Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трима-четирима да си купят цяло агне, за да им излезе по-евтино

106 коментара
Трима-четирима да си купят цяло агне, за да им излезе по-евтино

Земеделският министър Мирослав Найденов посъветва народа да се кооперира и няколко души да си купят цяло агне за Великден, което да си разделят, вместо да плащат за по-скъпото разфасовано животно. Той сподели пазарните си размишленията след пресконференция, посветена на началото на Седмицата на гората.

"Българинът от година на година е заменил постепенно цялото агне на трапезата си само с една плешка", констатира Найденов и допълни: "Има практика много хора да се кооперират – да вземат едно агне и да си го разделят".

Найденов освен това посъветва потребителите да си купят агнешкото сега, когато цените са нормални, вместо да чакат до последния момент. 

Агнета по 6 лв. за килограм пуска затворът в Смолян

Агнета по 6 лв. за килограм живо тегло ще предложи Затворническо общежитие – Смолян за Великден и Гергьовден, съобщи агенция "Фокус”, като цитира директорът на затвора в Смолян Христо Солаков.

Тази година в затворническото стадо с овце са родени общо 102 агнета, част от които вече са по 18-20 килограма, продължава дописката, дословно предавана от Mediapool. Солаков обясни, че голяма част от агнетата ще бъдат предложени на пазара, като още отсега има заявки за изкупуване на животните от Смолян и Пловдив.

Още

Министърът, който се прочу с ентусиазирани, но спорни откъм ефект опити да въвежда стандарти за каймата, колбасите, киселото мляко, хляба, неуморно проверява пазарите, борсите и производствените предприятия, наскоро стана инициатор за създаване на нов БОРКОР - специално звено за наблюдение на цените на храните в МС.

По думите на министъра всяка година по Великден агнешкото месо поскъпвало, защото търсенето определяло цената. Въпросът обаче е да няма изкривявания, смята той.

"Аз се надявам чрез контролните органи да се опитаме по някакъв начин не да влияем на цената, но виждате, че от социологическите изследвания – 73 % от българите искат държавата едва ли не да определи таван на цените. Това няма как да стане. Но с контролните механизми можем да не допускаме спекула”, обясни министърът.

Заради традиционното поскъпване покрай Великден, работната група за мониторинг на цените на храните ще следи внимателно колко струват яйцата, козунака и агнешкото, обясни още Найденов.

По думите му хубавото било, че производителите и търговците вече ще знаят, че някой ги наблюдава. Комисията за защита на конкуренцията вече е обявила, че следи цялата верига – зърно – брашно – хляб и работната група ще получи информация за резултатите, каза Найденов.

На въпрос отново ли българите ще ядат вносно агнешко Великден той отговори: "Знаете ли кога ще ядем вносно – тогава, когато вносното може да бъде внесено на по-ниски цени от българското. Тук е вече анонсът към българските производители – да не са на принципа "ден година храни" и цените да бъдат реални".

Шапът в Югоизточна България не може да се отрази на цените на агнешкото, смята още Найденов.

"Ако заради шапа има забрана за експорт, нормално е от тези области ЕК да наложи забрана, цената би трябвало да е по-ниска в България, защото, когато има експорт навън и се появява дефицит на вътрешния пазар, тогава цените са по-високи и се компенсира с вносно агнешко. Не бива да се опитва някой, оправдавайки се с шапа със забранен експорт, по някакъв начин да калкулира по-високи цени, защото би трябвало да се случи обратното”, каза той.

По думите му българското агнешко е най-качествено и за предпочитане.

Износът на агнешко за Гърция е според предварителното договориране и не е над обичайното, каза още Мирослав Найденов. Освен това заради икономическата криза в южната ни съседка търсеното там щяло да бъде намалено, смята той.

Според министъра в момента има доста противоречива информация за тенденциите при цените на храните – според някои прогнози те ще падат, но според други ще се вдигат. По думите му обективно погледнато цените трябва да се стабилизират и да тръгнат долу. Найденов обясни и защо.

"Защото първо влизаме в сезона на зеленчуците, видяхте и какво се случи с цената на пшеницата – тя тръгна надолу, когато излезе реколтата в Южното полукълбо. Тъй като европейският пазар е свободен и конкуренцията е много голяма – това също трябва да доведе до намаляване на цените", коментира още той.

Министърът даде да пример Йордания, която смята да навлиза на "нашите пазари", което допълнително ще доведе до спад на цените. Когато има движение на цените на храните нагоре, е важно да не се допуска спекула, повтори пак той. А когато цените падат на международните пазари, е важно това да се случва бързо и у нас, смята земеделският министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

106 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mooning
  2. стефан.
    #105
  3. Седма глуха
    #104
  4. Tzvetanov
    #103
  5. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
  6. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
  7. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
  8. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #99
  9. N
    #98
  10. manaf
    #97

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.