Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три жени получиха Нобеловата награда за мир

2 коментара
БГНЕС

Три жени получиха Нобеловата награда за мир за 2011 г. за приноса си към засилване на ролята на жените в борбата за мир в събота, съобщиха агенциите.

Това са президентът на Либерия Елън Джонсън Сърлийф, защитничката на правата на жените Лейма Гбоуи, също от Либерия, и йеменската журналистка Тауакул Карман. Те показаха "воля да действат", заяви председателят на Нобеловия комитет Турбьорн Ягланд на церемонията за връчване на престижнотго отличие.

Всяка от трите дами получава диплома и златен медал. Те ще си поделят премия от 10 милиона шведски крони, като е около 1.4 млн. долара.

Пред около 1000 гости, включително членове на кралското семейство и правителството на Норвегия, Ягланд припомни, че "в съвременните войни мнозинството от жертвите често са цивилни, от които пък голяма част са жени и деца". Председателят на Нобеловия комитет посочи, че изнасилванията са станали "част от военната тактика", давайки примери от Босна и Херцеговина, Дарфур (Судан), Руанда и Демократична република Конго, както и че жените често не участват в преговорите за мир.

Трите наградени обаче са представителки на положителна тенденция, каза той, отбелязвайки, че "жените не са само жертви". Някои от тях действат", както са направили носителките на

наградата за 2011 година.

Ягланд припомни усилията на Джонсън Сърлийф и Гбоуи за прекратяване на 14-годишната гражданска война в Либерия и кампанията на Карман срещу йеменския "президент Али Абдула Салех и за демокрация, права на жените и толерантност".

"Многообещаващата Арабска пролет ще премине в нова зима, ако жените отново бъдат изключени", предупреди той.

Присъствието на трите носителки на Нобеловата награда на церемонията контрастира с миналогодишната церемония, когато празен стол напомняше за отсъствието на активиста Лю Сяобо, който бе арестуван от китайските власти.

Наградата за мир е основана в изпълнение на завещанието на шведския индустриалец Алфред Нобел, откривателя на динамита. Според волята на Нобел отличието за мир се връчва в Осло.

В шведската столица Стокхолм се връчват и Нобеловите награди за медицина, физика, химия, литература и икономика. Всяка награда носи премия от 10 милиона крони.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Нобеловата награда в най-отвлечените си проявления - като например тези "За мир" или "За литература" - се превръща в морална инжекция на цивилизацията от западно-християнски тип. Най-често се бие на невъзможно отвлечено място - Нигерия, Либерия, Непал... В д..ето на големия бинбинистански хуманист Боновънту Шуапего... Познавам мъченик, българин, бивш миньор - един достоен, войностващ човек, стоик, който се е отказал дори от полагащите му се блага - пенсия и инвалидност например. Живее нарочно като

  2. Анонимен
    #1

    Мирът не може да бъде опазен без участието на жените, които са коректив на мъжката агресивност!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.