Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три държави забраниха Боинг 737 Макс 8 след трагедията край Адис Абеба

Акциите на самолетостроителя се сринаха, намерена е черната кутия на катастрофиралия самолет

8 коментара
Три държави забраниха Боинг 737 Макс 8 след трагедията край Адис Абеба

Етиопия, Китай, Индонезия и карибска авиокомпания забраниха на авиопревозвачите си да използват самолети Боинг 737 Макс 8 (Boeing 737 MAX 8), след катастрофата в неделя на самолет от същия модел на Етиопските авиолинии, при която загинаха всички 157 души на борда от 35 държави, предадоха световните агенции. Европейският съюз обяви, че ще вземе решение за по-нататъшната експлоатация на машината след оценка на риска и консултации с авиационните власти на САЩ. Говорителят на Еврокомисията Енрико Бривио посочи пред журналисти, че Брюксел е  готов да предостави помощ за разследването в Етиопия.

Инцидентът доведе до срив на акциите на самолетостроителя, а междувременно властите в Етиопия съобщиха, че е намерена черната кутия на злополучната машина, която е съвсем нова, но се разби само 6 минути след излитането си от етиопската столица Адис Абеба за Найроби.

Етиопските авиолинии решиха техните самолети Боинг 737 Макс 8 да останат на земята до второ нареждане.

"Въпреки че засега не знаем причините за катастрофата, решихме да спрем полетите на този конкретен модел като допълнителна предпазна мярка", се казва в изявлението. Етиопските авиолинии имат четири подобни самолета, без да се брои катастрофиралият вчера.

Китай също нареди на своите авиолинии да преустановят временно полетите с този вид машини, считано от 18 ч на 11 март местно време (10 ч. по Гринуич). В момента китайски компании имат около 60 подобни самолета, съобщава информационна агенция "Цайцзин", цитирана от Ройтерс. Според китайската агенция, специализираща в икономиката и финансите, много полети, които е трябвало да използват самолетите Boeing 737 MAX, вместо това ще бъдат извършени с моделите 737-800.

Карибската авиокомпания Кайман еъруейс също временно спира полетите с двата си самолета от същия модел като разбилия се в Етиопия, предаде Асошиейтед прес.

Норвежкият авиопревозвач "Норуеджиън" обаче заяви,че ще продължи да използва своите 18 машини Боинг 737 Макс 8.

Ръководителят на индонезийската Национална агенция за безопасност на транспорта Соерджанто Тжаджоно предложи помощ на етиопските власти в разследването на трагедията. Същия модел самолет се разби миналата година в Индонезия и тогава загинаха 189 души.

В понеделник бе намерена "черната кутия" на катастрофиралия самолет, регистрирала разговорите в пилотската кабина, съобщи националната телевизия на Етиопия.

Заради инцидента с последната версия на най-продавания в света пътнически самолет на "Боинг", акциите на самолетостроителя се сринаха с 9 на сто в ранната търговия в понеделник.

Самолетите Боинг 737 Макс 8 използват двигатели LEAP-1B, произведени от "Си Еф Ем интернешънъл" (CFM International) - съвместно дружество на "Дженерал електрик "(General Electric) и френската "Сафран" (Safran SA). Акциите на "Сафран" днес поевтиняха с 1.6 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #8

    трай бе, крепостен хибрид(2,4,7)... Откакто московските власти взеха да искат разрешително за детски балончета, :-))) (и да арестуват цели ескадрили от въздухоплавателното средство "детско балонче№) руските подгъ3ници не би трябвало да се напинят да се изказват по... въздухоплавателни работи ;-))

  2. Преслав
    #7

    "Практик" отново се е извъкал. Добре, не се ли усеща, че е неадекватен? Денят напълно опроверга поначало безсмислените му "разсъждения"

  3. Коментарът е изтрит в 21:54 на 11 март 2019 от автора.
    #6
  4. A.Aleksiev
    #5

    -А-бе, МедиапОл, как го забраниха Боинга, бе? Както бае Тошо забрани рок енд рола или Швепса по-късно ли?! Заглавието ви що тъй намирисва на 60-те и 80-те години на комунизЪма, когато тряваше да гледаме кон боб яде ли?

  5. Емил Станоев
    #4
    Отговор на коментар #3

    Два паднали самолета ги смяташ за комунистически трикове ??

  6. Практик от София
    #3

    През януари книжата на "Boeing" поскъпнаха, след като компанията обяви рекордни приходи от продажби през 2018, преминавайки бариерата от 100 млрд. долара за първи път в 102-годишната си история. Тази година компанията "Boeing" очаква приходите й да достигнат между 109,5 и 111,5 млрд. долара. И ще се стреми да увеличи производството на самолетите 737 с близо 10%, и в същото време да стимулира производството на 787 Dreamliner. 100 годишното доверие и прагматичната тяга на превозвачите към продукцията на "Boeing" не може да бъде накърнена от комунистически трикове !

  7. анита хегерланд
    #2

    Това втора стъпка след търговската война ли е?! Представяте ли си каква вреда ще нанесе на американската икономика това решение на Китай?!

  8. Практик от София
    #1

    С оглед на провеждащите се търговски преговори между Вашингтон и Пекин, това решение на китайските власти има политически характер и цели да въздейства на хода на текущите разговори. За това говори твърде прибързаното китайско решение, неосноваващо се на проведено разследване, анализ и изводи, направени от меродавни, специализирани органи. Стари,комунистически номера, до болка познати ни от съветската епоха!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.