Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Трейс Рисорсиз" ще добива злато край Брезник в следващите 20 години

Залежите се оценяват на 14 тона злато и 60 тона сребро

3 коментара

Правителството разреши на "Трейс Рисорсиз" да добива злато и сребро край Брезник. Компанията, в която мажоритарен собственик е Лъчезар Цоцорков, получи концесия за 20 години на находище "Милин Камък" в землището на Брезник, Пернишка област, съобщи правителствената информационна служба.

За първите седем години дружеството ще инвестира 45 млн. долара, е посочено в съобщението. Няма информация за размера на концесионните такси, които ще плаща концесионерът.

Дружеството "Трейс рисорсиз" е собственост на "Асарел Медет", което добива медна руда край Панагюрище. Те купиха компанията от канадската "Юромакс Рисорсиз", която откри находищата в Брезник и Ракитово, край Пазаржик.

Проучванията оценяват залежите край Брезник на около 14 тона злато и на около 60 тона сребро. Плановете на компанията са добитата руда да бъде обогатявана, а ценните метали от нея да бъдат извличани чрез гравитационен и флотационен метод. За това се предвижда изграждането на минно-обогатителен комплекс. Ще бъде направено и депо за хумусни материали и инсталация за преработка на рудата. След приключване на експлоатацията на терена, "Трейс рисорсиз" обещават засегнатите площи да бъдат рекултивирани в срок от две години.

Природозащитната организация "За чисто Граово" води дела срещу добива на злато, но в края на 2014 г. Върховният административен съд отхвърли жалбата им. Съдът реши, че няма риск за околната среда.

От "Трейс рисорсиз" обещаха технологията за добив на благородните метали да бъде щадяща, а взривовете да не се усещат от населението. Няма да има промяна в качеството на въздуха, нито ще има намаляване на водоснабдяването на града, обеща още концесионерът.

Сега предстои наемането на около 400 души работници, които ще работят във фабриката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Donkey Hot
    #3

    Нали това е смисълът на концесията. Риска носи концесионерът. Иначе ако истински се спазват екологичните правила, добивът на злато е доста високотехнологична индустрия. Точно тук почват да ме глождят едни съмнения, защото силно се съмнявам, че българска фирма има технологичен капацитет като този, който има Дънди Прешъс Металз, например и може да работи, както те работят в Челопеч.

  2. Pavlova
    #2

    На печелившите - Честито! За нещастие не сме ние българите.

  3. Доналд Дък
    #1

    Ами ако не потече очакваното злато и сребро, какво ще стане с фабриката и наетите работници? От такива специализирани мощности ли ще правим нашата нова модерна икономика ? В много европейски страни се отказват от такъв рудодобив. Светът бяга от златото и много скоро , то може да загуби позициите си на резервна валута. Действителната пазарна употреба е около 5% от всички запаси. При това намалено търсене цената му може да слезе дълбоко под 1000 $ за унция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.