Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трима кандидати за директор на БНР

0 коментара

Поля Станчева, Александър Андреев и Веселин Димитров са тримата, измежду които НСРТ ще избира генерален директор на радиото. Събеседванията със Станчева, Андреев и Димитров са на 23 май, а на заседанието си на 28 май медийният съвет ще избере генерален директор на радиото, съобщи БТА.

На редовното заседание на НСРТ в понеделник, освен трите кандидатури, са обсъдени и номинациите на журналиста от радио "Свободна Европа" Васил Чобанов, на кореспондента на БНР в Москва Чавдар Стефанов, на досегашния и.д. директор на радиото Александър Бръзицов и на бившата програмна директорка на БНТ Светла Петрова. Всички номинации, включително и на тримата, които отиват на събеседване, са били предложени от членове на медийния съвет.

От съвета обясниха, че не са предлагани кандидати, които през миналата процедура са заявили своя отказ.

Поля Станчева бе програмен директор на радиото при бившият генерален директор Александър Велев. След изтичането на неговия мандат тя бе сред номинираните кандидати за шеф на радиото. Със 7 на 2 гласа НСРТ избра за генерален директор Иван Бориславов, чийто избор впоследствие бе декласиран от Върховния административен съд. Поля Станчева остана в БНР, но се отказа да участва в новия управителен съвет на радиото по времето на Бориславов, оглавен от Александър Бръзицов.

Александър Андреев е дългогодишен журналист от радио "Дойче веле".

Проф. Веселин Димитров е декан на журналистическия факултет в СУ "Св.Климент Охридски". По молба на НСРТ, Димитров и Нели Огнянова формираха така наречената помирителна комисия, която безуспешно се опита да потуши конфликта между новото ръководство на БНР и журналистите от радиото, които започнаха масови протести.

Събеседванията с тримата кандидати ще бъдат на основата на антикризисната програма за управлението на БНР, приета от НСРТ на 26 април. Програмата ще фигурира към договора за възлагане на управление на новия генерален директор на радиото и на Управителния съвет. Точка от програмата гласи: "Изключване на персонифицирането на конфликта през последните месеци в БНР при взимането на решения".

В антикризисната програма се предвижда създаване на Обществен съвет, включващ представители на неправителствени организации, институции и академични структури в областта на медиите; Програмен съвет с представители от всички програми на БНР и външни медийни експерти, редколегии, избрани на общи събрания; арбитражна комисия, включваща работещи в БНР, Управителния съвет и външен юрист; Съвет за техническо развитие, който да отговоря за започналата в радиото технологична реформа; Съвет за стопанско развитие, отговорен за реализацията на интелектуалната собственост на БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.