Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тренчев иска да се спрат големите сделки

0 коментара

На този етап приватизацията на големите предприятия в страната би трябвало да бъде спряна, заявява в интервю за БТА президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Той смята, че първо трябва да се подобри състоянието на дружествата, като бъдат модернизирани, и едва след това да бъдат продадени.

Тренчев иска да се прецени какво да се приватизира, а не да се продава на всяка цена. Според него държавните предприятия носят печалба на държавата, а след като бъдат продадени се получава еднократна сума, но по-нататъшните печалби са само от данъци.

Президентът на КТ "Подкрепа" смята, че не е наложително да бъде приватизирана Банка ДСК. По думите му е добре да остане една банка, на която хората имат доверие. Според него в много европейски страни има предприятия, които не са приватизирани и никой не мисли да ги приватизира.

Тренчев смята, че пазарната икономика не означава 100 процента частна собственост и трябва да има и държавни предприятия особено в някои сектори.

Според Тренчев "Булгартабак холдинг" е трябвало да бъде приведен в по-добро състояние и после да бъде продаден. За сделката с БТК също можело да се изчака.

Той смята, че чрез предложените промени в Закона за приватизаця и следприватизационен контрол се погазва Конституцията. Това се правело под натиск на определени хора, за да може да се прокарат няколко сделки. Тренчев повтаря позицията си от преди няколко дни, че ако мнозинството приеме закона, то ще призове президента да наложи вето.

Имаше голяма надежда, че ще започне положително социално-икономическо развитие в страната, но това не се случи, е мнението на президента на КТ "Подкрепа". Според него социалният диалог е на по-добро ниво, отколкото с предишното правителство.

Най-труден бил диалогът с икономическото и с транспортното министерство, докато по-успешни били разговорите със социалното, здравното, образователното и финансовото ведомство.

На въпрос дали предстоят протести Тренчев отговоря, че това е крайна мярка и синдикатът предпочита да се изчака и да се даде време на правителството. Според него кабинета трябва да положи сериозни усилия и в България да влязат сериозни чужди инвестиции.

Тренчев казва, че правителството е силно заинтересовано да покаже, че към България се проявява интерес, но за съжаление той намалява.

Според сндикалиста сега страхът е от това да не загубиш работното си място и част от работещите са склонни на много компромиси, за да оцелеят. Затова често се работело без трудови договори и срещу това не се протестира, защото хората все пак имат работа и получават поне символични средства.

По подобни съображения и синдикатът често не реагирал, въпреки че се знае, че работодателят не е коректен и дава част от заплатата по договор, а другата на ръка. В крайна сметка обаче това устройвало и работодателя, и работника. За да се сложи край на тази практика действията си трябвало да обединят държавата, коректните работодатели и гражданското общество.

Тренчев заявява, че преди шестият пореден конгрес на КТ "Подкрепа", който е насрочен за 8 февруари, в него членуват над 100 000 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.