Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три банки водят списъка за осребряване на активите на КТБ

Енергийни и военни дружества са сред най-големите кредитори, фирми в несъстоятелност имат милиони в банката

2 коментара
Три банки водят списъка за осребряване на активите на КТБ

Три банки първи ще успеят да си вземат парите при осребряването на активите на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ). Това са германската "Комерцбанк" (Commerzbank ), френската "Сосиете Женерал" (Societe Generale) и Българската банка за развитие (ББР). Това показва списъкът на приетите вземания, изготвен от синдиците и публикуван в Търговския регистър. В него са включени вложители, както и лица с вземания по гаранции, начислени обезщетения, заплати, развалени договори и други.

В списъка фигурират 7 998 институции, фирми и граждани, които са имали сметки в КТБ със суми над гарантирания от закона минимум или придобили вземане чрез цесии. КТБ им дължи общо над 5 млрд. лв. От тях 3.7 млрд. лв. има да получава гаранционният фонд, изплатил защитените депозити.

Вземанията на двете чужди банки и на българската държавна банка са обезпечени. Те ще получат средствата си на основание на чл. 94. т. 1 от Закона за банковата несъстоятелност.

Към "Комерцбанк" са дължими 12.45 млн. лв. "Сосиете Женерал" има вземане по договор за срочен заем за 41 млн. лева, както и още едно за 3.5 млн. лева. ББР има да получава над 46 млн. лева по програма за рефинансиране на банки и програмата на германската финансова институция KfW.

Общо обезпечените вземания възлизат на над 103 млн. лева.

Задлъжнялата енергетика с над 230 млн. лв. влогове в КТБ

Енергийните предприятия – държавни, общински и частни, са имали над 230 млн. лв. в обявената в несъстоятелност банка. Най-голям е депозитът на "Топлофикация София" ЕАД – 90 млн. лв. Това нарежда общинското дружество на второ място като най-голям кредитор след Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), който изплати гарантираните депозити до 196 хил. лв. и сега чака над 3.7 млрд. лв. от разпродажбата на активите на КТБ.

Софийската "Топлофикация" има депозит, който е малко по-малък от общия на следващите три дружества, които сумарно са вложили 93.5 млн. лв. Това са държавните "Булгартрансгаз" ЕАД, "Мини Марица-изток" ЕАД и Националната електрическа компания (НЕК) ЕАД, които чакат съответно 60.33 млн., 18.16 млн. и малко над 15 млн. лв.

"Мини Марица-изток", което е третият по големина енергиен кредитор на КТБ, е пред финансов колапс. Дружеството обяви, че преговаря с ББР за заем от 50 млн. лв., с който да посрещне най-належащите плащания, сред които са и заплатите на работещите в мината. Държавното дружество дори е започнало преговори за авансово плащане на доставяните към централите въглища.

Българският енергиен холдинг ЕАД (БЕХ), "Булгаргаз" ЕАД и Електроенергийният системен оператор ЕАД (ЕСО) също са сред големите държавни енергийни компании със сериозни депозити в КТБ. Трите компании са на опашката, очаквайки съответно 14.73 млн., 10.15 млн. и малко над 5 млн. лв. от масата на несъстоятелността. Частният търговец на ток "Енергийна финансова група" АД е депозирала в КТБ 11.26 млн. лв., а държавната АЕЦ "Козлодуй" ЕАД е държала на влог 4.54 млн. лв.

"Атомстройекспорт", клон Белене, вероятно структура на руската едноименна компания, която е била създадена за строителството на АЕЦ "Белене", е имала 3.2 млн. лв. депозит в КТБ. Именно на площадката на неслучилата се втора ядрена централа имаше един -единствен банков клон – на КТБ.

И държавните транспортни фирми със сериозни депозити

Сериозни суми са държали в КТБ и фирми на Министерство на транспорта, информационните технологии с съобщенията (МТИТС), като седем от дружествата на ведомството с над 1 млн. лв. депозит чакат общо 46.34 млн. лв.

Най-много пари е депозирало едно от най-печелившите дружества на министерството – Летище София - 28.69 млн. лева. Закъсалият национален жп превозвач "Холдинг БДЖ" е кредитор с 3.89 млн. лв. – пари, които са записани като "вземане, придобито чрез цесия". Национална компания "Железопътна инфраструктура" е вторият най-голям депозант сред компаниите на транспортно министерство, очаквайки от масата на несъстоятелността 5.93 млн. лв.

