърция, сн. БГНЕС

Две месеца след като премиерът Бойко Борисов провери на място как върви строежът на газовата връзка на България с Гърция и обеща доставки на газ отвсякъде, дейностите по реалното изграждане на тръбата от Хасково до Комотини все още не са започнали, за разлика от бързането по трасето на "Турски поток".

В момента продължават да се изпълняват подготвителни дейности по трасето както на българска, така и на гръцка територия, а през февруари предстои да се доставят тръбите за  изграждането на първите 47 км от интерконектора.  Това стана ясно от съобщение на Министерството на енергетиката след среща на министър Теменужка Петкова с представители на гръцките компании изпълнителни на строежа.  "Коринт Пайпуъркс" ще изработи и достави тръбите, а "Джей енд пи – Авакс" трябва да построи газопровода.

Необходимата техника за извършване на автоматично заваряване на тръби, която ще ускори значително процеса по реализация, била доставена в Солун и предстои да се транспортира към трасето в България, цитирана е компанията "Авакс" в съобщението.

Проверка на премиера през ноември 2019 г. между хасковските села Войводово и Орлово установи, че са започнали изкопните работи по първите два километра от трасето на интерконектора. Борисов съобщи, че са доставени тръбите за първия километър на тръбата. Маркираната осева линия и разчистената полоса са с дължина четири километра, стана ясно тогава.

Сегашната среща на Петкова с изпълнителите на проекта е втората от ноември насам за отчитане как върви реализацията на проекта.

Енергийният министър призовала компаниите да работят активно и подчертала, че завършването на изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България следва да приключи през октомври тази година. По думите ѝ въвеждането в експлоатация на проекта в синергия с Трансадриатическия газопровод е от стратегическо значение. Чрез IGB страната ни ще получава договорените 1 млрд. куб м./год. азербайджански природен газ за страната от азерското находище "Шах Дениз ІІ".

След десетгодишно забавяне на газовата връзка с Гърция, за която ЕК предостави финансиране, а Вашингтон подкрепа като маршрут за газовата диверсификация на България и региона, строежът започна приблизително по същото време като този на продължението на "Турски поток" през българска територия. За наричания от правителството ни "Балкански поток" и редовно проверяван от Бойко Борисов как върви строежът бе обявено, че вече са построени десетки километри и тръбите се полагат със скорост от 5 км на ден.

България дори беше "похвалена" от руската компания "Газпром" преди дни, че ускорила строежа на "Турски поток" след критиките на руския президент Владимир Путин, че се бави с проекта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 09:39 на 24 януари 2020 от автора.
    #10
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  5. Лизи Гугуткова
    #6

    "Турски поток" при всички случаи ще бъде стратегически провал за България.
    " Според газовата директива на ЕС половината от капацитета на газопровода ще трябва да бъде запазена за алтернативни доставчици, като например доставката на азербайджански газ или втечнен природен газ.
    Неотдавнашното решение на Европейския съд да бъде ограничено до 50 % използването на тръбопровода OPAL в Германия от „Газпром“, може да послужи като прецедент за България .
    Въпреки усилията на София и Белград за изграждане

  6. Лизи Гугуткова
    #5

    Китай може да се окаже най-големият вносител на LNG в света през 2019 г. 23-01-2020 ...............Ако тези оценки се потвърдят от официалната статистика, Китай ще излезе на първо място в света сред страните вносителки на LNG, изпреварвайки Япония, се казва в обзора на Global Gas Analytics (GGA).

  7. Лизи Гугуткова
    #4

    Министър Теменужка Петкова призова компаниите да работят активно и подчерта, че завършването на изграждането следва да приключи през октомври тази година.

    По думите й въвеждането в експлоатация на проекта в синергия с Трансадриатическия газопровод е от стратегическо значение.
    Чрез IGB страната ни ще получава договорените 1 млрд. куб м./год. азербайджански природен газ за страната от втората фаза на газовото находище Шах Дениз.

    Представителите на „Коринт Пайпуър“ увериха, че производството на

  8. Естествено
    #3

    Сега вече е късно. Връзката ще стане, но скъпия газ с руска надценка е вече договорен и ще го плащат българите. През сръбски поток. А онзи без надценка, може даже и да го продава България, сериозно конкурентен е. Същата схема като с електроенергията. Скъпата вътре - да плащат маймуните чрез разни добавчици "отговорност" към това и онова, нормалната навън - там маймуни няма. ЕС дава пари за връзката с Гърция, Тръмп директно пита нашичкия. И нищо. Руската газ им е важна, скъпата. А българите - кучета ги яли.

  9. balrogbg
    #2

    Нали сме руска колония 75г. вече, каквото кажат от метрополията. Ако трябва още 30г. ще строим връзката с Гърция.

  10. 1107a
    #1

    Основният приоритет, на това дето уж е "българско правиотелство" е борбата за налагане на руските енергийни инетерси.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.