Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трибуналът в Хага оправда югогенерала Момчило Перишич

1 коментар
Момчило Перишич

Международният трибунал за военните престъпления в бивша Югославия оправда на втора инстанция бившия началник на генералния щаб на югославската армия генерал Момчило Перишич, осъден на 27 години затвор за военни престъпления и престъпления против човечеството, извършени в Хърватия и в Босна и Херцеговина през 1993-95 г., предадоха информационните агенции.

Съдия Теодор Мерон нареди 68-годишният Перишич, един от основните сътрудници на бившия югославски президент Слободан Милошевич, да бъде освободен незабавно.

Перишич, който оглавяваше генералния щаб на югославската армия в периода 1993-98 г., на първа инстанция през септември 2011 г.. бе признат за виновен в убийства и подстрекаване към убийства, нехуманни действия, преследвания, нападения срещу цивилни в Сараево и Сребреница.

Той бе признат за виновен, че негови подчинени са извършили престъпни действия по време на обсадата на Сараево през 1993-95 г., а също в кървавите кланета в Сребреница през 1995 г. и ракетния обстрел на Загреб през май 1995 г.

Съдиите сметнаха, че той е знаел за готвещото се нападение срещу мюсюлманския анклав Сребреница в Босна, но не е предприел мерки, за да го предотврати и да накаже виновните.

Прокуратурата искаше за Перишич доживотен затвор, но не обжалва обявената от съдиите присъда. Защитата обаче обжалва присъдата, във връзка с което започнаха апелативни слушания.

Перишич се предаде доброволно на международното правосъдие на 7 март 2005 г., но не се призна за виновен по нито една точка от обвиненията. Съдебният процес срещу него започна на 2 октомври 2008 г.

Той твърди, че не не е знаел и не е отговорен за зверствата. ББС отбелязва, че освобождаването на Перишич може да възстанови вярата в неутралността на трибунала сред хората в Сърбия, доста разколебана след оправдателните присъди за хърватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач през ноември миналата година.

Името на Перишич нашумя през март 2002 г., когато той, в качеството си на вицепремиер и ръководител на парламентарната комисия за отбрана и сигурност, бе арестуван от сръбските специални служби при предаване на секретни материали на генералния щаб на американски дипломат.

След няколко часа Перишич бе пуснат на свобода, а военната прокуратура на Сърбия повдигна срещу него обвинение в шпионаж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Неумението на Европа да се справя с престъпниците и престъпленията, я превръща в ялова крава. Когато никой не вярва че Европа може да роди нещо или пък да запoчне да дава мляко, просто е въпрос на време да се нараже за месо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.