Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трите опасни варианта за Гърция, пред които е изправена Европа

Истината е, че каквито и решения да се вземат, всеки избор може да доведе до хаос

9 коментара
Трите опасни варианта за Гърция, пред които е изправена Европа

Със започването на тазседмичните извънредни преговори лидерите на ЕС се изправят пред три рисковани пътя за излизане от гръцката криза. Първият е да се направят отстъпки на Гърция. Вторият е да се заеме твърда позиция и Гърция да бъде оставена да излезе от еврозоната. Третият е Атина до голяма степен да приеме исканията на кредиторите си.

Изборът изглежда мъчен. Истината обаче е, че и трите пътя в крайна сметка може да завършат еднакво: с унищожаването на единната европейска валута. Дължината на пътуването ще е различна, пейзажите по пътя ще изглеждат различно, но крайната точка ще е същата.

Първи вариант: Гърция печели

Правителството на СИРИЗА действа въз основа на допускането, че европейските му партньори в крайна сметка ще направят големи отстъпки вместо да рискуват някоя страна да излезе от еврото. Тези отстъпки включват да се опрости част от дълга на Гърция и да се позволи на страната да се откаже от някои реформи като допълнителни съкращения на пенсиите и повишаване на данъците.

Лидерите обаче се опасяват, че ако направят такива отстъпки, може накрая да унищожат еврозоната вместо да я спасят. Правителствата на страни като Ирландия, Португалия, Испания и Латвия, които се придържаха към програмите си на драстични икономии, моментално ще бъдат отслабени. Крайнолеви партии от рода на СИРИЗА като "Ние можем" ("Подемос") в Испания ще увеличат подкрепата си. В същото време ще трябва да се каже на гласоподавателите в Германия, Финландия, Франция и Холандия - страни, които вече дадоха милиарди назаем на Гърция, че тези заеми може никога да не бъдат върнати.

В отговор на това антиевропейски партии като "Алтернатива за Германия" и "Финландците" вероятно ще засилят позициите си. Присъствието на националистически и крайнолеви партии на бъдещисрещи на върха на ЕС ще направи невъзможно вземането на решения.

На този етап ще възникне въпросът за оцеляването на целия Европейския съюз, а не само на еврото.

Втори вариант: Грекзит (излизане на Гърция от еврозоната)

Вместо да тръгне по опасно изглеждащия път на първия вариант, лидерите на ЕС са готови да обмислят втори вариант, при който Гърция обявява неплатежоспособност по дълговете си и след това вероятно излиза от еврозоната. Европейските официални лица като цяло звучат уверени, че Грекзит няма да повлече други страни след себе си, докато финансовите пазари незабавно започнаха да спекулират за разпадане на еврозоната, изпращайки лихвените проценти нагоре - нещо, което потенциално може да доведе до нови дългови кризи в страни като Италия или Испания.

В краткосрочен план е възможно еврозоната да успее да избегне заразяване на други държави, тъй като Европейската централна банка (ЕЦБ) има програми, които ѝ позволяват да купува неограничени количества държавни облигации от страните членки на еврозоната, което ще върне лихвените проценти на ниски равнища. В дългосрочен план обаче това едва ли ще е гаранция срещу дългови кризи. Предвидено е правомощията на ЕЦБ да са временни, но прецедентът една страна да може да напусне единната европейска валута ще си остане.

В търсене на по-постоянно решение след Грекзит държавниците от ЕС ще настояват за по-дълбока интеграция с цел заздравяване на валутния съюз, по-специално чрез истински банков съюз.

Гласоподавателите в северноевропейските страни обаче тъкмо ще са видели как парите им потъват в гръцки дефолт и е твърде слабо вероятно те да се съгласят да финансират банките на Южна Европа.

Политическите въздействия от Грекзит също може да са пагубни за ЕС. Една недоволна и дестабилизирана Гърция ще е извън единната валута, но ще продължи да е в ЕС, поне за известно време. От тази позиция тя може да блокира и другояче да спъва политиката на ЕС по редица въпроси, от санкциите срещу Русия до незаконната имиграция. (Гърция е една от основните входни точки за незаконни мигранти в Европа.)

Преди всичко Грекзит ще повдигне въпроси за бъдещето на целия европейски проект. Десетилетия наред постоянното разширяване на ЕС се свързваше с разпространяването на мир и благоденствие. Хаотичното изхвърляне на една страна от еврото в обстановка на бедност и граждански размирици ще засили този процес в обратна посока.

Трети вариант: Гърция отстъпва

Предвид опасностите от първите два варианта ЕС продължава да настоява Атина да се придържа към договореното - да си изплаща дълговете и да извършва фундаментални реформи, които да поставят икономиката ѝ в по-устойчиво положение. За жалост няма гаранции, че дори този път ще изведе ЕС на безопасно място.

