Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Tри сценария на БАН за макроикономическите последствия у нас

14 коментара
Tри сценария на БАН за макроикономическите последствия у нас

Три сценария за макроикономическите последствия у нас от борбата с Covid-19 предлага Институтът за икономически изследвания при Българската академия на науките. Експресният анализ е разработен на базата на информацията за разпространението на заразата и предприетите правителствени мерки, валидни към 12 април т.г., като учените ще актуализират прогнозите си при всяко настъпване на нови и съществени промени. Това съобщиха от института.

Първият сценарий допуска, че пикът на Covid-19 у нас настъпва в средата на май, няма втора вълна от заболели, мерките постепенно се отменят и през втората половина на годината икономиката функционира нормално. Вероятността той да се сбъдне е 20 процента, като прогнозата е за спад на БВП от 2.4 процента и за леко нарастване на инфлацията спрямо 2019 г. Обемите на външната търговия ще намалеят по-осезателно при вноса, с влошаване на текущата сметка, основно заради слабия туристически сезон - предвижда се спад до 20 на сто.

Пазарът на труда ще изпита умерено негативен шок, а безработицата нараства до 6.9 на сто. Вместо балансиран бюджет ще има дефицит от 1.5 на сто спрямо БВП, като той ще се покрие с емитиране на нов дълг в размер на 2.5 млрд. лв. Фискалният и валутният резерв остават на приблизително същите нива, а правителственият дълг се увеличава до 21.7 процента от БВП.

Вторият сценарий предвижда пик в края на юни - средата на юли, с постепенна отмяна на мерките и възможно повторно въвеждане на някои ограничения. Вероятността той да се случи е 60 процента. Прогнозата на икономистите е за спад на БВП с 4.3 на сто и за ускоряване на инфлацията до 4.2 на сто на средногодишна база.

Обемите на външната търговия ще намалеят значително, а влошаването на текущата сметка ще е с повече от 1 млрд. евро, главно заради намален износ с 4.6 на сто и спад на туристическия сезон с около 50 на сто.

Пазарът на труда ще изпита негативен шок, като безработицата ще се удвои спрямо 2019 г. и ще достигне 10 процента от работната сила. Бюджетните приходи ще са по-ниски от планираните с 9 процента, докато разходите остават в рамките на планираните със Закона за държавния бюджет. Ще има обаче пренасочване към здравеопазването и социалното подпомагане за сметка на капиталови разходи.

Бюджетният дефицит достига 2.5 процента спрямо БВП и се покрива с емитиране на нов дълг в размер на 3.8 млрд. лв. Валутните резерви намаляват с около 500 млн. евро, а правителственият дълг се увеличава до 23 процента от БВП, според втория сценарий.

Третият сценарий допуска пик на заболяването в средата на август при периодично затягане и разхлабване на мерките. Вероятността той да се сбъдне е 20 на сто, а спадът на БВП в реално изражение ще е с 5.7 на сто. Инфлацията се ускорява до 5.2 на сто на средногодишна база, като причините ще са в проблеми с предлагането на някои вносни стоки от първа необходимост.

Противодействащ фактор за по-висока инфлация ще е намаленото потребление и по-ниските цени на енергоресурсите. Прогнозата е за значително намаляване на обемите на външната търговия и влошаване на текущата сметка с повече от 2 млрд. евро, основно заради проваления летен туристически сезон - спад между 50 и 70 процента.

Пазарът на труда ще изпита силен негативен шок, като безработицата ще достигне близо 350 000 или 12 процента от работната сила. Бюджетните приходи ще са по-ниски от планираните с близо 10 процента, а разходите за подпомагане на различни уязвими групи, здравеопазване или програми за бизнеса, ще се увеличават с 5.5 процента спрямо планираните преди актуализацията.

Ще има и пренасочване на разходи, като капиталовите - ще намалеят за сметка на текущите. Бюджетният дефицит ще достига 5 процента спрямо БВП и ще се покрие с емитиране на нов дълг в размер на 8 млрд. лв. Валутните резерви намаляват с около 1 млрд. евро, а правителственият дълг се увеличава до 26.5 процента от БВП.

Освен трите сценария, експресният анализ оценява и предприетите досега мерки спрямо тяхната бързина, дълбочина и обхват на приложение. Според икономистите на БАН актуализацията на бюджета, както и другите мерки във финансовата сфера са взети навреме. Макар обявените икономически пакети в някои от водещите страни да са 10 и повече на сто от БВП, в България фискалните мерки са около 2 на сто, което напълно отговаря на възможностите на страната ни и със сигурност ще търпят промени в хода на кризата, подчертават от института. И не изключват и вероятността от нова актуализация на бюджета, в случай, че се реализира вторият или третият сценарий.

