Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тревожно "изтичане на мозъци" и от Германия

0 коментара

Експертна комисия към германското правителство изрази безпокойство от "изтичане на мозъци" от научните среди, което лишава най-голямата европейска икономика от някои от най-блестящите ѝ умове, предаде Франс прес.

"По пътя на емиграцията Германия губи много от най-добрите си учени", посочва Комисията за иновации и развойна дейност в доклада си, представен днес на канцлера Ангела Меркел.

Германската система за научна дейност изглежда не е достатъчно привлекателна за най-добрите изследователи, се казва в текста. Над 23 000 действащи учени са емигрирали от Германия между 1996 и 2011 г., докато за същия период в Германия са се установили по-малко от 20 000.

В много страни като САЩ, Швейцария, Холандия или Белгия, германците представляват най-многобройната чуждестранна научна общност, отбелязват експертите.

Те съветват германското правителство да разработи специални програми за насърчаване на учените да се връщат и да работят активно за развиване на специализирани центрове по интереси в германската университетска система.

Наред с това авторите на доклада приканват германските научни институти да наемат повече чуждестранни учени и да правят всичко възможно да ги задържат.

Докладът, изготвен от шестима университетски професори, засяга и няколко аспекта от изобретателската и развойната дейност в Германия. Той приветства факта, че разходите за наука и развойна дейност в страната достигат 2,9 процента от брутния вътрешен продукт, което се доближава максимално до набелязаната цел от 3 процента.

Документът обаче подчертава, че все повече германски компании реализират разходите си за развойна дейност в чужбина. Между 2009 и 2011 г. разходите за научно-изследователска и развойна дейност на германски предприятия извън Германия са се увеличавали с по 15,3 процент годишно, при увеличение от 5,7 процента на разходите в границите на Германия.

Разходите за изследователска и развойна дейност на германски фирми са най-значителни в САЩ, следвани от Франция и Япония. Китай набира позиции в това отношение, но остава далеч назад.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.