Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трима учени си поделиха Нобеловата награда за икономика

Триото бе удостоено за "емпиричния анализ на цените на активите"

4 коментара
Юджийн Фама, Ларс Питър Хансен и Робърт Шилер (отляво надясно)

Нобеловата награда за икономика 2013 бе присъдена на учените Юджийн Фама, Ларс Питър Хансен и Робърт Шилер. Те бяха удостоени с наградата заради своя "емпиричен анализ на цените на активите", предаде Би Би Си в понеделник.

Според комитета по оценяването трите отделни доклада на лауреатите са "поставили основа за модерното разбиране за цените на дивидентите". И тримата икономисти работят в сферата на т.нар. "бихейвиористични финанси".

Наградата е на стойност 8 милиона шведски крони (1.2 млн. долара) и ще бъде поделена по равно между тримата лауреати.

Юджийн Фама от Чикагския университет е признат от икономистите за това, че доказа изключителната трудност при краткосрочното прогнозиране на цените на активите поради бързото влияние на всяка нова информация върху тях. Според комитета откритията на Фама дълбоко са повлияли по-нататъшните изследвания, като са променили пазарните практики.

Ларс Питър Хансен, също от Чикагския университет, получава наградата за развития от него статистически метод, който позволява да бъдат тествани теориите за оценяване на активи.

Робърт Шилер от Йейл е награден заради откритието си от 80-те години на миналия век, според което цените на борсата са обект на по-големи колебания, отколкото корпоративните дивиденти.

Пред Би Би Си Шилер заяви, че наградата за него е била истинска изненада.

"Приятели ми казваха, че ще спечеля, но не им вярвах", заяви той.

Шилер е познат на научната общност с трудовете си за финансовите балони, очертани в книгата му "Ирационално изобилие" (Irrational Exuberance). Според него сме свидетели на един вид социална епидемия, което означава, че явлението "балони" е склонно да се повтаря.

"По света има "балонени" пазари, било то на финансовата борса или в бизнеса с имоти. Тази година като че ли много държави преминават през имуществени балони", разказва нобеловият лауреат пред Би Би Си.

С обявяването на удостоените в икономиката приключва тазгодишното раздаване на нобеловите награди.

Икономическото направление в Нобеловите награди е добавено през 1968 година от Шведската централна банка в памет на индустриалеца Алфред Нобел. Самият той основава останалите пет награди – за медицина, химия, физика, литература и мир, през 1895 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    НЯМА ЩО, ГОЛЕМИ учЕни! Американците винаги са се опитвали да пробутат "икъномикса" за наука, за да скрият простия факт, че 10-на фамилии ограбват целия свят, наговаряйки се на чаша вино, а разните му учЕни не разкриват корена, първопричината, а гледат проявленията и се опитват с някакви статистики да ги обяснят. Много е забавно. Старците се разбират да покрият технологиите за ядрен синтез и да надуят цените на петрола, от което икономиките влизат в рецесия, милиони остават без работа, а хиляди се самоубиват. След което учЕните гледат статистиката на самоубийствата и откриват, че те имат цикличен характер и сега просто сме в пика на пореден 200-годишен цикъл, за което получават награди :))

  2. Анонимен
    #3

    Юджийн Фама от Чикагския университет е признат от икономистите за това, че доказа изключителната трудност при краткосрочното прогнозиране на цените на активите поради бързото влияние на всяка нова информация върху тях. Според комитета откритията на Фама дълбоко са повлияли по-нататъшните изследвания, като са променили пазарните практики. BULLSHIT par exellence!

  3. Анонимен
    #2

    Абе аман от нобелисти икономисти! И то от къде? От държава, която я делят три дни от фалита! Ами то от 2008 г все излизаме от кризата и все сме в нея. Да рече човек , че има още СИВ или Варшавски договор. Май дядо Маркс ще се окаже прав за логичния край на всяка икономическа система. Генералисимус Чан Кай Ши

  4. В и К
    #1

    Медиапул "бихейвиористични финанси" може да кандидатства за преводаческото недоразумение на годината. behavior = поведение За поведенческа икономика и поведенчески финанси става дума.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.