Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тринайсет културно-исторически области ще бъдат развивани до 2013 г.

22 коментара
Тринайсет културно-исторически области ще бъдат развивани до 2013 г.

Стратегията за развитие на културния туризъм, приета в сряда от правителството, разделя България на 13 културно-исторически области, чието развитие ще е в основата на този туристически сегмент до 2013 г. Документът е разработван 3 години от повече от 40 италиански и български експерти, а за изготвянето му са дадени 1.4 млн. евро. Това съобщи в сряда при представянето на стратегията посланикът на Италия в София Стефано Бенацо.

Археологическите находки и културно-историческите паметници на територията на България са разделени в 13 туристически системи: Велика София, Долината на царете, Възрожденският град (Велико Търново и Пловдив), По бреговете на Дунав (Плевен и Русе), Каменно сърце (Стара Загора и Сливен), Старите столици (Мадарския конник), По бреговете на Черно море, Странджа планина, Мечът и Кръстът (Перперикон), Пловдив и Римската империя, Портата на Родопите, Големите планини и Вкаменената гора.

В стратегията са включени досиетата на 300 археологически обекти в страната, които представляват 80% от археологическото наследство на страната. Има и раздел за местната власт – всяка общинска управа може да види кои туристически обекти на нейна територия трябва да развива приоритетно, както и какви средства от еврофондовете са предназначени за тази дейност.

Основната пречка пред развитието на културния туризъм у нас с дял от 15%, е лошата инфраструктура – разбити пътища, хотели и места за отдих без канализация. Друг недостатък на туристическия продукт у нас е ниско квалифицирания персонал.

По отношение на инфраструктурата по оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР) до 2013 г. за облагородяване на туристически райони са предвидени 200 млн. евро. За следващия програмен период Европейската комисия е изявила готовност да удвои средствата при положение, че тези се усвоят 100%.

Зам.-министърът на културата Тодор Чобанов каза, че освен средствата по ОПРР по мярката за туризъм всички средства за пътища и канализация по други мерки и програми всъщност ще спомогнат за осъществяването на стратегията за туризъм.

Мартин Димитров, председател на парламентарната икономическа комисия, каза, че след една година кани присъстващите на среща, на която да се представят конкретните резултати от изпълнението на стратегията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. e, и малко
    #23

    нали, скъпи "стратези" ?!?!?

  2. историк
    #22

    във Великобритания крепостите замъците и др. забележителности не ги кОпат, те са над земята. Същото е във Франция, Италия и Германия. Тук нямаме нищо запазено над земята!!!! ако не смятаме сламените къщи от ХІХ в. (обори) тук там. В тези страни културните ценности редко се намират вече при разкопки, ама защо е така трябва да познаваш историята им. Тъй че примерите от тук и там- не минават.

  3. Плевенчанин
    #21

    Що нямам спомен Плевен да е по брега на Дунава

  4. историк
    #20

    литература ще ти кажа, че разкопките във Великобритания са мижава работа като обекти и обем на разкопаното сравнено с нашите, даже сега. Да не говорим че преди 1989 г се копаеше на големи площи, друг е въпросът за качеството.

  5. око-видец
    #19

    Неуважаеми, от тези примери нещо можем да вземем полезно като принцип, нали, а не да чакаме директивите на предпоследния партиен конгрес !!!

  6. Yr,.r[
    #18

    какви имена само на тези измислени области. Оправдават всяко евро от изхарчените 1.4 милиона

  7. коментатор
    #17

    Ефес е туристически обект. С какво това е опорочило науката? Погледнете на нещата малко по-съвременно. Казвайте си думата, коментирайте активно, обвинявайте,ако трябва, с Интернета това е напълно възможно и се чува. Хората вече са по-активни и се събуждат, макар и бавно. Само не пречете и не се правете на велики.

  8. Даскал Йорго
    #16

    Белоградчишките скали не са обект на културния туризъм`, на на геотуризма. До колкото съм запознат, в момента се разработва съвместен проект за Геопарк "Белоградчишки скали" между Белоградчишката община и Географския факултет на Московския университет.

  9. Вива
    #15

    А къде са Белоградчишките скали?

  10. Защо липсват ли?
    #14

    Защото тези милион и нещо Евро просто не са стигнали до тези скали...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.