Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три години София ще търси справедлив модел за такса смет

Със строителството на завода за боклука ще расте и таксата за домакинствата, докато за бизнеса ще намалява

23 коментара
На това място трябва да бъде изграден заводът за боклука на София

Три години София ще търси нов, по-справедлив модел за определяне на такса смет. Не е ясно колко ще струва на Столичната община проучването, нито дали изводите му ще бъдат приложени на практика. Това стана ясно при дискусията за даване на зелена светлина на пилотния проект в Столичния общински съвет.

От години столичани плащат такса смет на база данъчната оценка на имота. За бизнеса таксата е 10 промила, докато за гражданите е 1.6 промила.

Общественият натиск за промяна на методиката за изчисляване на такса смет е още от времето на кмета Стефан Софиянски. От тогава досега са лансирани различни идеи. Най-справедливата е таксата да се измерва на базата на изхвърляното количество отпадък годишно от едно домакинство. Според българските управници обаче не е измислен модел как точно да стане това. Затова бе лансирана идеята да се определи средно количество на човек. Друга идея беше таксата да се изчислява на базата на разходите за ток или вода, които навърта едно домакинство и т.н.

Настоящите общинските съветници решиха да тръгнат към проучване на проблема и смяна на методиката, след като граждани и фирми успяха да осъдят общината макар и на първа инстанция. Първо гражданската инициатива "Справедливост“ спечели делото в Апелативния съд на София, но след това Върховният административен съд се произнесе в полза на общината. По жалба на фирмата "Делев и Делев“ отново Административният съд на София обяви за незаконна методиката, по която се изчислява такса смет и за фирмите, които не ползват услугите на общинския концесионер, а извозват отпадъците си за своя сметка. Няма публична информация дали и как е завършило делото на по-горната инстанция.

Така след граждански и съдебен натиск през миналата година в Столичната община беше сформирана група, която да търси изход от положението преди методът да бъде отречен и от съда. В нея влязоха заместник-кметовете по екология и финанси Мария Бояджийска и Дончо Барбалов, председателят на постоянната комисия по опазване на околната среда Лорита Радева от ГЕРБ и Любомир Дацов, общински съветник от НДСВ.

Дали ще се стигне до промяна на несправедливата методика за такса смет ще стане ясно след три години, когато проектът трябва да приключи. Почти толкова е и времето, за което трябва да бъде построен столичният завод за отпадъци.

Експериментален тест

 

Идеята на експерименталния проект е да се установи колко и какъв боклук изхвърлят хората в трите типа зони – индивидуални къщи, комплекс с жилищни и офис сгради и в централната градска част, обясни зам.-кметът по екология Мария Бояджийска.

За целта по време на проучването общината ще задължи столичаните в подбрания район с къщи да вкарат кофите за боклук в дворовете, за да може да се отчете точното количество на изхвърления боклук.

Кои точно три зони ще бъдат избрани в София за експеримента ще стане ясно до края на годината, каза Лорита Радева. След това през 2014 и 2015 г. ще се мери количеството на изхвърляния боклук в тези три зони. През 2016 г. пък получените данни ще се анализират и ще се търси модела за отчитане на количеството генериран отпадък.

Едновременно с експеримента Столичната община започва изпълнението и на още един проект, който е част от интегрираната система за отпадъците, реализирана с европейски средства по оперативна програма "Околна среда“. Този проект предвижда разделно събиране на боклука в районите "Овча Купел" и "Кремиковци". За целта ще бъдат купени пластмасови контейнери, чували и техника за извозване на събраните отпадъци в двата района за 2.6 млн. лв.

Една от целите на този проект е да се намали обема на твърдите битови отпадъци за депониране - от 350 000 тона на година до около 115 000 тона след изграждането на завода за отпадъци. Другата цел е да се достигне до около 50% рециклиране на отпадъците. Планирани са и образователни програми сред гражданите, като се залага на учениците, които още от малки да започнат да разделят боклука и дори да учат родителите си на това.

 

Със завода за боклука идва и поскъпване на таксата

Така, докато се строи заводът за боклука, общинарите се надяват да измислят и по-справедливия модел за определяне на такса смет. Вече е ясно, че заради скъпото съоръжение таксата ще расте, като оценките варират от 40 до 100% с пускането на съоръжението. Столичният кмет Фандъкова обаче обещава такса смет да остане "социално поносима“.

Интегрираната система за отпадъци на София струва 344 млн. лв., от които 290 млн. лв. са безвъзмездната помощ от ЕС. Към момента по него е построено депото в местността "Садината“ край гара Яна, което вече приема софийския боклук, а до края на годината ще бъде пусната и компостиращата инсталация. Така остава само да се построи заводът, който е сред рисковите проекти заради обжалването на тръжната процедура.