Положителна е и оценката на решението да се увеличи максималният размер на поетия нов държавен дълг до 10 млрд. лв., въпреки че е малко вероятно бюджетният дефицит да достигне такива размери и поетият дълг да се изхарчи. Адекватни са и мерките, предприети от страна на БНБ, предвид ограниченията на паричния съвет, като при задълбочаване на кризата може да се мисли и за промяна в минималните задължителни резерви.

Що се отнася до обхвата на предприетите мерки, отлагането на плащането на корпоративни данъци се възприема като широко и универсално средство, защото се прилага спрямо целия бизнес сектор.

В същото време има и такива, насочени към определени уязвими рискове групи, с приблизителен обхват - например, патронажна грижа с доставка на храна и лекарства за самотни възрастни и за хора с увреждания, хранителни пакети за социалнослаби, еднократните помощи за самотните майки и други.

По отношение на мярката 60:40 в подкрепа на заетостта, икономистите смятат, че държавата може да е по-смела и категорична, като поеме сама 60 процента от заплатите, без да изисква участие и от бизнеса за запазване на доходите на работниците.

В заключение икономистите на БАН подчертават, че оптималните мерки за борбата с Covid-19 са свързани със съзнателно ограничаване на икономическата активност и намаляване на броя на заразените.

Проблемът с този подход е, че се отлага във времето постигането на обществен имунитет, но в зависимост от развитието на епидемията може да се мисли за циклично налагане или отмяна на ограниченията. Според учените за трайно справяне с инфекцията ще са необходими между 6 и 12 месеца, като този период може да се съкрати само при наличие на доказани медикаменти за лечение, доколкото откриването на ваксина се очаква да отнеме поне една година.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мюнхен
    #14

    БАНските старци и те се обадиха, и те нещо да кажат, да си оправдаят присъствието и -макар и мижави за обикновените- заплатите. Иначе какво ще работят ? Това е една напълно излишна организация, създадена по съветски образец, която няма нищо общо с организацията на Богдан Филов. На сегашните, които са така вече близо 70 години, им плащат, за да не работят. Най-удачно е да бъде закрита тази организация, тъкмо държавата ще върже бюджета- имоти, хотели, почивни станции, опитни станции, работилници, персонал,

  2. bgp
    #13
    Отговор на коментар #8

    Може би не съм изразил достатъчно ясно виждането си !Хората ще решат днешните проблеми влагайки цялото си идейно творчество и предотвратявайки бъдещи подобни изненади !САЩ , Япония , Китай , Корея са с мощен научен потенциал и народи висока находчивост !Искам да кажа ....., че наред с промените в икономиките и философията на живот , ще бъдат взети и комплексни мерки в здравеопазването ! Ние дори не можем да си представим какви изненадващи подходи ще бъдат приложени следствие на научните постижения

  3. бат Ники
    #12
    Отговор на коментар #9

    Признавам, че не съм макроикономист, но като споменаваш третия вариант смяташ ли, че е реалистично при пик през август, спадът на БВП да е само 5.7%. Т.е. спадът спрямо прогнозния ръст от 3% да е под 9%.

  4. Естествено
    #11

    От материала научаваме нещо много важно. Според всички сценарии пикът е в средата на май, т.е. "извънредното положение" ще бъде удължено. Този път може би най-после ще успеят да си прокарат решението за безсрочно удължаване.

  5. Естествено
    #10
    Отговор на коментар #8

    Аз вече предложих скафандърчетата да станат задължителни. ☺

  6. trezwomislesht
    #9
    Отговор на коментар #3

    Какво му е оптимистичното на третия и може би най вероятен сценарий ? Само при първия можем да разчитаме на /не/безболезнен изход.

  7. trezwomislesht
    #8
    Отговор на коментар #2

    Ами очите / Ще ходим с очила за подводно плуване ли ?

  8. ЕС
    #7

    А сценария без пик къде е! Вчера след 17 до днес сутринта има само един новооткрит заразен. Този от Пазарджик. Не, че се тества много, но и при това тестване броя на новооткритите заразени на ден, продължава да спада. Без пик ще имаме вреди на икономиката само от хаотичните и неадекватни "мерки" на генералите.

  9. bez_ime
    #6

    "Мозъчният тръст" на Икономическия институт на БАН има по-голямо разрушително действие и от водородна бомба. Само идиот може да се вслуша в предложенията им.

  10. Kruger
    #5

    Всички сценарии са им грешни, защото в "ада" ще сме след 5 дни, на 18-ти април. Това го каза лично Винету. Какви май, юни, август...! Да не би да искат да кажат, че на Винету повече не може да се вярва за нищо?:)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.