Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трите въпроса, които Радев трябва да постави в Москва

Огнян Минчев: България има силна нужда от нормални, равнопоставени и взаимноизгодни отношения с Русия

14 коментара
Огнян Минчев, сн. БГНЕС
"България има силна нужда от нормални, равнопоставени и взаимноизгодни отношения с Русия и именно заради тази потребност е необходимо проблемите да бъдат назовавани категорично, пряко, с необходимото уважение и да се търсят механизми и общи пространства на взаимен интерес, в които тези проблеми да бъдат решавани“. Това коментира политологът Огнян Минчев по повод визитата на президента Румен Радев в Москва. 
 
Той посочи, че възродената геостратегическа конкуренция неизбежно ще се отрази на отношенията на България както с нейните партньори, така и със страни като Руската федерация, които влизат в „конкурентна схватка“ с тях. 
 
"Но ако ние наистина претендираме, че имаме специални отношения с Русия, изградени върху някакви специфични близости – културни, исторически, религиозни – изградени между България и Русия, ние би следвало да използваме този исторически потенциал, ако претендираме, че той е наличен, именно, за да вървим в посока, която е обратна на това геополитическо противопоставяне, да вървим в посока смекчаване и в посока регулиране на отношенията – не само между България и Русия, но и между по-широките блокове, чиито представители се явяват те в съвременния свят", обясни Минчев пред БНР. 
 
Той коментира, че посещението на президента Румен Радев в Русия потвърждава изразените от него публично позиции за вдигане на санкциите срещу Москва. 
 
Според Минчев правомощията на българския президент не са високи, особено в сферата на икономиката, но "той може съвсем спокойно да постави въпросите, които засягат българския национален интерес, независимо от това дали те се намират в обхвата на неговите пълномощия и възможности за цялостно решаване“.
 
Минчев изброи въпросите, които според него би следвало да се поставят пред руския президент. 
 
Първият от тях е за цената на руския газ за България, която, по думите му, вече три десетилетия сериозно надвишава средната цена на този природен ресурс в Европа.
 
На второ място - през последните 30 години остава нерешен и въпросът за руските входни мита за български стоки, като обмитяването на нашата продукция е по-високо от това за други бивши страни членки на Източния блок, воден от бившия Съветски съюз.
 
Възможността не само да се получава руски газ, но и да се транзитира също е на дневен ред, допълва анализаторът и подчертава, че както за Южен, така и за Северен поток, постигането на съгласие по този въпрос няма да е лесно от международна гледна точка и от гледна точка на законодателството на Европейския съюз. 
 
Огнян Минчев посочи, че българският президент като държавен глава на страна член на ЕС и НАТО, трябва да изрази тревога от нарастващото напрежение в региона, особено в района на Черноморието и на Балканите.
 
Притеснително е и активно разширяващата се милитаризация на Черно море след анексията на Крим, както и опитите на руските специални служби да интервенират във вътрешните работи на балканските страни и да създават напрежение от типа на това, което се случи в Черна гора – опит за преврат, чиито следи водят до специалните служби на Русия.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #14
  2. Bлaдo
    #13
  3. trezwomislesht
    #12

    Не мога да разбера как и кои разпостранява тази мантра, че България плаща скъпо за природния газ. За битовите потребители цените на природния газ през втората половина на 2016 г. са най-високи сред държавите — членки на ЕС, в Швеция, Испания, Италия, Португалия и Нидерландия. Най-ниски са цените на природния газ в България, Румъния и Естония. За промишлените потребители цените на природния газ през втората половина на 2016 г. са били най-високи сред държавите —членки на ЕС, във Финландия (0,044 EUR

  4. Дядо ми Петър
    #11

    ЛилиПутин е Хитлерът на 21 век. Някой да си спомня за прокопсал съюзник на Хитлер?

  5. ivancho ivanov
    #10

    Огнян Минчев си приказва, ама е редови български гражданин, докато и Радев си приказва, но е президент на всички български граждани - разликата е, че ние си плащаме по-висока цена за газа от средната в Европа и неизгодни мита и имаме напр. вицепрезидент Илияна Йотова високо заявавяваща "БЪЛГАРИЯ ВИНАГИ КАЗВА "ДА" НА РУСИЯ"! Нане и Пижо не спете, гледайте, слушайте и най-вече мислете и се питайте какво се крие в пазвата ви! "Който обича България, обича Русия" е друг бисер, този на Ивайло Калфин! И дваамата са представителни хора, отлично облечени,слдакодумни и ..Всеки българин да си прецени какво им е вероюто!

  6. rebel_bg
    #9

    На гласувалите за кремълският пудел - Радев - честито ! и затегнете коланите - голямото източване на бедното ни Отечество от братята руси продължава с нова сила и моля не се чудете защо не сме Швейцария на Балканите!

  7. Kiril Kovatchev
    #8

    Русия не е нормална страна и с нея не може да има нормални отношения. Русия беше поробила половин европа и сега гледа на източноевропейците като въстанали роби които са свободни само временно.

  8. pepe
    #7
  9. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #6
  10. HBK
    #5

    Добрият шанс за България е:
    1. Приемане на Русия в ЕС и НАТО. Това е не само възможно, но и необходимо. За Русия. По ред причини. Единствена пречка е КГБ-ейския манталитет на Путин за нуждата от Европейски враг, и разбира се обсесията за Руска Империя. Алюзия на болшевик.
    2. Засилващо се влияние на Турция в региона. Това е начинът "двойната поробителка" Русия да бъде ударена през ръцете в опита си за поредното "освобождаване".

    За повечето от нас е ясно, че идеята за присъединяване на Западните

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.