Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три варианта за газова връзка с Турция подготвя "Химкомплект инженеринг"

До края на януари 2016 г. трябва да са ясни сащо така цената на проекта и пазарите за транзит

2 коментара
Три варианта за газова връзка с Турция подготвя "Химкомплект инженеринг"

Предпроектното проучване за строежа на газовата връзка между България и Турция с три варианта на трасе, техническа, икономическа и пазарна оценки, както и анализ на рисковете, трябва да е готово до края на януари 2016 г. Това е предвидено в сключения преди дни договор между газовия оператор "Булгартрансгаз" и софийската фирма "Химкомплект инженеринг" АД за възлагане на обществената поръчка за 285 240 евро, без ДДС.

Останалите кандидати бяха "Газтек БГ" АД, която и друг път е работила с "Булгартрансгаз", и "Бургаснефтепроект" ЕООД, която обаче не е подала ценова оферта. Така предложението на "Химкомплект инженеринг" е предпочетено пред поисканите 373 737 евро без ДДС от "Газтек БГ", сочат документите по проведената процедура.

Поръчката беше за 380 хил. евро, от които 190 хил. евро са предоставени от Европейската комисия.

Изпълнителят ще има шест месеца да изготви комплексно прединвестиционно проучване, за да се избере най-подходящ вариант за реализирането на междусистемната газова връзка Турция – България. Ще се направи проучване и оценка на технически, финансови, икономически, екологични, пазарни и социални аспекти на проекта в участъка на българска територия, според подписания контракт.

Предвиденият подизпълнител "Инфрапроект консулт" ЕООД ще проучи състоянието и на перспективите за развитие на газовите пазари в Турция, България, Сърбия, Македония, Румъния, ще анализира тенденциите в потреблението на природния газ по отделни страни, за да може да се прецени капацитета на връзката и натовареността ѝ. За този анализ фирмата ще получи 20.62 % от стойността на обществената поръчка.

Крайното решение за трасето и капацитета ще бъде взето не само въз основа на техническите анализи и прогнозната цена на съоръжението, но и според анализ за възможното взаимодействие на интерконектора с други инфраструктурни газови проекти.

На база направените оценки и проучвания да се изготвят препоръки за следващия етап на проектиране, както и оценки на разходите. Направените констатациите и препоръките ще послужат като база за развитие на Техническия проект, посочват от "Булгартрансгаз" в договора.

Компанията припомня, че досега с турската компания БОТАШ е обсъждано трасе от около 200 км, от които 75 км ще са на българска територия. Първоначалните намерения са газопроводът да пресича границата в района на село Странджа до сегашната точка на свързаност между газовите системи на страните, като българският участък ще върви паралелно на съществуващата тръба до Турция. Прогнозният капацитет е до 3 млрд. куб. м годишно с отчитане на коефициент на натовареност 0.9 на сто. Тръбата ще е реверсивна, а българските потребители ще могат да ползват газ от нея през преносната мрежа на "Булгартрансгаз" край с. Лозенец.

Ако "Химкомплект инженеринг" не спази срока за изработване на предпроектното проучване, ще дължи неустойка от 0.5% от цената на договора за всеки ден закъснение, но не повече от 15 % от стойността на договора.

На газовата връзка България-Турция се разчита да допринесе за реализацията на приоритетния Южен газов коридор, предвиждащ инфраструктура за транспортиране на газ от Каспийския басейн. Централна Азия, Близкия изток и източния средиземноморски басейн до ЕС за повишаване на диверсификацията на доставките на газ.

Това ще позволи разнообразяване на сегашния внос на изцяло руски газ със суровина от Каспийско море, както и от съществуващите терминали в Турция и други източници.

В момента 90 на сто от консумацията на природен газ у нас се пада на внос от "Газпром", а останалите количества са от местен добив. Плановете на българската страна са да увеличава местното производство и да свива руския газов импорт, за да намали енергийната си зависимост от Москва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #2

    колкото трябва, толкова стига да се използват разумно и с акъл - 3 млрд.нм3/година потребление на природен газ... Когато работеше цялата промишленост на ТАТОВА България 1985-1988 потреблението на природен газ "удари" 6.6 млрд.нм3/година.... ама и циментовите заводи работеха на природен газ, което си е откровена глупост, "чиста" глупост..... Произвеждаха се стотици хиляди тонове изкуствени торове пак с вносен природен газ... сега виждаме че и почти без изкествени торове го "можем"..... Бирата се продаваше в стъклени бутилки а се оказа че и пластмасовите стават за целта.....

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Малка Държава-малко ни трябва-3 млрд. куб. м годишно стигат. От документите на Булгартрансгаз” ЕАД: През 2014 г. количествата по източници на доставка са: Природен газ от внос -2 546 млн.м³ Местен добив /капацитет 300-390/ - 176 Капацитет на Съхранение в Чирен-около 500 млн.м³ Карта на съществуващата газопреносната мрежа http://www.bulgartransgaz.bg/bg/pages/network-map-103.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.