Трима депутати напуснаха в сряда парламентарната група на “Атака”. Това са председателят на комисията за борба с конфликта на интереси и парламентарна етика - Валентин Николов, както и колегите му Кирил Гумнеров и Огнян Пейчев. Тримата вече ще работят като независими народни представители. Те обявиха решението си в сряда следобед, а като мотив за оттеглянето си от партията посочиха несъгласия с водената от Волен Сидеров политика.
По-конкретно народните представители посочиха нападението срещу столичната джамия "Баня Башъ" миналия понеделник.
"Единственият ни мотив да направим това не е емоцията - чашата преля!“, заяви на специален брифинг в НС досегашният член на ПГ на "Атака" Валентин Николов, който се яви пред медиите заедно с колегите си. Той определи като гавра с националните интереси и българския патриотизъм поведението на ръководството на "Атака" и лидера ѝ Волен Сидеров.
"Доста време обмисляме нашите действия и политическото си бъдеще на фона на развилите се сюжети, като се започне от Великден, Батак, разправиите с посланици и "върхът на сладоледа" - случилото се пред джамията в София. Не можем да търпим вече подобни действия. Категорично се разграничаваме от всичко, което се случи до момента, за да не попадаме повече в такива екстремистки действия", посочи Николов.
Лумпенизацията на национализма и рейтинга
"Има лумпенизация на национализма като идея. Дълго обмисляхме и решихме, че сега е моментът да кажем: Стига!", добави Кирил Гумнеров. Радикализацията през последния месец в поведението на лидера Волен Сидеров Гумнеров отдава на опит за връщане на рейтинга на ПП "Атака", укрепване позициите на ДПС и Доган, както и опит за извиване ръцете на правителството.
Тримата народни избраници, които в сряда се разграничиха от водената от Сидеров политика, са същите, които в началото на месец заплашиха ръководството на формацията, че ще я напуснат. Като повод по това време депутатите посочиха, че са подписвали гаранции за заем в размер на 150 000 евро, с което трябвало да подкрепят "верността" си към националистическата формация.
Съмненията на отцепниците бяха, че въпросните заеми са изтеглени, което на практика означава, че те може да са задлъжнели с над 300 000 лева плюс лихвите.
Днес тримата обещаха да дадат отделна пресконференция за финансирането на “Атака”.
С гласове по съвест подкрепят мнозинството
Отсега нататък народните представители щели да гласуват в пленарна зала по съвест. "Не очаквайте да се вречем в любов на тази или онази партия", заключи Валентин Николов. Въпреки това обаче по неофициална информация тримата ще се присъединят към досегашните шестима независими народни представители, които подкрепят мнозинството.
По този начин гласовете, на които ГЕРБ може да разчита, стават 127. На практика при това положение “Атака” не е необходима на управляващата партия, за да прокарва решенията си. Въпреки това обаче мнозинството остава крехко.
С тримата напуснали хората на Сидеров в Народното събрание ще се стопят до 17. Общо четирима са отцепилите се от "Атака" от началото на мандата. Миналата година от групата си тръгна Камен Петков.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
58 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
-
juli#58
-
Редактор#57
-
N#56
-
juli#55
-
БКП-БСП#54
-
с Лавров#53
-
друг път#52
-
А.Лавров#51
-
с предатели#50
-
АБВ#49