Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три дами си поделят Нобеловата награда за мир

Либерийките Елън Джонсън и Лейма Гбоуи и йеменката Тауакул Карман отличени за борбата си за правата на жените

4 коментара
Три дами си поделят Нобеловата награда за мир
  • Президентът на Либерия Елън Джонсън
  • Активистката Лейма Гбоуи
  • Тауакул Карман по време на протест в Йемен

Нобеловата награда за мир за 2011 година се дава на три жени заради техния принос за защита на правата на жените по света, съобщи ББС в петък. Това са президентът на Либерия Елън Джонсън-Сърлийф, на либерийската пацифистка Лейма Гбоуи и на Тауакул Карман от Йемен.

Елън Джонсън е първата жена президент на африканска държава, Лейма Гбоуи е световно известна активистка за защита на човешките права, а Тауакул Карман е сред водещите фигури на продемократичното движение в Йемен.

Те получават признанието на Нобеловия комитет "за ненасилствената им борба за сигурността и правата на жените да участват пълноценно в изграждането на мира". Паричната награда от 1.5 млн. долара ще бъде разделена на три равни части.

"Не можем да постигнем демокрация и траен мир в света, ако жените не получат същите възможности като мъжете за влияние върху развитието на всички нива на обществото", каза
председателят на комитета Турбьорн Ягланд пред репортери

72-годишната Джонсън-Сърлийф ще се бори за втори мандат на президентските избори във вторник в Либерия.

Втората либерийка Лейма Гбоуи мобилизира свои съгражданки, преодолявайки етнически и религиозни разделения, за да сложи край на войната в Либерия и да гарантира участие на жените в изборите. включително като организира "сексуална стачка".

Що се отнася до Тауакул Карман, комитетът заяви, че в най-трудните обстоятелства, както преди, така и по време на Арабската пролет, Карман е играла водеща роля в борбата за
правата на жените и за демокрация и мир в Йемен.

"Много, много съм щастлива, че получих наградата", каза Карман, 32-годишна майка на три деца, която ръководи правозащитната група "Жени журналисти без окови", цитирана от
Асошиейтед прес. Тя бе водеща фигура в организирането на протестите срещу президента Али Абдула Салех, които започнаха в края на януари и преобразиха арабския свят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    номер 1-бихте ли обяснили по подробно какво искате да кажете със "Сичкото цинганьор"? при това написано неправилно-точно такива пишлемета убиват българския език.това са жени,които са се борили за нещо и заслужават,само едно голямо БРАВО може да им се каже,а ние в българия ни мързи даже да се борим за по сносен живот-да няма хора,които търсят ядене в кофите за боклук,които спят по тротуарите,които,собствените им деца ги тормозят и гонят от къщи,които не могат да си платят ток и вода,а за медикаменти и ядене да не говорим....сменете си малко миризливия манталитет!...

  2. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #3

    Тауакул Карман е героинята. Според мен.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  4. Анонимен
    #1

    Сичкото цинганьор- с Нобелова награда!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.