Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Третирането на софийския отпадък в завод ще струва 52 млн. лева годишно

8 коментара
Около 52 млн. лева ще струва годишно преработката на столичния боклук след заработването на завода за третиране на отпадъци, стана ясно по време на заседанието на Столичния общински съвет (СОС). Зам.-кметът по екологията Мария Бояджийска обясни, че разходите за тон боклук ще са 73 евро.

В тази сума е включено и транспортирането на крайния продукт от преработката на отпадъците, т.нар RDF-брикети, до циментовите заводи, където те ще се изгарят. Столицата генерира годишно около 360 000 тона твърди битови отпадъци и така годишните разходи за преработването на отпадъците биха били около 52 млн. лева.

Бояджийска обясни, че това предполага повишаване на такса смет, което обаче ще става плавно до 2030 година. "Във всеки случай таксата няма да се повишава всяка година и ще бъде съобразена с "границата на поносимост". Тази граница не позволява таксата да надвишава 1.5% от доходите на 10% от гражданите с най-ниски доходи в столицата.

Зам.-кметът по екологията допълни, че е възможна и актуализация на парите за почистването за тази година, тъй като новите почистващи фирми работят на по-високи цени.

Бояджийска каза още, че предстои предоговаряне на схемите за разделно събиране в двата най-големи столични района – "Люлин" и "Младост". Съдовете там ще бъдат намалени, тъй като фирмите за разделно събиране изпитват затруднения заради финансовата криза и падналите цени на суровините. Освен че ще се намалят контейнерите, те ще се вдигат по-рядко и ще се наблегне на разделното събиране на отпадъци от търговските обекти.

Очаква се бившият концесионер "Новера" да подпише в рамките на деня споразумението за поетапна подмяна на съдовете за смет в 19-те столични района.

Бояджийска не очаква Ловеч и Харманли да откажат да приемат софийските бали, въпреки че такава опасност съществува заради заявката и на други общините да карат боклуците си там.

Все още няма отговор от държавата за съфинансирането на инсталациите за третиране на отпадъците, заяви още Бояджийска. Без такъв отговор общината не може да подготви молба за финансиране до ЕК. Държавното и общинското съфинансиране ще е в общ размер на 100 млн. евро. "Отправили сме няколко запитвания до Министерството на околната среда и водите и до Министерството на финансите, но нямаме отговори", каза Бояджийска.

Общата стойност на проекта за изграждане на инсталации за третиране на отпадъци в Столичната община е 183 млн. евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. чичо дидо
    #9

    то поне да си имах едно малко заводче за цемент което да ми го захранват с RDF-брикети, за сметка на всички дето палщат за боклука.

  2. z
    #8

    най нагло- подобни предприатия могат да се самоиздържат, защото произвеждат горива, тор и т.н от отпадъците!

  3. #7

    НОВОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА ОТПАДЪЦИТЕ - ВЕЧЕ В СИЛА ОТ ЯНУАРИ 2009 Г. !„Нова Директива бе въведена в резултат от решението на Европейските Парламентаристи да приемат поправки към съществуващото законодателство на Съюза, относно отпадъците. От страните-членки сега ще се изисква да приемат и спазват обвързващи цели по рециклирането и отлагането на отпадъците. Цели относно предотвратяване на всяко свръхпроизводство на отпадъци ще бъдат обсъждани от Европейската Комисия в близко бъдеще

  4. Колев
    #6

    Изумително, тези господа само умеят да дават пари. Вместо да горят боклука по най-скъпата схема, той може да генерира топло и електро, да се рециклира и само под 10% да се депонира.Не вярвам да не знаят, изглежда е системен проблема

  5. 17
    #5

    1мл софианци по 52 лв на година прави 52 мл лева

  6. Справедливост
    #3

    ...трябва да е съобразена ЕДИНСТВЕНО с количеството генерирани отпадъци от едно семейство (или отделен човек). Сега всеки хвърля каквото му падне, а всички плащаме. В нормалните държави всеки си купува специални чували с определен обем, които се продават от общината и в цената им е включена таксата за третирането на съответното количество отпадъци. Така хората много по-сериозно ще се замислят относно разделянето на отпадъците още вкъщи и няма да слагат накуп всичко. Така и цената ще е много по-справедлива, а и по-ниска за по-бедните, които се предполага, че ще генерират по-малко отпадъци поради ограниченото потребление.

  7. ПЕТЪР
    #2

    ПОЛУЧАВАШ ДОГАН, ГОЦЕ, ДДС ШАШМАДЖИИ, ШАЙКА КОРУПЦИОНЕРИ И АГЕНТИ НА ДС И ГЕТОТО В КОЕТО ЖИВЕЕМ В МОМЕНТА.ДА ИЗРИНЕМ ШАЙКАТА НА ИЗБОРИТЕ! ГЛАСУВАЙТЕ!

  8. гошко
    #1

    Завод не се ли нарича предприятие което произвежда?Освен разходи няма ли да има приходи?Еба го у завода иначе!Това ли измислиха за краткия срок от 10 години?Нещо енергия да се прави, вторично използване, торове... се неща за ПРОДАВАНЕ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.