Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тригодишни програмни бюджети за висшите училища

Ректорите трябвало да пресмятат с колко ще поскъпва токът

4 коментара
Тригодишни програмни бюджети за висшите училища

Министърът на образованието и науката Сергей Игнатов обяви във вторник, че се обмисля промяна във финансирането на университетите.

Един от обсъжданите варианти е ректорите да предлагат на програмно-проектен принцип бюджет и да сключват договор с министерството, което по думите на Игнатов можело да става за период от три години.

“Ректорите ще представят програма и ще обявяват от какви средства имат нужда, за да се обучат даден брой студенти и да бъде осигурена материалната база във висшето училище. В прогнозата за бюджет, която ще представи даденото висше училище, трябва да бъде пресметнато как ще се променят цените на електроенергията и на топлоенергията за три години“, заяви Игнатов.

До момента не е ясно как за университетите ще бъдат определяни тригодишни бюджети, при положение, че и техните субсидии са част от държавния бюджет, който в крайна сметка се гласува от депутатите.

Освен този вариант имало още три-четири, около които обаче Игнатов не хвърли светлина.

“Вероятно ще минем на програмно-проектен принцип, защото съм убеден, че след няколко години министерствата у нас, както в много европейски страни, ще преминат на този принцип, заяви Игнатов, цитиран от БТА. Той отбеляза, че при този принцип всяка година “министърът ще доказва правото на съществуване на съответното министерство, на броя на работещите в него и на бюджета, който иска“.

“Ако бях ректор, веднага щях да приема програмно-проектното финансиране“, заяви Сергей Игнатов.

Той посочи още, че ректорите искат да има усреднен капацитет за висшите училища, "защото сега по закон се изпълнява целият им капацитет за прием, докато се раздуе балонът".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    samo v bg.ima tolkova mnogo tschasni utschilischa ne snam kak e vseto lizennsii i t.n. no v tesi utschilischa koi deza utschat na mutrite novobogataschite dezata kakto i v amerikanskijat kolej v soifa nischo ne utschat tova sa previligiovani daza na bogataschite te sa tipitschki i s kupeni diplomi rasbira se dezata na demokrati4na bg.demokraziata poslvoli mnogo dalaveradjii da sabogatejat i da vsemat imoti bes pari semi i t.n. besobrasie da varnata kradenite semi imoti i nesakonnite grabeji iskame spravedlivos

  2. Анонимен
    #3

    Игнатов, намалете корупцията и финансовите далавери из вузовете. Иначе тригодишно планиране ще изчерпи бързо неограбеното.

  3. Анонимен
    #2

    Мечката: Броят записали се студенти е непредсказуем: демографска криза, конкуренция с Български и чужди Университети .... Всякакво планиране наподобява плановото стопанство на соца.

  4. Анонимен
    #1

    Това изказване на Игнатов ми напомня за един филм: "Пиете ли силни лекарства?" "Не, никакви!" "А би трябвало!" г-н Игнатов, а би трябвало! Но от друга страна ние вече свикнахме да си говорите и нищо да не се случва и слава богу, че нищо от това, което си дрънкате не се случва!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.