Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Третата индустриална революция

Дигитализирането на промишлеността ще промени начина на производство и политиката на заетостта

13 коментара
Третата индустриална революция

Първата индустриална революция започна във Великобритания в края на 18-и век с механизирането на текстилната промишленост. Дейности, изпълнявани преди с изтощителен ръчен труд в стотици тъкачни работилници, бяха събрани на едно-единствено място в памучната фабрика и така се роди заводът. Втората индустриална революция бе извършена в началото на 20-и век, когато Хенри Форд въведе в експлоатация движещата се поточна линия и възвести епохата на масовото производство. Първите две индустриални революции направиха хората по-богати и ги доведоха в градовете.

Сега ставаме свидетели на трета такава революция. Промишлеността се дигитализира. Това може да промени не само бизнеса, но и много други неща.

Много забележителни технологии се срещат: умен софтуер, нови материали, по-сръчни роботи, нови процеси (заслужава внимание триизмерното принтиране) и цял набор от базирани в интернет услуги. Фабриката от миналото е била базирана на производството на безброй еднакви продукти: Форд е прочут с крилатата си фраза, че купувачите на коли могат да имат всеки цвят, който си харесат, стига той да е черното.

Цената на производството на по-малки партиди от по-широк и разнообразен кръг стоки, всяка от които да задоволява прищевките на индивидуалния потребител, обаче намалява. Фабриката на бъдещето ще се съсредоточи върху масовото съобразяване с вкуса на индивидуалния клиент и е възможно да прилича повече на тъкачните работилници, отколкото на поточната линия на Форд.

Напред към триизмерното

Старият начин на правенето на нещата включваше голям брой части и тяхното завинтване или заваряване. Сега един продукт може да бъде проектиран на компютър и "принтиран" на 3D принтер, което създава реален предмет чрез наслагване на няколко пласта материал. Възможно е дигиталният дизайн да бъде поправен с няколко кликвания на мишката. 3D принтерът може да работи на автоматичен режим и да направи много неща, които са прекалено сложни за една традиционна фабрика. След време е възможно тези изумителни машини да станат способни да правят почти всичко навсякъде - от вашия гараж до някое африканско село. Приложенията на 3D принтирането са особено удивителни. Слухови апарати и високотехнологични части за военни самолети вече са принтирани в удобни за клиентите форми.

Географията на снабдителните вериги ще се промени. Инженер, работещ насред пустинята, който установи, че му липсва определен инструмент, вече няма да бъде принуден да си го набави от най-близкия град. Той просто може да си свали дизайна на файл и да го принтира. Дните, когато проектите спираха заради липсата на един-единствен инструмент или клиентите се оплакваха, че вече не могат да намерят резервни части за неща, които са купили, ще изглеждат след време нереални.

Други промени са от почти толкова голямо значение. Новите материали са по-леки, по-силни и по-трайни от старите. Въглеродните фибри заместват стоманата и алуминия в продукти, вариращи от самолетите до велосипедите за планинско колоездене.

Нови способи позволяват на инженерите да придават форма на обекти с миниатюрни размери. Нанотехнологиите подобряват характеристиките на продукти като превръзки, които помагат за заздравяването на рани, двигатели, които работят по-ефективно, и домакински прибори, които се чистят по-лесно. Генетично проектирани вируси се създават, за да правят неща като батериите. И като се има предвид, че интернет позволява на още повече проектанти да си сътрудничат по нови продукти, бариерите падат. Форд се е нуждаел от купища капитал, за да построи огромния си завод в Ривър Руж; неговият съвременен еквивалент може да започне с малко повече от един лаптоп и жажда за открития.

Подобно на всички революции, и тази ще бъде разрушителна. Дигиталните технологии вече разтърсиха медиите и търговията на дребно, така както памучните фабрики унищожиха тъкачния стан и Model T на Форд остави ковачите без работа. Много хора ще се вгледат във фабриките на бъдещето и ще потръпнат. Те няма да са пълни с изцапани машини, с които работят мъже с мазни престилки. Много от тях ще бият на очи със своята чистота и ще са почти празни.

Някои автомобилостроители вече произвеждат два пъти повече коли на служител в сравнение с преди едно десетилетие или там някъде. Повечето работни места няма да са в самата фабрика, а в близките офиси, които ще са пълни с дизайнери, инженери, специалисти по информационни технологии, експерти по логистиката, маркетингови специалисти и други професионалисти.

Работните места в промишлеността на бъдещето ще изискват повече умения. Голям брой тъпи, монотонни дейности ще останат в миналото: няма да имате повече нужда от нитовачи, когато продуктът вече няма нитове.

Революцията ще се отрази не само на начина, по който са правени нещата, но и на това къде са правени. Свикнали бяхме заводите да бъдат премествани в страни с ниски заплати с цел да се намалят трудовите разходи, които обаче нарастват по-малко и това е от по-малко значение: цената на един iPad от първо поколение бе 499 долара, от които само около 33 долара разходи за труд, като при това окончателното сглобяване в Китай струваше едва 8 долара. Изнесените производства все повече се завръщат обратно в богатите страни не защото възнагражденията в Китай се увеличават, а защото компаниите искат сега да са по-близо до клиентите си, за да могат да отговарят по-бързо на промените в търсенето.

