Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Травмите в детството водят до лошо здраве в зряла възраст и дори ранна смърт

1 коментар
Травмите в детството водят до лошо здраве в зряла възраст и дори ранна смърт

Неблагоприятни преживявания в детството водят до рисково за здравето поведение в зряла възраст, което може да отключи редица заболявания като психични разстройства, сърдечносъдови заболявания, карциноми и в крайна сметка да доведе до ранна смърт. Това показват резултатите от двугодишно проучване на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) сред 600 студенти.

Според проучването емоционално насилие в детска възраст са преживели 40.9 на сто от анкетираните, физическо насилие - 28 на сто, сексуално насилие - 11.3 на сто. Физически пренебрегвани в детството си са били 9.3 на сто от участниците в изследването.

Почти една четвърт от участвалите в проучването на НЦОЗА са деца на разведени родители, 10.5% от анкетираните пък са с починал родител. От всички 600 студенти свидетели често вербално домашно насилие са 33.7%, а на физическо – 10.2%. Свидетели на физическо насилие със сериозно нараняване пък са били 3.5% от анкетираните.

44.6% от тях са съобщили, че никога не са се чувствали разбрани, обект на тормоз от връстници са били 27.3% от анкетираните студенти, в училищни сбивания са участвали 24.9%.

Пряко на поведението и здравето в зряла възраст се отразяват физическото, емоционалното и сексуалното насилие, а косвено влияние върху живота на детето оказва лошата семейна среда – с един или без родители, при смърт на родител, при съжителство с член на семейството, който употребява алкохол, такъв с психични отклонения или такъв, който е бил в затвора.

Всичко това в късна възраст може да доведе до прекомерна употреба на алкохол, тютюнопушене, затлъстяване, както и рисково сексуално поведение.

Д-р Румяна Динолова, експерт в Националния център по обществено здраве и анализи, съобщи, че според проучването физическото насилие в детството увеличава с 3.6 пъти риска от тютюнопушене в зряла възраст и с 1.7 пъти риска от злоупотреба с алкохол.

Емоционалното насилие пък повишава риска от пропушване в ранна възраст 3 пъти, риска от ранна сексуална активност 2 пъти, риска от множество сексуални партньори 2 пъти и 1.7 пъти - риска от злоупотреба с алкохол.

Данните кореспондират и с резултатите от световни проучвания, като това на СЗО, според което 70% от случаите на ранна смърт сред хората в зряла възраст се дължат на поведение, формирано във възрастта между 9 и 19 години, съобщи Христо Хинков, директор на НЦОЗА .

Превенцията на подобно рисково поведение е адекватно поднесената информация, здравното образование, както и здравни услуги, подходящи за младите хора – така че младият човек да отиде в един кабинет и вместо критика до получи помощ, коментира психологът Анина Чилева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Родителите на тези травмирани студенти са били млади, недоволни хора по време на Прехода. В живота им имаше хаос, разруха, провалени надежди, кариери и бракове. Децата им живяха в този водовъртеж и са попили техния гняв, недоволство, безизходица, като са го обърнали срещу себе си, защото нямат реалният враг, с който се бореха техните родители. За това свидетелстват татуирането на тялото, наркоманията, липсата на желание за работа и учене, нежеланието за встъпване в брак и създаване на потомство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.