Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три оферти за газови морски сондажи в оспорвания от Румъния терен

37 коментара
Три оферти за газови морски сондажи в оспорвания от Румъния терен

Три световни петролни компании са подали оферти да участват конкурса за разрешително за търсене и проучване на нефт и газ в дълбоките води на Черно море в терена "Хан Аспарух”, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев в четвъртък по време на конференция, посветена на управлението на рисковете при добива на нефт и газ.

Компаниите са американската "ЕксънМобил", френската "Тотал" и британската "Мелроуз". До 4 юли те трябва да направят финансовите си предложения, за да получат петгодишно разрешително за изследователски сондажи в терена, който се простира върху 15 хил кв. . До края на юли офертите им ще бъдат разгледани и ще бъде избран титулярът на разрешителното.

 

Тъй като кабинетът е във ваканция през август, договорът вероятно ще бъде одобрен и подписан през септември. След това победителят в конкурса ще трябва да изготви работна програма със сондажите, която да бъде подложена на оценка за въздействието върху околната среда, която да бъде одобрена от екоминистерството.

 

Предполагам, че до края на тази година ще започне анализът на геоложките данни, през следващата година ще се проучи сеизмиката, а в края на 2013 г. би могъл да се направи първият сондаж, но това зависи от работните програми а кандидатите, които аз все още не съм виждал, каза Делян Добрев. Според него от потенциалното находище надали ще може да се изкара нефт, интересът е към газа.

 

Първоначално, освен тези три компании, интерес към терена "Хан Аспарух" проявиха австрийската OMV, холандската "Шел" и испанската "Репсол”.

 

Британската "Мелроуз" вече добива у нас природен газ в българските води на Северното Черноморие. От находищата "Калиакра” и "Каварна” компанията осигурява около 15% от потреблението на синьо гориво в страната. Очаква се в скоро време тя да получи концесия за добив на газ и от находището "Каварна-Изток”. С тези количества и откритите в находището "Девенци", където има залежи за около 3 млрд. куб. м , делът на местния добив в газовата консумация в България до достигне 30-35%, стана ясно от думите на Добрев.

 

Потенциалното находище "Хан Аспарух" е разположено на 15 км от открито от "ЕксънМобил" и австрийската ОМV в румънски води газово находище, заради което и Букурещ предяви претенции към България за тази територия и заплаши, че ще съди София в Хага за тези терени.

 

Според геолози, откритото в румънския шелф на Черно море находище, чиито запаси се оценяват между 42 и 84 млрд. куб м газ, продължава в български води, но Добрев отрече това да е така.

 

Не става въпрос за общо находище с Румъния. Сходна е геоложката структура, но в нашата акватория има отделно находище и то ще се проучва и разработва от фирмата, която ние изберем, отделно от румънското находище, заяви Добрев. Не е общо находището, така че единият като тегли - на другия да му свършва газа, допълни той.

 

По-късно пред форума обаче Валтер Кози от ОMV обясни, че плочата с газовия резервоар, която компанията и "ЕксънМобил" проучват в румънското Черноморие, достига до българските води. Според него е рано да се правят каквито и да било изводи, тъй като досегашните геоложки проучвания на Черно море са недостатъчни. По думите на Кози, освен в румънски води, потенциални големи залежи на газ има и в българските и в украинските територии на Черно море.

 

Той смята, че теренът "Хан Аспарух" е много интересен за проучване, но не отговори на въпроса защо OMV не е продължила участието си в конкурса за разрешителното.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #37

    Informiraite pravilno chitateliNe razpravjaite ne-tochni neshta! STAVA DUMA ZA "CHISTO " BULGARSKA CHAT OT CHERNO MORE ,ANE TAZI CHAST OT 15 KVADRATNI KILOMETRA,ZA KOITO SPORI RUMANIA!!! NE STAVAITE PROVODNICI NA RUSKATA IMPERSKA POLITIKA V BULGARIA I NE LUZETE S NETOCHNOSTI BULGARSKITE CHITATELI! HORATA VECHE "NE SPJAT"!

  2. Анонимен
    #36

    Г-н Велизар Енчев , Като изкрючим глпостите дето сте ги нацвъкали за АЕЦ"Белене" ,за другото сте абсолютно прав и се подписвам с две ръце,защото и аз отдавна споделям подобни схващания за сътрудничеството с Турция: приятелство но с достойнство и сметка !

  3. Анонимен
    #35

    До н.33/В. Енчев: нима отричате наличието на 'Възродителен процес' в България след средата на '70те години на ХХ век? Чел ли сте друга гл. т. - тази на българските турци, изгонени от България или смятате и това за тяхно национално предателство? Колкото до 'теманетата' пред Турция - не е лошо да не забравяме каква икономика има тя на фона на нашата и че малко прагматизъм не би ни се отразил зле. По-възможност умерен, разбира се.

  4. Анонимен
    #34

    BLUE:1, ако нещо е дразнещо взаглавието това е "Трима..", когато се говори за 3 фирми, а не за трима души, колккото до "сондаж в терена", или "под терена"-сондира се терена: сондиране на терена, обикновено това става надолу, в дълбочина, само дето в бг. сондирането е на изток-към "братушките", които аха да дръпнем и вземат, че ни освободят

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #33
  6. Анонимен
    #32

    майкъл Толкова по-скоро ще дойдe земетръса, последваn от цунами- които ще пометат заграбеното от мутрите крайбрежие и ще почнем на чисто! кеф- дори ще го доживея!

  7. Анонимен
    #31

    Румъния да бъде така добра и да ни върне Северна Добруджа, дадена им от Русия изконна българска земя.

  8. Анонимен
    #30

    до 23... а защо българия не почне да изпраща астронавти в космоса и да изкара в орбита една орбитална станция "Мадарски коник 1" :)))

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #29
  10. перо
    #28

    А за предишният коментар нема и да ви питам!И това за простотията след това!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.