Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тревожността сред българите заради епидемията продължава да спада

1 коментар
Тревожността сред българите заради епидемията продължава да спада

Българите остават притеснени заради коронавируса, но тревожността им продължава видимо да намалява. Това сочат данни от шестия експресен телефонен сондаж на "Галъп интернешънъл", посветен на кризата с Covid 19 и проведен между 1 и 3 май сред 881 души.

По-голямата част от интервютата преминаха преди пресконференцията в неделя, на която бе анонсирано облекчаване на мерките по отношение на заведения, предстоящо улесняване на движението между градове, уточняват от "Галъп".

Опасен, но просто силен грип, смятат над половината българи

Опасен, но в крайна сметка просто силен грип, казват 56 на сто от анкетираните. От началото на третата десетдневка на март насам този дял плавно спада, но и днес остава най-голям на фона на останалите опции, коментират анализаторите. Опцията "не е сериозна опасност" продължава да става все по-предпочитана, за сметка на мнението "смъртоносна опасност" - 23 процента смятат, че коронавирусът не е сериозна опасност, а 20 на сто, напротив, вярват, че това е смъртоносна опасност за човечеството, констатират от "Галъп". Има и съвсем малки дялове на хора, които не могат да отговорят.

Оценката за действията на властите в условията на коронавирус остава добра, макар и да намалява плавно на фона на стойностите от началото на кризата. Мерките срещу болестта се възприемат като достатъчни, но не и за икономиката.

Расте мнението,че мерките са прекалени

Повечето българи продължават да намират мерките на правителството срещу коронавируса за достатъчни, но постоянно си проправя път и усещането, че са прекалени, коментират анализаторите. Две трети преди месец и половина казваха, че мерките са достатъчни. Постепенно, този дял спада до 55 на сто сега. За същия период виждането, че мерките са прекалени, постепенно се утвърди от 17 на сто до 32 процента. Има и съвсем малки дялове на неотговарящи. Явно продължава тенденцията на нетърпеливост на обществото, отбелязана и в предходния сондаж, констатират от "Галъп".

Интересното е, че в последните десет дни леко расте и делът на онези, които смятат мерките за недостатъчни - от 8 на 12 на сто, отчитан изследването, но агенцията допуска, че това може да е боязън пред облекчаване на мерките или недоволство от недостатъчното им спазване от страна на мнозина.

Паникьосаните вече са малко

Като цяло обаче паникьосаните българи вече са малка група. Доказателство за това е и фактът, че мнозинство от 53 на сто е на мнение, че е дошло времето да отпадат ограниченията за пътуване от едно населено място в друго, а 44 на сто казват, че още е рано. Останалите се колебаят. Очевидно, обявата за предстоящо отпадане на ограниченията идва точно навреме, посочват анализаторите.

Одобрението за властта остава високо. Продължава обаче и отбелязаната и в предишния сондаж плавна нормализация на данните по отношение на правителството - след първоначалния отскок. Премиерът Борисов остава с одобрение сред над половината от българите - 55 на сто, в настоящата ситуация с коронавуриса. Така, ситуационното одобрение към Борисов, е осезаемо по-високо от доверието към него в обичайна ситуация, коментират от "Галъп".

Тревогата за доходите намалява

Според данните тревогата за доходите остава висока, но като че ли вече не расте толкова интензивно като в началото. Във втората половина на март 36 на сто твърдяха, че доходите им са намалели заради коронивурса, месец по-късно те вече бяха 47 на сто, а сега са на практика същият дял - 46 процента.

За намалено работно време сега съобщават 17 процента. Почти толкова бяха те и преди десетина дни, а в разгара на тревогата от заразата бяха 14 на сто.

Осем на сто казват, че предстои да загубят работа, преди десетина дни делът им беше 14 на сто, а месец преди това - 12 процента.

Ръст на безработицата и неубедителност на властта

Тревожен е обаче ръстът на безработните - от началото на кризата те са нараснали с близо 280 хиляди и сумарната безработица в момента е на границата на първото двуцифрено число, показват калкулациите от сондажите досега.

Като цяло, мерките на правителството за помощ на икономиката и фирмите се оценяват като засега незадоволителни. 46 на сто ги намират за недостатъчни, 26 процента - за достатъчни, а 25 на сто не се чувстват запознати с мерките. Други 3 на сто не могат да отговорят. Запознатостта едва ли е особено висока, но се вижда, че поне засега властта не успява да убеди обществото в ефективността на своите икономически действия, коментират от "Галъп".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mediaman
    #1

    Циганите - съдим. Военният министър - не смеем.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.