Трима от народните представители, чийто имунитет беше поискан през декември от главния прокурор Борислав Сарафов, са се отказали от депутатската си защита, съобщи в сряда председателят на парламента Наталия Киселова.
Става въпрос за лидера на МЕЧ Радостин Василев, Гюнай Далоолу от "ДПС-Ново начало" и Ангел Георгиев от "Възраждане". С писма от 20 декември тримата са дали съгласие за продължаване, съответно възбуждане на наказателно производство срещу тях.
На 19 декември Борислав Сарафов поиска имунитета на още трима депутати – Веселин Вешев от "Възраждане", Марио Рангелов от групата на "Демокрация, права и свободи" (ДПС-Доган), както и на Лена Бориславова от ПП-ДБ.
Исканията на Сарафов дойдоха дни, след като прокуратурата погна кадри на "Продължаваме промяната" и поиска имунитетите първо на Кирил Петков, след това на Лена Бориславова, а междувременно се случи и арестът на сътрудник на Асен Василев.
Имунитетът на Бориславова се иска заради разследване на евентуални документни престъпления. Става дума за напускането на Кирил Петков от гражданската организация "Да спасим Корал", в която той членува до 2021 г., когато е назначен от президента Румен Радев за служебен министър на икономиката. Документите за излизането на Петков от управителния съвет са подадени към Агенцията по вписванията от Бориславова, която тогава е адвокат. Има съмнения обаче, че подписите върху документите са били манипулирани.
Далоолу пък е подозиран за принуда, извършена миналата пролет - употребил заплахи за осигуряването на 20 преференции. Такова дело се споменава за първи път.
Депутатът Марио Рангелов от ДПС-Доган ще бъде разследван за изборни престъпления, а делата срещу Радостин Василев и двамата депутати от "Възраждане" са стари.
Лидерът на МЕЧ и бивш министър на спорта от квотата на ИТН в кабинета "Петков" е разследван за принуда срещу Христинка Колева, някогашен депутат от ИТН. Тогава Василев и още няколко души се отцепиха от партията на Слави Трифонов, а той убеждаваше Колева да направи същото.
Георгиев и Дешев са разследвани заради хулиганство и нанасяне на лека телесна повреда на полицаи. Според прокуратурата това е извършено по време на протест пред регионалното министерство през 2020 г.
Ключови думи
Свободата има цена
Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.
Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Лена Бориславова още не си е дала имунитета
Лена Бориславова още не си е дала имунитета
Автор: Гласове 08 Яну 2025
Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Депутатката от „Продължаваме промяната“ Лена Бориславова все още не се е отказала от имунитета си, макар да обяви, че ще го направи веднага след празниците.
Това стана ясно в началото на днешното пленарно заседание от съобщение на председателката на парламента доц. Наталия Киселова. В средата на декември и.ф главният прокурор Борислав …
Сарафов поиска оставките на петимата депутати.
Сдружение "Да запазим Корал": Кирил Петков уреди Лена Бориславова с 15 000 лева на месец след като стана министър с фалшифицираните ни подписи. Тези хора са измамници
Искането за Лена Бориславова от ПП-ДБ е заради документите на сдружението „Да запазим Корал“.
Веселин Вешев и Ангел Георгиев от „Възраждане“ са подсъдими за хулиганство и нанасяне на лека телесна повреда на полицай. Радостин Василев от „МЕЧ“ – заради делото за принуда спрямо бившата депутатка от ИТН Христинка Иванова.
Марио Рангелов от ДПС-ДПС е разследван за купуване на гласове, а Гюнай Далоолу от „ДПС-Ново начало“ – за заплахи във връзка с осигуряване на 20 преференции в област Велико Търново.
Киселова обяви, че е изпратила писма до петимата, ден по-късно е получила отговор само от Радостин Василев, Ангел Георгиев и Гюнай Далоолу, които са се съгласили процедурите по разследването срещу всеки от тях да продължат.
Източници: flashnews.bg, novinite.bg
На Сарафов да му се изискат обратно заплатите за целия му "стаж" като прокурор. Аз като студент защитих дипломна работа с 3 месеца закъснение и ми изискаха обратно стипендиите за една година.
.
На Сарафов да му се изискат обратно заплатите за целия му "стаж" като прокурор.
горанов, делян добрев окрадоха държваата
Да ви го...борисов и дянков и пеевски окрадоха държавата, тия се занимават с биячи от Вгъзраждане и че някъв читак купил 20 преференциии ...егати смотаната прокуратура...