При това някои продукти са толкова високотехнологични, че е от полза тези, които ги проектират, и онези, които ги правят, да са на едно място. Boston Consulting Group изчислява, че в сектори като транспорта, компютрите, металургията и производството на машини 10-30 % от продукцията, която Съединените щати внасят в момента от Китай, може да бъде произвеждана у дома до 2020 година, като по този начин брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ ще бъде увеличен с 20 до 55 милиарда долара годишно.

Шокът от новото

Потребителите няма да имат особени проблеми да се приспособят към новата епоха на по-качествени и бързо доставяни продукти. Адаптацията обаче може да се окаже по-трудна за правителствата. Техният инстинкт е да защитават вече съществуващите производства и компании, а не новаците, които ще ги унищожат. Те заливат старите заводи със субсидии и тормозят шефовете, които искат да преместят съответното производство в чужбина. Правителствата харчат милиарди долари в подкрепа на новите технологии, които според тях ще се наложат. И те остават верни на романтичното убеждение, че промишлеността е по-висша от услугите, да не говорим за финансите.

Нито едно от тези неща не е смислено. Границите между промишлеността и услугите се размиват. Rolls-Royce вече не продава самолетни двигатели; компанията продава всъщност часовете, които всеки двигател движи съответния самолет в небето.

Правителствата винаги са били много слаби в избирането на победителите, и по всяка вероятност ще станат още по-неспособни, в момент, когато кохортите от предприемачи и самоуки майстори обменят продукти в интернет, превръщат ги в продукти у дома и ги продават в цял свят от един гараж. Докато революцията е в разгара си, правителствата трябва да осигурят основата: по-добри училища за квалифицирана работна ръка, ясни правила и равни възможности за всички видове инициативи.

Оставете останалото на революционерите!

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Дрън-дрън. Тези от "Економист"-а взеха май само глупости да пишат напоследък.

  2. Анонимен
    #12

    Не виждам обаче какво ви радва в това бъдеще ?! Да, прави сте като казвате : "Просто виждам как множество професии ще западнат. Няма да има нужда от толкова леяри, стругари, шлосери, а също началник цех главен инженер, дори няма да има нужда от огромни халета и бучащи в тях стругове и фрези." Така е, но какво ще правят всички тези хора, които са заети сега в производстовто ? Представяте ли си колко безработни ни очакват в бъдеще, каквото е описано в статията ?

  3. Анонимен
    #11

    другара Тодар Живков
    За сведение на тея, дека са са родиле наскоро, да знаят, че бащите им друго яче ги учехме за индустриалните революции. За Хенри Форд са казваше, че с конвейра си е въвел „потосмукачната система на капитализъма”, а не че е „направил хората по-богати”.
    Сметам за доста пресилено твръдението, че „Форд се е нуждаел от купища капитал, за да построи огромния си завод в Ривър Руж, а неговият съвременен еквивалент може да започне с малко повече от един лаптоп и жажда за открития”. Авторът

  4. Анонимен
    #10

    прадревните цивилизации бяха унищожени от локални бедствия.Ние от петата цивилизация постигнахме тотално разпространение на знанията върху цялата земя, така че ако има локални катастрофи,спасилите се ще продължат развитието напред.али ботушев

  5. Анонимен
    #9

    Дали това ще стане? Мисля че със сигурност ще стане, защото е напълно реалистична технология. На първо време тези "принтери" ще работят с по един вид материал, но с течение на времето ще се усъвършенстват и ще работят с по няколко вида материали. Например ако принтера работи с входни суровини дървесни частици и епоксидна смола, то той ще може да прави изключително сложни детайли наподобяващи дървени такива. Може би един виенски стол ще се изработва за минути, а накрая вероятно ще трябва само да се лакира и тапицира.

  6. Анонимен
    #8

    Никакви фантасмагории не са това. Достатъчно е да се направи триизмерен принтер който може да "печати" с карбонови нишки и тогава всякакъв детайл от стомана може да бъде изработен от него и то удивително точно и тези детайли ще бъдат по здрави от стоманените. Просто виждам как множество професии ще западнат. Няма да има нужда от толкова леяри, стругари, шлосери, а също началник цех главен инженер, дори няма да има нужда от огромни халета и бучащи в тях стругове и фрези.

  7. Анонимен
    #7

    Ах, какво розово бъдеще, просто нямам търпение да дойде! Драги "Economist", по-полека с фантасмагориите. Докато не се изкорени най-голямото зло - банко-финансовия монопол и спекулантщината, революция няма да има. Банкстерският октопод задушава и бавно убива реалната икономика и докато това не се промени, ще има монополизъм, продажни политици и безкрайна нужда от "затягане на коланите" за простолюдието.

  8. Анонимен
    #6

    глупости, глупости... същите оптимистични глупости са писани от Економист преди 30 години и отогава света е още по мизерна дупка, с нови болести и стари още неизлекувани, още по-бедни дедни и още по-богати богати ( това спред Економист е добро нещо), нищо същестяено ново, само по-лъскави дяджи ( които не служат за нищо същесвено ново) и все повече стрес в така наречения богат и уреден свят....

  9. Анонимен
    #5

    Ako ti triabva Boiko, klikvash i go printirash

  10. Анонимен
    #4

    Сега може да са най-добри американските принтери и немските автомобили, но в бъдеще най-добри ще са българските орнитоптери!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.