Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три празника на 14 февруари – на виното, на влюбените и на Константин Философ

2 коментара
Три празника на 14 февруари – на виното, на влюбените и на Константин Философ

Три празника се отбелязват на 14 февруари. Това са Денят на лозаря, празникът на влюбените - Свети Валентин и църковният за Успението на свети Кирил Славянобългарски - Константин Философ.

Денят на лозаря  

Празникът Трифон Зарезан по стар стил се празнува на 14 февруари. Той е посветен на труда и любовта на българите към лозата, гроздето и виното.

За първи път започва да се чества официално у нас през 1962 г. в деня на свети мъченик Трифон.Тогава с постановление на Министерския съвет е обявен за професионален празник на лозаря.

С въвеждането през 1968 г. на Григорианския календар от Българската православна църква църковниятпразник на свети Трифон Зарезан започва да се отбелязва на 1 февруари, а Денят на лозаря - на 14 февруари.

Според българския обичай в празничния ден селските стопани излизат на полето и зарязват няколко пръчки, поливат корените на лозата с вино и благославят: "Колкото капки, толкоз коли грозде".

Кулминацията на празника е избирането на "цар на лозята". Обикновено това е някой добър стопанин, който се смята за късметлия, за да може по време на неговото "царуване" да се роди обилен плод.

Празникът на влюбените

След 1990 г. на днешния ден хиляди празнуват и Денят на влюбените - Свети Валентин. Той е роден в Италия и е бил християнски епископ. Живял е по времето на император Марк Аврелий Клавдий Втори. Когато императорът забранил на войниците си да се женят с идеята, че като нямат семейство, ще са по-самопожертвователни в битките, войниците християни тайно били венчавани от епископ Валентин.

Заради това впоследствие той е обявен за закрилник на влюбените. Обезглавен е през 270 г. заради непреклонната си вяра в Бога. Скоро след това е канонизиран.

Празникът 14 февруари, посветен на свети Валентин, започва да се чества през XIV век. На този ден влюбените изразяват любовта си един към друг, като си изпращат поздравителни картички и бонбони във формата на сърце. Обичайно се подаряват и цветя.

Църковен празник

На 14 февруари Православната църква отбелязва и църковния празник на Успение на Свети Кирил Славянобългарски. 

Константин Философ, наречен Кирил, произхождал от семейството на знатните солунски славяни - Лъв и Мария. Учил е в Магнаурската школа в Цариград. Завършил образованието си с прозвището "философ" и бил назначен за патриаршески библиотекар и преподавател по философия.

На него били възлагани различни поръчения с обществен характер. Отегчен от суетата на този свят, Константин избягал тайно в манастира на малоазийския Олимп при своя брат Методий, където създали славянската азбука и превели свещените книги на Православната църква на езика на солунските българи.

Кирил починал в Рим на 14 февруари 869 г. и бил погребан в църквата "Свети Климент Римски".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #2

    1. Съпокровителите на Европа св. равноапостол Константин-Кирил Философ и св. равноапостол архиепископ Методий на Панонска Моравия, Илирик* и България не са „от баща лъв и майка славянка“, а са били чисти българи по баща и майка, по дядо и баба (някога е имало лъвове по българските земи, но не и по онова време, а „славяните“ още не са били изобретени от руската лъже-историография). Дядо им е бил висш и най-доверен сановник на българския цар, но, поради настъпили междуособици в българския двор и смяна

  2. Практик от София
    #1

    Карам по ред. На лозарите - наздраве! На влюбените - един практичен съвет: по-малко приказвайте, повече действайте! И накрая - съсредоточено и сериозно: днес се навършват 1150 години от успението на свети Кирил, първият от Светите седмочисленици - св. братя Кирил и Методий и техните ученици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий. Изгонени от Моравия, намерили прием в България. Това е нашата свещена седморка, светозарен седмосвещник, сияйно съзвездие върху българския духовен небосклон - небесните ангели и покровители на българския народ! Пожелавам хубав и успешен ден на всички!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.