Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тристранката не се споразумя за минималната заплата и пенсионирането на военните

Бюджетът на социалното министерство достигна 24-годишен рекорд, парите за пенсии са 9.9% от БВП

8 коментара
Константин Тренчев (Подкрепа) и Божидар Данев (БСК). Сн. БГНЕС

Партньорите в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не се разбраха по някои основни приоритети в бюджета за следващата година и останаха на различни позиции по възлови предложения на правителството - за размера на минималната заплата, отмяната на реформата в пенсионирането на военните, тавана на пенсиите, съкращенията в администрацията и забавянето на въвеждането на електронното правителство.

Във вторник НСТС се събра за последно обсъждане на проектобюджета, който в сряда трябва да бъде одобрен от Министерския съвет. По закон законопроектът трябва да бъде внесен в Народното събрание до края на октомври, тоест най-късно до четвъртък.

Финансовият министър Петър Чобанов отново наблегна на приоритетите в бюджета за догодина - образованието, публичната инвестиционна програма, реформите в администрацията и здравеопазването, както и местната власт.

Министърът заяви, че в образователния сектор ще бъдат инвестирани допълнително "до 100 млн. лв.", които ще се разпределят между учебните заведения, поддържащи най-добра комуникация с пазара на труда.

Общинските власти ще могат да кандидатстват с проекти за финансиране от публичния инвестиционен фонд за развитие на регионите, който предстои да бъде създаден. По думите на Чобанов, общият бюджет на фонда ще възлиза на 500 млн. лв.

Финансовият министър прогнозира икономически ръст от 1.8 процента, толкова ще бъде и бюджетният дефицит. Социалните партньори не са съгласни, че ще се изпълни този ръст и смятат, че той е леко завишен. Приходите ще бъдат 37.9% от брутния вътрешен продукт, т.е. очаква се в хазната да влязат с 500 млн. лв. повече, отколкото през 2013, каза още Чобанов.

На този фон на друг форум вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева заяви, че приходните ведомства трябва да заработят по нов начин, за да се изпълни планът за приходите и ако е небоходимо, ще се направят тотални реорганизации в тях.

Прогнозираните от финансовото министерство разходи се заковават на 39.7 процента, като ограничението от Европейския съюз е 40 на сто от брутния вътрешен продукт.

Според Чобанов равнището на минималния размер на фискалния резерв ще се запази в настоящия си критично нисък размер от 4.5 млрд. лв.

В края на следващата година дългът на страната се очаква да достигне 18 млрд. лв. Това означава увеличение от 3.4 млрд. лв. спрямо сегашния, като от тях 1.7 млрд. лв. ще отидат за рефинансиране на емисията глобални облигации в началото на 2015 година.

Бюджетът за 2014 година е изпълним при така представените параметри, но контролните органи следва да засилят работата си по отношение на събираемостта, коментира Васил Тодоров, главен секретар на Българската-търговско промишлена палата (БТПП).

Няма рискове за приходната част, заяви и изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Евгени Иванов. Той каза още, че за първи път вижда изнасяне на лимита в посока текущи разходи на министерствата, а не в инвестиционното планиране, и приветства този нов подход от името на КРИБ.

Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев обаче се осъмни в ползата от "орязването" на разходи с цел икономии. "Държавната администрация е раздута, но преди да се мине към численото ѝ намаляване, трябва да се знае каква администрация искаме. Не сме склонни да приемем това, което се предлага", каза той по повод идеите за средно десетпроцентно съкращение на работещите в държавния апарат.

Държавата може да размрази социалните плащания

Увеличаване на социалните плащания предвижда бюджетът на Министерството на труда и социалната политика за 2014 г., който, по думите на министъра Хасан Адемов, е "най-големият за последните 23 години и в сравнение с другите министерства".

Заделените пари за социална политика за догодина възлизат на 1.61 млрд. лв., които, по думите на Адемов, са достатъчни да покрият всички политики и дейности на министерството и дори дават възможност за размразяване на социалните плащания, които през последните 4 години бяха замразени.

Социалното министерство предвижда разходите за пенсии през следващата година да бъдат 8.1 млрд. лв., което е 9.9% от БВП.

Хасан Адемов продължи да настоява от името на социалното министерство за вдигане на минималната работна заплата на 340 лв. от следващата година, но отново не среща разбиране от социалните партньори. По изчисления на министерството, след увеличението чистото възнаграждение би станало 266 лв., което е над линията на бедността, а на практика означава по 23.50 лв. повече месечно за осигуряващите се на минимална работна заплата.

