Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трима пионери на "клик-химията" взеха Нобелова награда

1 коментар
Трима пионери на "клик-химията" взеха Нобелова награда

Учените Каролин Бертози и Бари Шарплес от САЩ и Мортен Мелдол от Дания спечелиха Нобелова награда за химия "за разработването на клик-химията и биоортогоналната химия", съобщи Кралската шведска академия на науките.

"Просто прави щрак - и молекулите се свързват"

Нобеловата награда за химия за 2022 г. е за улесняването на труден процес. Бари Шарплес и Мортен Мелдол полагат основите на функционална химия - клик-химията, при която градивните части на молекулите се свързват бързо и ефикасно. Каролин Бертози извежда клик-химията в ново измерение и започва да я използва при живите организми.

Химиците отдавна търсят начин да създават все по-сложни молекули. Във фармацевтичните изследвания това често е свързано с изкуствено пресъздаване на естествени молекули с лечебни свойства. Това е довело до много "възхитителни" молекулни конструкции, но производството им обикновено отнема много време и е много скъпо.

"Тазгодишната награда за химия е свързана с това да не се усложняват прекалено нещата, а да се работи с това, което е лесно и просто. Функционални молекули могат да бъдат създадени дори по прост път", каза проф. Йохан Аквист, председател на Нобеловия комитет по химия.

Лауреатите

Бари Шарплес, за когото това е втора Нобелова награда за химия, дава началото. Около 2000 г. той създава понятието "клик-химия", която представлява форма на проста и надеждна химия. При нея реакциите протичат бързо и се избягват нежеланите странични продукти.

Малко след това Мортен Мелдол и Бари Шарплес независимо един от друг представят това, което сега е перлата в короната на клик-химията - мед-катализирана азид-алкин циклоприсъединителна реакция. Това е елегантна и ефективна химична реакция, която сега се използва широко. Наред с много други приложения, тя служи при разработването на фармацевтични продукти, за картографиране на ДНК и за създаване на материали, които са по-подходящи за целта.

Каролин Бертози издига клик-химията на ново ниво. За да картографира важни, но неуловими биомолекули на повърхността на клетките - гликани (съединения, състоящи се от голям брой монозахариди, свързани гликозидно), тя разработва клик-реакции, които действат в живите организми. Нейните биоортогонални реакции протичат, без да нарушават нормалната химия на клетката.

Тези реакции сега се използват в световен мащаб за изследване на клетките и проследяване на биологичните процеси. Използвайки биоортогонални реакции, изследователите са подобрили фармацевтични продукти за насочено лечение на рак, които сега се тестват в клинични изпитвания.

Клик-химията и биоортогоналните реакции изведоха химията в ерата на функционализма. Това носи най-голяма полза за човечеството.

Карл Бари Шарплес печели Нобелова награда за химия през 2001 г. заедно с Риоджи Нойори и Уилям Ноулс за открития, свързани с метода на асиметрична катализа. Той е петият учен, удостояван два пъти с престижното отличие.

Тримата лауреати ще получат наградата си, чиято парична стойност е 10 милиона шведски крони (приблизително 900 000 долара), на церемония през декември.

Каролин Бертози е родена през 1966 г. в САЩ. От 1993 г. има докторска степен от Калифорнийския университет в Бъркли, САЩ. Нобеловата лауреатка е професор в Станфордския университет, Калифорния.

Мортен Мелдол е роден през 1954 г. в Дания. От 1986 г. има докторска степен от Технически университет на Дания. Професор е в Копенхагенския университет.

K. Бари Шарплес е роден през 1941 г. във Филаделфия, Пенсилвания, САЩ. От 1986 г. има докторска степен от Станфордския университет, Калифорния. Шарплес работи в института "Скрипс" в Ла Хоя, Калифорния.

Миналата година Нобелова награда за химия беше присъдена на германеца Бенямин Лист и британеца Дейвид Макмилан за разработването на асиметричната органокатализа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Учените са насочили вниманието си към химичните съединения в човешкия организъм. Ядрото на изследванията е в човешкото тяло и микроскопичните метали, които то съдържа в себе си. Когато те са в ограничено количество, са полезни, но в по-голям мащаб стават токсични. Химиците се надяват да могат да извличат токсини, тежки метали от организма, като ги включват в нови съединения на захари и така ги отстраняват от тялото. Това е много интересна идея, което ще роди нови лекарства за лечение на интоксикация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.