Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три години по-късно: Медицински сестри напомнят за исканията си пред МЗ

"Една професия си отива": За 4 години още 4000 сестри са напуснали системата

0 коментара
Три години по-късно: Медицински сестри напомнят за исканията си пред МЗ

Три години след първия си протест за по-достойни заплати и условия на труд, на 1 март медицински сестри отново излязоха пред Министерството на здравеопазването, за да напомнят за исканията си. Протестът се организира от Синдиката на медицинските специалисти в България, който се роди от протестното движение на сестрите с лидер Мая Илиева.

Протестите на медицинските сестри, които започнаха на 1 март 2019, преминаха през различни форми и постигнаха частични успехи, като на някои места бе достигнат поне минимумът на заплащане, заложен в колективния трудов договор или основна заплата около 900-950 лв.

Все още, обаче, на места заплатите остават под този праг, а ножицата във възнагражденията огромна, въпреки обещанията на властите това да се промени и да бъдат заложени механизми за по-справедливо разпределение на парите за труд в лечебните заведения. Проблемът с условията на труд и претоварването на все по-дефицитните кадри като сестри, акушерки и лаборанти, продължава да се задълбочава.

"Голяма част от медицинските специалисти в страната са на основни заплати с 50 лева над минималната работна заплата. Категорично считаме, че това е гавра с труда на хората, с образованието и компетенциите, които имат и с грижите за хората, които полагат", заяви във вторник Мая Илиева по време на протеста.

По данни на Министерството на здравеопазването, предоставени на Mediapool по Закона за достъп до обществена информация, средната основна заплата на медицинските сестри в общинските, университетските и областните болници варира между 850 и 890 лв.

Брутната заплата с различни добавки и бонуси достига 1400-1800 лв., като най-ниска е в общинските и най-висока в университетските болници.

Тя посочи, че по време на пандемията една медицинска сестра е обслужвала по 50 пациенти, което е физически невъзможно. "Да не казваме, че това автоматично може да ни превърне в убийци при наша волна или неволна грешка, при наше действие или бездействие", коментира Илиева.

Тя посочи, че колегите ѝ са принудени да работят в тежки условия и да работят извънредно, за да си докарват повече средства.

"По време на пандемията бяха забранени и отпуските. Много от колегите живееха в лечебните заведения. Някои си докараха различни заболявания, а други загубиха живота си. Затова днес сме тук. Малко да помълчим за тези хора, които напуснаха системата по един или друг начин. Едни никога няма да се върнат, други я напуснаха, защото се отчаяха от неглижирането на нашите проблеми", заяви Илиева.

По думите ѝ съсловието загива и за 4 години се е стопило с още 4 000 медицински сестри. По данни на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи практикуващите у нас медицинските сестри са 19 800, а трябва да са 50 000.

"Една професия си отива", коментира Илиева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.