По думите на Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, вдигането на минималната заплата би засегнало около 100 хиляди души, работещи в сектори, където средното възнаграждение се доближава за минималното за страната – текстил, услуги, селско стопанство. Това би намалило мотивацията на хората и би затруднило търсенето на нови работници, заяви Велев и определи увеличението на минималната заплата като "грешка".

От БТПП също отново отхвърлиха предложението на социалното министерство като "необосновано". Това няма никаква обвързаност с производителността, посочи главният секретар на палатата Васил Тодоров и изрази загриженост, че това ще доведе до нови загуби в борбата за намаляване на сивия сектор в икономиката.

Със същия аргумент срещу увеличението на минималната заплата застанаха и от КРИБ. "Ще има много сериозно бягство на сиво вещество, включително в IT сектора", предупреди Евгени Иванов.

Отново без единодушие за пенсиите

Синдикатите и работодателите не можаха да постигнат консенсус по отношение на максималния осигурителен доход. Предвижда се той да нарасне до 2400 лева от 1 юли, за да може да повлияе и върху размера на най-високите пенсии. По сегашната формула, с вдигането на осигурителния таван, те ще се увеличат от 770 на 840 лева. Работодателите не подкрепиха увеличението, а синдикатите го определиха като "предпазливо".

И синдикалните организации, и бизнесът обаче бяха единодушни по въпроса за пенсионирането на военните. Те не застанаха зад предложението на управляващите да отпадне условието за възрастта и да остане единствено изискването за 27 години осигурителен стаж.

Министър Хасан Адемов отново изтъкна, че не вижда алтернатива на увеличаването на пенсионната възраст като отговор на увеличаващата се продължителност на живота, както и на цялостната географска картина. "Друг е въпросът дали това трябва да стане по начина, по който сега съществува в законодателството", посочи той и припомни идеята на министерството пенсионната възраст и стажът да останат през 2014 замразени на сегашните си нива.

Трябва да е ясно кой може да се пенсионира по-рано, заяви вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Манолов и подчерта, че синдикатите ще настояват за диференциран подход.

Електронното правителство - пак тема на обсъждане и констатации, че не работи.

Васил Тодоров от БТПП заяви, че това би електронното правителство би било "изключително полезен инструмент, но не виждаме сериозна дейност в тази насока".

От години се пръскат стотици милиони, за да се направи нещо за електронното правителство и него го няма, каза и Константин Тренчев от КТ "Подкрепа”.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Б.Данев е доносник на бившата ДС? Подобни индивиди все още се опитват да решават човешки съдби. Срам!!!

  2. Анонимен
    #7

    Браво и на №1. Максималният осигурителенх доход е най - високата заплата, която получава лице заемащо висша държавна длъжност. Всичко друго е машеничество.

  3. Анонимен
    #6

    Мръсни комунисти и доносници на ДС, премахнете измисления от вас престъпен и грабителски таван на пенсиите.

  4. Анонимен
    #5

    №3. Поздравления.

  5. Анонимен
    #4

    1, я го виж ти - и защо тези, които изработват повече трябва да дават още от парите на НОИ и НЗОК? Плоският данък е върху цялата сума, само НОИ и НЗОК са ограничени до 2200 лв. Ако човек внася повече осигуровки какво ще получи от тези мастодонти? Нищо - същото некачествено здравеопазване (освен ако не се е разболял след изчерпването на годишния бюджет - тогава ще се лекува следвашата година) и пенсия тогава когато правителството си реши и с размер какъвто правителството си реши. Пладнешки грабеж. По-лош и от банков кредит - неговите условия пак се определят едностранно от банките, но поне не те задължават да го взимаш.

  6. Анонимен
    #3

    Като бивш работодател, оттеглил се от активна дейност, бих казал, че хората, които настояват, че заплата от 150-170 евро е най-нормалното нещо са просто канибали-мародери. В никакъв случай "бизнесмени", "мениджъри", "предприемачи" и пр. Ако годишните ти разходи за закупуване и поддръжка на личен автопарк, луксозни имоти, яхти и любовници надхвърлят в пъти разходите ти за труд - заплати и осигуровки и смяташ, че работниците ти трябва да живеят в мизерия, просто нямаш място в стопанския живот на държава, член на ЕС.

  7. Анонимен
    #2

    Нашите военни са най-прецакани от всички силови структори в Р Бългалия и страните членки на НАТО. Тези които обещаха да оправят нещата, да не си измиват ръцете с ония палячовци на снимката.

  8. Анонимен
    #1

    Дефицитите са в главите ви, бай-ганьовски тарикати. Защо не искате да вземетте осигуровките на тези, които имат доходи по-големи от 2400 лв/месец - сигурно ви е страх да не обеднеете, а? Машалла на "социалната" политика на цоциалистите и на глупаците, които ги мислят за такива.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.