Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три от свободните зони стават индустриални

2 коментара
Три от свободните зони стават индустриални

Три от общо петте свободни икономически зони в страната ще станат индустриални и ще бъдат включени в капитала на създадената наскоро държавна Национална компания “Индустриални зони“ (НКИЗ), съобщи в петък зам.-министърът на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев по време на конференция, посветена на имотния пазар в условията на криза.

Предстои икономическото министерство да предложи на правителството свободните зони в Русе, Видин и Свиленград, които сега са собственост на финансовото ведомство, да бъдат вписани в активите на НКИЗ и да бъдат преобразувани в индустриални.

Избрани са точно тези зони, защото са изцяло държавни, докато в останалите в Бургас, Пловдив и Драгоман има и частно участие.

Националната компания за индустриални зони бе създадена преди десет дни с амбицията да привлича частни капитали за създаване върху тези терени на експортно ориентирани производства, които трябва да преодолеят огромната дупка в търговското салдо на страната ни.

Амбициозната цел на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) е в рамките още на тази година да започне строителството на до 20 зони, като явно с преобразуването на свободните зони ще се даде реалният старт на процеса.. Предвижда се всяка индустриална зона да бъде отделно дружество, в което делът на държавата не може да бъде под 51%, а общините и частни лица могат да участват с инвестиции, земи, други капитали, но до 49 % от собствеността.

"В страната вече се усеща въздействието на кризата и строежът на индустриалните зони стана част и от антикризисния план на правителството", обясни Куюмджиев пред форума.

"Идеята за построяването на зоните е добра, но това само по себе си не е достатъчно, за да бъдат привлечени чужди капитали в страната", коментира Джон Дейви от консултантската компания "Вектор Меджмънт". По думите му в момента има съревнование между развитите и развиващите се страни, които в битката за инвеститори изграждат инфраструктура.

"Вие трябва да докажете с какво сте по-добри от останалите кандидати на пазара", добави Дейви. Според него е важно страната да осигури добри условия на бизнеса, но без да го контролира и да оказва натиск върху него.

Куюмджиев припомни, че в момента държавата работи върху три проекта, свързани с инфраструктурно изграждане на терени за промишлеността.

Чрез възможностите по Закона за насърчаване на инвестициите през 2008 г. е започнало започнало изграждането на индустриални паркове в Елин Пелин, Костинброд и Кюстендил. Годишно по тази програма се отпускат 20 млн. лв.

Вторият проект се финансира по програма ФАР. По него бенефициент е Министерството на регионалното развитие и благоустройството. От ведомството са стигнали до етап на проектиране на зони в 13 общини. Бюджетът на проекта е около 18 млн. лв.

Третият вариант е този за Националната компания "Индустриални зони".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Непримиримият
    #2

    ....пич съм, с това тяло за грях и глава за бизнес:)))

  2. Лев
    #1

    на населението, толкова по-ниски са печалбите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.