Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три банки ще управляват българската емисия от еврооблигации

10 коментара

Три чужди банки - френската БНП-Париба, британската “Ейч Ес Би Си” (HSBC) и австрийската “Райфайзен банк”, ще управляват бъдещата емисия от облигации на стойност 950 млн. евро, които ще се използват за погасяване на външния дълг, чийто падеж е в началото на 2013 г.

 

Това става ясно от законопроекта за ратифициране на договорите с трите банки, внесен в парламента от правителството.

Депутатите ще одобрят и договора за фискално агентство с The Bank of New York Mellon C.A., Люксембург, който е подписан на 4 юни. Институцията е регистратор и агент по прехвърлянето във връзка с емитирането на тези облигации.

В началото на април правителството упълномощи финансовия министър Симеон Дянков да подготви процедурите за излизането на България на международните пазари.

Сумата от 950 млн. евро е нужна на държавата, за да финансира изплащането на падежа от преструктурирането на външния дълг, направен от правителството на Симеон Сакскобургготски. През януари 2013 г. ще трябва да бъдат изплатени книжа в размер на 818 млн. евро плюс лихви.

Не е ясно с какъв падеж ще е новата емисия евроболигации, защото не е посочено в документа.

По информация на източници от пазара на вестник "Капитал" финансовият министър се е спрял на емисия с матуритет от пет години. Вестникът припомня мнението на анализатори отпреди месец, че при такава емисия лихвата, която инвеститорите ще поискат, за да държат български книжа, вероятно ще бъде малко под 5%. Емисията, която ще се погаси през 2013 г. е с лихва от 7.5%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bacheto1937
    #10

    На №9 относно №8? Може би №8 е искал да каже,че държавният дълг е най- добре, да се плати със собствени средства=да се сключи вътрешен тиражен заем от свободните пари на населението Вероятно това не може да стане поради огромния вътрешен държавен дълг.

  2. Анонимен
    #9

    дo нaй-тъпия "икoнoмист" № 8 A бе кpетен. Aкo Велчев не беше paзсpoчил книжaтa, нaли тpябвaше дa ги плaщaме бaш в paзгapa нa кpизaтa бе? Същoтo пpaвим и сегa, пaк ги paзсpoчвaме. Дългaт с нищo не се пpoменя, пaк си oстaвa нaй-ниския в Евpoпa. Бивa бивa, aмa чaк тaкaвa кoмунистическa зaдpъстенoст и пpoстoтия у кoстoвистите не съм пpедпoлaгaл.

  3. Анонимен
    #8

    Къде по-лесно и най-вече ПО-СПРАВЕДЛИВО ще е, да се конфискуват всичките активи на Симеон Кобурготски, Милен Велчев и брат му, на заместника му Катев, на Николай Василев и Шулева - всички тези престъпници, които ни доказваха колко изгодна е сделката с брейди облигациите по онова време, докато и за най-тъпия икономист, а дори и за средно грамотния човек, беше предварително ясно какви ще ги сърбаме през 2013-2015 година. Дано се гътнат от това що налапаха тези мошеници!

  4. Анонимен
    #7

    еmma,emma,вятър те вее на бял кон!

  5. Анонимен
    #6

    А като се продадат и под 5%, какво да го правим платения комунистически психопат и лaйнoмeт № 5?

  6. Анонимен
    #5

    Силно се съмнявам че ще има идиоти да дадат пари на една практически фалирала държава.Още по-малко вероятно е това да се случи при 5% лихва. Италианските 5 годишни книжа се търгуват с 5% интерес..... Нерде Ямбол,нерде Станбул.......

  7. Анонимен
    #4

    Под еврооблигации обикновено се разбира друго нещо, което още го няма, но се обсъжда, хехе. Това са държавни облигации в евро. Хм, ще е интересно да се види каква цена ще дадат инвеститорите на дълга. 5% според е ок, но е близичко до границата. Ще е хубаво да е по-малко. Иначе задачата на тези банки е да намерят купувачи - не е казано, че те ще го купуват, така че и да фалират (е освен ако не е преди да го емитират) няма голямо значение.

  8. Анонимен
    #3

    Райфайзен е ОК, Париба е проблемна - налапала се е с Гръцки книги.....

  9. emma
    #2

    Е как така не е Корпоративна или Сибанк?Сигурно не им е забавна тази сделка.

  10. Анонимен
    #1

    австрийската “Райфайзен банк”-тя не е ли пред фалит?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.