Има няколко проблема. Дълговете на Гърция изглеждат почти невъзможни за изплащане, така че по всяка вероятност в близките години ще настъпят нови дългови кризи. Съвсем неясно остава и дали държавата може бързо да се реформира така, че да работи по-добре.

Проблемите с клиентелизма и липсата на конкурентоспособност са прекалено дълбоки.

И най-важното, гръцката криза изкара наяве факта, че еврото е изначално дефектен проект. Историята учи, че валути, които не са на една държава, се сриват. ЕС въпреки това реши, че е създал структури, при които еврото може да работи. Видя се, че това не е вярно. В отговор някои лидери от ЕС ще заявят, че сега еврозоната трябва да създаде повече държавоподобни структури, като банков съюз или по-голям федерален бюджет. Последните пет години обаче показаха, че това вероятно ще се окаже политически невъзможно.

Горчивата истина е, че когато лидерите на Европа създадоха единната европейска валута, те налязоха в една необозначена и опасна област. Безопасни пътища за връщане оттам няма.

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #9

    Гърция няма да отсъпи, а и няма никакъв шанс да спечели. Единствено възможен е втория вариант до който гърците се докараха сами. Фалитът вече чука на вратата им. Могат да излязат от еврозоната и след това от ЕС, но това не е задължително. Това ще стане ако те продължават все така упорито да не играят по европейските правила. Ориенталско шовинистичните им иширети са омръзнали на всички, включително и на тези които бяха най-толерантни към културните им особености. Не е лошо все пак човк да се усети кога е прекалил.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #8

    Първите положителни оценки за предложението на Атина към кредиторите бяха последвани от обстойно разглеждане на описаните в него бюджетни мерки, което на на свой ред доведе до нови пречки по пътя към споразумение. В резултат на това кредиторите привикаха отново гръцкия премиер, който днес заминава спешно за Брюксел. Поканата на кредиторите е била отправена лично към Алексис Ципрас, поради нежеланието им да преговарят с финансовия министър Янис Варуфакис. - See more at: http://www.grreporter.info/kreditorite-privikvat-tsipras-obratno-v-bryuksel/17461#sthash.bUbCil5L.dpuf

  3. Тодор Гинчев
    #7

    А аз си мислех, че ние ще сме причината еврото да се срине...

  4. milan
    #6

    Явно,ЕС ще си носи "на буксир"Гърция,още много дълго време,да не кажем,завинаги.Да видим,коя ще е следващата "Гърция" в ЕС?

  5. mano
    #5

    и да, старите кредити може да бъдат отписани (или поне подстригани), но какво ще се прави с новите ? От 175 милиарда преди 3 години, когато подстригваха, сега са 325 милиарда. т.е. Гръцката икономика изобщо не може да издържа тази държава. Единственият добър път за тях е драхмата. За година-две ще е голяма мъка, но после ще дръпнат напред. И най-важното, ще бъдат там където им са силите и възможностите. Ако се реформират, ще бъдат по-добре; ако не, ще са по-зле.

  6. mano
    #4

    аз съм за вариант 4. - Излизане на Гърция от Евро зоната, но не и от ЕС. Като това да върви със силно ангажиране от страна на ЕС за финансова подкрепа, която ще е нужна през първите месеци, когато спекулантите ще се опитат да изядат Гърция. Според мен този вариант е най-добър и за ЕС и за Гърция. С драхма, ще могат по-лесно да нагласят валутата си спрямо истинската си икономика. т.е. да не харчат, повече отколкото произвеждат. Сега харчат прекалено много и това единствено може да се крепи с нови и нови кредити, които няма как да бъдат върнати. Единственият негатив на този вариант е, че населението няма да е съгласно да "обеднее" набързо с 20-40% и като нищо ще бие шута на Сириза.

  7. Boriana Boneva
    #3

    нали светът според древната гръцка митология възниква от хаоса. Той си направо Бог. Тъй че това няма да изплаши гърците. Но не разбирам защо пък да плаши нас, след като си е в реда на нещата.Но пък такива статии трябва да плашат гаргите, защото на всяка мърша напада лешояд, а като мърша за Гърция ще се бори и Русия. В САЩ това не им се нрави. На мен също.

  8. Sin
    #2

    "И най-важното, гръцката криза изкара наяве факта, че еврото е изначално дефектен проект". Това още не е доказано. Ако страните в ЕС действително тръгнат към уеднаквяване на данъчна политика, не е ясно дали еврото няма да успее. Еврото донесе и много предимства. Едно от тях е, че срещу дадена валута на една страна прди успешно се спекулираше на борсите - пример е английския паунд или авсрийския шилинг. Днес това не е възможно.

  9. Vagder
    #1

    Така е!Проблема е в същността на системата.Всичко е фалшиво и лъжливо и един ден ще експлоадира.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.