
Трима американски учени печелят тазгодишната Нобелова награда за химия заради пионерските си разработки на компютърни програми, симулиращи сложни химически процеси и революционизирали научните изследвания в широк спектър – от лекарствата до слънчевата енергия, съобщи Ройтерс в сряда.
Кралската шведска академия на науките дава наградата от 8 милиона крони (1,25 милиона долара) на Мартин Карплус, Майкъл Левит и Арие Варшел, заявявайки, че тяхната работа ефективно е въвела химията в киберпространството.
"Учените поставиха основите на мощни програми, използвани за това за разберем и предвидим химически процеси. Компютърните модели, имитиращи реалния живот, се превърнаха в изключително важна част за напредъка на химията днес.
Химическите реакции протичат със скоростта на светлината; електрони скачат между атомните ядра, скрити за търсещите очи на учените. Нобеловите лауреати за химия за 2013 г. направиха въможно да се проследяват мистериозните пътеки в химията, като използват компютри. Детайлното познаване на химическите процеси прави възможно оптимизирането на катализаторите, лекарствата и соларните клетки", се казва в съобщението на академията.
Роденият в Австрия през 1930 година проф. Мартин Карплус работи в Харвардския университет и в университета Страсбург.
Роденият през 1947 година в Република Южна Африка проф. Майкъл Левит, гражданин на САЩ, Великобритания и Израел работи като биофизик и преподавател по структурна биология в Медицинския институт към Станфордския университет.
73-годишният проф. Арие Варшел, роден в Близкия Изток, гражданин на САЩ и Израел е изследовател в Университета на Южна Калифорния, Лос Анжелис.
"Ройтерс" добавя, че техните компютърни модели помагат да се разберат сложни химически процеси, като например пречистването на отпадъчни газове и фотосинтезата. Те помагат и при разработването на лекарства, фотосоларни клетки, автомобилни катализатори.
"Днес компютърът е толкова важен инструмент за химиците, колкото и епруветката", се казва в съобщението на академията.
Миналата година Нобеловата награда за химия беше присъдена на американците Робърт Лефковиц и Брайън Кобилка "за изследване на рецепторите на G-протеините", които "осигуряват способността на клетките да чувстват заобикалящата ги среда и да се приспособяват към нея", припомня БГНЕС.
Нобеловата седмица през 2013-та е вече 112-та по ред, но наградите по химия са се присъждали само 105 пъти. По различни причини не са раздавани награди през 1916, 1917, 1924, 1933 и 1940-1942 година.
Церемонията по награждаването ще е на 10 декември, когато се отбелязва годишнината от смъртта на основателя на престижното отличие Алфред Нобел. Носителят получава златен медал с изображението на създателя на наградата и диплома от ръцете на шведския крал, а на следващия ден фондация Нобел превежда и паричната част.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент