Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трима непълнолетни са разбили центъра за деца с аутизъм в Плевен

Националната пациентска организация настоя за ефективна защита на социалните услеги и работещите в тях

1 коментар
Трима непълнолетни са разбили центъра за деца с аутизъм в Плевен

Трима непълнолетни са потрошили бившия дом за деца в Плевен, който се подготвя за център за деца с аутизъм. Вандалският акт от преди две седмици е дело на две момчета на 17 и 16 години и момиче на 16 години.

На 25 август през нощта те са влезли в сградата, където не е имало физическа охрана и СОТ, и са разбили с брадви перални машини, гардероби, шкафчета, маси, столове и врати на бъдещия център. В присъствието на инспектори от детска педагогическа стая младежите са направили самопризнания за извършеното. Те са привлечени като обвиняеми по образуваното досъдебно производство и им наложена мярка “подписка под надзор на родител“.

Междувременно във вторник от Националната пациентска организация остро осъдиха посегателството над новоизграждащия се център и настояха да се потърсят механизми за ефективна защита не само на социалните услуги за уязвими общности, но и за хората, работещи в тях и техните клиенти.

“Унищожаването на създаденото с много усилия и с труда на доброволци и дарители, е не само вандализъм, то е и удар върху инициативността и предприемчивостта. Всеизвестно е, че нестопанските организации в голямата си част получават оскъдна подкрепа от държавната и местната власт, въпреки значимите обществени проблеми и предизвикателства, за които се борят и пред които е изправено обществото ни. В същото време живеем в среда, в която сигурността на българските граждани е поставена също пред значителен риск“, се казва в позиция на организацията.

“В гражданския сектор съществува необходимост от конструктивен диалог с местната и изпълнителната власт относно развитието на социалните услуги на национално ниво. Тъжно е за деца с аутизъм, например, да се разчита изключително и само на финансиране от дарители, при условие, че тези деца са със специални потребности и държавата трябва да започне да гарантира дейности за тяхната социална, образователна и здравна интеграция и адаптация. Следователно, трябва да се разшири обхватът на подкрепа, така че да не се налага родители и пациентски организации да търсят подкрепа, за да създават и развиват услуги за децата със специални потребности“, посочват от НПО.

“За съжаление, бъдещият Закон за социалните услуги ще се случи като административен акт за регулация на достъпа и входа в услугите, но не задава ясни стратегически рамки по отношение на видовете услуги, тяхното съдържание и устойчивост“, отбелязват от организацията.

“Безопасността и сигурността на служителите в социалните услуги (без значение от затворен или отворен тип, общностни или специализирани), както и на хората в помагащите професии, е силно подценена и необезпечена. Лекари, учители и социални работници са обект на насилие, агресия или злоупотреби. Усещането за безнаказаност и липсата на категоричен практически ефективно приложим законов механизъм за защита създават среда за вандализъм – и морален, и физически“, казват още от НПО.

“Незачитането на личността, усложненият достъп до правосъдие и закрила, както и страхът, са естествен спътник на демокрацията в беда, особено в малките населени места. С болка виждаме все по-често беззащитни жертви, без значение от възрастта, етноса и религиозната или сексуалната ориентация“, допълват от организацията.

“Във връзка с всичко това Национална пациентска организация смята, че е нужно гражданският сектор да насърчи правителството и общините да потърсят механизми за ефективна защита не само на социалните услуги за уязвими общности, но и за хората, работещи в тях и техните клиенти, тъй като те също са обект на насилие. Редно е по места да се създадат планове за реакция при насилие или инциденти. Въвеждането на координирани усилия в защита на правото на личността от злоупотреба и насилие, както и опазването на собствеността, са приоритет на всяка правова държава. Също така вярваме, че застраховането на обекти от обществено значение трябва да се случва, включително и с публични средства, когато функциите на сградата са обществени“, се казва още в позицията. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kaloto
    #1

    Такова им е възпитанието, не знам под какъв родителски контрол ще са, като предполагам и родителите са същитите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.