Що се отнася до държавните болници, най-големите кредитори на КТБ са варненската МБАЛ "Света Марина" и софийската МБАЛ "Света Анна". Лечебните заведения са имали съответно 9.07 и 6.55 млн. лв. депозирани в банката.

Три от предприятията на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) са вложили в КТБ над 7 млн. лв. "Ел Би Булгарикум ЕАД, което е 100% собственост на Министерство на икономиката, е с депозит за 1.84 млн. лв., става ясно от списъка.

В ликвидация, но с милионни депозити

Интересен факт от списъка е, че фирми в ликвидация или несъстоятелност имат немалки влогове, като петте най-големи депозанти в тази група имат над 37 млн. лв. Шампион е някогашната комунистическа металургична гордост "Кремиковци" АД, което е кредитор с 28.95 млн. лв. Тройката допълват "Машпроектинжинеринг" АД (в несъстоятелност) и "Тежко машиностроене" АД-в ликвидация, които чакат 4.4 и 1.5 млн. лв. от КТБ.

Като сериозни кредитори са се наредили още "Камет" АД (в несъстоятелност) и "Полимери" АД (в несъстоятелност), които имат съответно 1.15 и 1.03 млн. лв. депозити.

Военни, агенции и други големи депозанти

Военният завод "Дунарит" има да получава близо 85 млн. лева, както и винарската изба "Телиш" и НУРТС, които се свързват с мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев. "Бромак" ЕООД, чрез което Василев държеше мажоритарния дял акции в КТБ е кредитор с 11.06 млн. лв.

Сериозни вложители са и други предприятия от военно-промишления комплекс на страната. "Кинтекс" ЕАД очаква 14.86 млн. лв., а частното "Аркус" АД е кредитор с влог от 5.85 млн. лв. "Терем" ЕАД – военноремонтният завод на Министерство на отбраната, има депозит за 9.93 млн. лв.

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол е имала 10.7 млн. лв. в КТБ, а НАП има да взема над 3.2 млн. лева.

Българска телекомуникационна компания ЕАД очаква да получи от КТБ над 15 млн. лв., а "Риск Инженеринг" АД на бизнесмена Богомил Манчев има влог за над 7.6 млн. лв. "Борика - Банксервиз" АД и "Монетен двор" ЕАД очакват съответно 3.6 млн. лв. и над 830 хил. лв., а "Приста ойл холдинг" ЕАД се надява да си върне близо 2.3 млн. лв.

Сред физическите лица с най-големите депозити е управителят на софтурната компания "Фадата" Анри Леви – над 6.5 млн. лв.

Политиците

Списъкът съдържа имената на физически и юридически лица в 173 страници. Той е съставен към 22 юни и не включва вземания, които са били изплатени, тъй като са в обхвата на гаранцията.

От списъка липсват имената на някои известни политици като министърът на културата Вежди Рашидов, който призна преди година, че е изгорял с 2 млн. в КТБ, но през април т.г. се разбра, че е спасил част от авоарите си с две цесии. Бившият премиер Иван Костов пък обяви, че е поискал от квесторите договорът му за преференциален депозит от 155 хил. лв. в банката да бъде прекратен, каквото право има по закон.

Същевременно почетният председател на ДПС Ахмед Доган присъства в списъка със сумата от 694 хил. лв.

Синдиците на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев поискаха на два пъти удължване на срока, в който списъкът с кредиторите на банката трябваше да бъде готов и оповестен публично.

Срокът за обжалване е 14-дневен, а след това синдиците имат още 7 дни да се произнесат по предявените претенции.

БНБ затвори КТБ и я постави под специален надзор на 20 юни 2014 г., след като банката сама поиска това, тъй като не удържа на масираното теглене от страна на фирми и граждани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Излезна списъка. Съветвам всички ,които са имали влогове и сметки и СА ИМ ИЗПЛАТИЛИ ПАРИТЕ да влезнат в файла и да се проверят.На няколко приятели се откри ,че имат да взимат още нещичко!

  2. Sin
    #1

    "Българската банка за развитие (ББР).". Тази ББР е държавна !?!? И кога ББР е направила това ? И под чия заповед ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.