Годишно от такса смет сега се събират около 180 млн. лв., от които 55 – 60 млн. лв. са от гражданите, а останалата част от фирмите. Разходите за поддържане чистотата в града са около 150 млн. лв. годишно. Останалите 30 млн. лв. отиват за инвестиции в системата, твърдят от общината.

Общинските разчети сочат, че пускането на завод за боклук и прилежащите му съоръжения ще доведат до промени в разходното перо, защото издръжката им ще струва 10.6 млн. евро годишно. За целта дори беше създадено специално общинско предприятие, което означава че бюджетът му ще бъде доста приличен.

И въпреки че целта на упражнението е генерираният от столичани боклук да намалява чрез разделното събиране, рециклиране и повторното му използване, таксата за това ще се увеличава. Според финансовите прогнози таксата за домакинствата ще расте, докато тази за бизнеса ще намалява.

Ако сегашният модел устои през следващите три години и не бъде променен, то такса смет за домакинствата ще се увеличи от 1.6 на 2 или дори 4 промила през 2016 г. При нежилищните имоти пък се прогнозира намаление от сегашните 10 промила - на 8.6 или на 5.7 промила.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    Към № 12- "Много лесно ще се мери боклука със специални торби в жилищните комплекси или обем на кофата за боклук в къщите..."
    Явно вярваш в извънземни... Ама шмекериите на боклукчиите и на кметството са по-шокиращи и от най-ужасяващия трилър. Каква ще ти бъде гаранцията приятелю, че някой ще ти мери точно...??? То вече имаше такива случаи, дето Титан твърдеше, че е събрал 10-тина "Витоши" като боклук за 1 година. И ако го мерят (дори и със завишаване на количеството) то ще го правят например през

  2. Анонимен
    #22

    21 Очакваш ли нещо свястно от ГЕРБАДЖИИ и ДСЕЙБАРИ? Така че ...това е Минке положението !

  3. Анонимен
    #21

    СРАМ И ПОЗОР ЗА КМЕТСТВОТО И ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ! Поредната глупост и некадърност и на това ниво на управление. И какви са тези „експерти” (с големи кавички) дето 3 години ще се туткат да обосноват с псевдоанализи безочливото и нагло намерение на кмета, шестимата или седмина зам-кметове и общински съвет да одрусат с повишаването на такса смет столичани, много от които са на ръба на физическото оцеляване? Административният капацитет на общината е под санитарния мининум по отношение на компетентност и

  4. Анонимен
    #20

    Може да не разбирам.Но за мен няма по просто. Как може да мерим боклука. Един произвежда повече, друг по-малко. Но както и да се изчислява няма да е по-зле от сегашните правила. По данъчна оценка.Не знам дали го има това по света.За мен е ясно. Колкото хора живеят в жилището по техния брой трябва да се изчислява боклука - по константа за един жител.Но по-трудното е да не се изпускат хората, които живеят в жилище.Да има задължителна регистрация. Да Има железни закони.

  5. Анонимен
    #19

    Тази добра майка и домакиня Кметицата клекна и се прикри в храстите от януари насам с надеждата да я позабравят.Зад тази смиреност и свян прозира доста нечистоплътно.Орталъка орева по повод далаверите в Центъра за градска мобилност-Какви сделки сключвали-Десетки милиони завлекли.Уволни директора и хоп няколко месеца по-късно същият Никола Костов му строят кабинети и го гласи пак за директор в Столичен Електротранспорт.

  6. Анонимен
    #18

    Невежество, простотия, некадърност това е управлението на София. Абе тия не са ли ходили в чужбина бе? Какво ще ми откриват топлата вода. Така ви се пада софиянци, газете боклук и плащайте от скъпо по-скъпо. Който иска да живее нормално да се изнася по света в обетованите страни.

  7. Анонимен
    #17

    Пак ли ще се правим на откриватели на топлата вода?Колко удобно...докато им трае мандата ще проучват.Ама не можах да разбера-какво!?Толкова ли е сложно да си вземем готов проект например от Германия,където нещата по боклука си виреят от десетилетия безпроблемно.Или е по просто да е сложно та да може да се краде и да се свалят 10 кожи.Нещастници!

  8. Анонимен
    #16

    На тая кметица и трябват още два мандата за да и просветне, че градовете не са място за бездомни кучета.

  9. Анонимен
    #15

    Вместо 3 години да се туткат и умуват, най-логично и просто е такса смет да се определя на базата на броя на живущите в даден имот.

  10. Анонимен
    #14

    До 6 Па в чужбина имат ли боклук бе! Там са зле и ядат всичко, не са добре като нас! Майтапчия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.