Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трима учени с Нобелова награда за медицина за обмена на клетъчни данни

6 коментара

Германецът Томас Зюдхоф и американците Джеймс Ротман и Ранди Шекман са носителите на Нобеловата награда за медицина и физиология за 2013г.

 

Те са отличени за постиженията си в анализирането на това как клетките организират своята транспортна система и как пренасят информация – т.нар. везикуларен транспорт, което позволява да де хвърли допълнителна светлина върху болести като диабета и болестта на Алцхаймер. Тримата учени са постигнали големи успехи в разчитането на неврологичното влияние върху ключови органи.

 

"Благодарение на откритието им Ротман, Шекман и Зюдхоф разкриха изключително прецизната контролна система за транспорт и обмяна на информация между клетъчен материал", се казва в съобщението на Нобеловия съвет към Каролинския медицински институт.

 

Заедно с наградата тримата учени ще си разделят премия от 8 милиона шведски крони (1.2 млн. щатски долара).

 

Работата на тримата нови нобелисти хвърля светлина върху това как например се произвежда инсулинът и как е пускан в кръвта на подходящото място и в подходящото време, допълват от Нобеловия комитет.

 

Ротман е професор в Йейлския университет, Шекман - в Университета на Калифорния в Бъркли, а Зюдхоф - в Станфордския университет.

 

"Тези красиви открития са важни за разбирането на това как работи човешкото тяло и на очевидните последици от заболяванията в различни органи като нервната система, диабета и имунните заболявания", заяви на специалната пресконференция Ян-Инге Хентер, професор по клинична детска онкология в Каролинския медицински институт.

 

По традиция Нобеловите награди за медицина откриват седмицата по обявяване на носителите на престижните отличия в няколко категории на името на Алфред Нобел, които се връчват от 1901 г. насам.

 

Във вторник ще бъдат обявени имената на носителите на наградата в областта на физиката

 

Церемонията по награждаването ще се състои по традиция на 10 декември в шведската столица Стокхолм в деня, когато е починал основателят на Нобеловата награда – шведският индустриалец и изобретател Алфред Нобел (1833-1896).

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    5,намека ви е много глупав!

  2. Анонимен
    #5

    Ротман, Шекман, Зюдхоф... все едни специфични, красиви имена... Какво ли е общото помежду им?! Чакайте, дайте да позная: догодина Нобелът ще отиде я при някой Ауманн, я при Вайсман, я при някой Майерс или Равив по фамилия... ама да не си помислите че тук има нещо! Напротив, напротив, всяка прилика е случайна!

  3. Анонимен
    #4

    Ротман е професор в Йейлския университет, Шекман - в Университета на Калифорния в Бъркли, а Зюдхоф - в Станфордския университет. "Тези красиви открития" са направени в красиви американски университети.

  4. Анонимен
    #3

    Това е един от аспектите на приложение на квантовата теория.

  5. Анонимен
    #2

    номер 1, ти май се нуждаеш спешно от прилагане на откритието в областта на оглупяването...

  6. Анонимен
    #1

    Откога чакам руски учен да получи някоя от тези награди. Защо ли все отиват при "тъпите" американци? Да, знам, Америка "купува мозъци". Ама защото има достатъчно мозък, за да го прави. Защото знае, че науката трябва да върви напред, за да тегли след себе си индустрията. Не е достатъчно да изнасяш газ и петрол и да произвеждаш само оръжие. Не е достатъчто да си с "богата душевност", когато си изпил литър водка. Трябва образование, трябва бачкане.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.