Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Триумф на корупцията и разпиляване на милиони в Covid-кризата

Държавата и гражданите са плащали прескъпо в борбата с пандемията, показва експертен анализ

4 коментара
Триумф на корупцията и разпиляване на милиони в Covid-кризата

Процъфтяване на корупцията и неефективно харчене на публични и лични средства на гражданите по време на Covid-кризата. Tова са изводите от изследване на Българския институт за правни инициативи (БИПИ), посветено на порочните практики на корупция в здравеопазването в условията на пандемия.

От началото на пандемията в България има хаос в управлението и финансирането на здравната криза, който води до разпиляването на огромен ресурс за ваксини, тестове, лекарствени препарати, медицински изделия и апаратура, капитално строителство и др, показва проучването.

Икономическият съветник от КТ "Подкрепа" Ваня Григорова даде пример, че цената на PCR тест, платена от държавата през април 2020 г. е 16 лева. На тази цена са договорени над 30 хиляди теста. Сделката за 30-те хиляди теста по 16 лв. всеки е за сумата от малко над 300 хиляди долара. През юли миналата година са закупени още 42 хиляди теста - по 13 лв. за брой.

"Няма как разходите за PCR тест, включително с оборудване и всички останали разходи, да надскочи 40 - 45 лв.", казва Григорова. Същевременно в началото на пандемията цената на PCR тест варираше между 90 и 120 лв, а при експресна обработка достигаше до 190 лeва.

Според доклада разликата в пазарната цена на теста и тази до крайния потребител е девет пъти по-висока.

"Има източване на държавния бюджет и на домакинските бюджети благодарение на кризата и това продължава да се случва", коментира Григорова.

Друг основен проблем е липсата на прозрачност при обществените поръчки.

"Поставиха се перфектни условия за корупционни действия и то в условията на хаос и объркване сред всички нас", коментира адвокат Грета Ганева.

Отмененото действие на Закона за обществените поръчки създава корупционна среда и възможност за злоупотреба със средства от бюджета и оперативните фондове на ЕС и спекула по време на пандемията, сочи докладът.

Анализът е правен за времето от март 2020 до март тази година. БИПИ е партньор за България по международния проект "Ефективна борба с корупцията", който се осъществява с финансиране от Държавния департамент на САЩ.

От БИПИ посочват че има лобизъм при избор на фирми - производители на ваксини и на фирми-доставчици на лекарствени средства, дезинфектанти, медицинска апаратура и други здравни продукти.

Експертите на БИПИ смятат, че има неяснота по отношение на принципите и критериите при изработването на методиката за заплащане на труда на медицинския и немедицинския персонал на "първа линия". Многобройните ѝ промени изглежда, че са направени с единствената цел да няма недоволни и шум в системата, което би създало допълнителни проблеми пред управляващите и техните опити да овладеят кризата.

В анализа се отчита липса на прозрачност и отчетност при дарителската кампания, често използвана повече с рекламна цел от компрометирани политици за изчистване на имиджа им като дават пример с дарителската кампания на Делян Пеевски.

Според БИПИ няма реален контрол от страна на държавата върху мерките за овладяване на пандемията от Covid-19, граничещ с отказ от осъществяване на това задължение. Ваксинационната програма на правителството се изпълнява бавно и хаотично, което увеличава рисковете за нейния провал, констатира още докладът.

В международен аспект корупцията в здравеопазването е една от най-високите и особено във време на пандемия този корпуционен фактор се увеличава изключително много. По данни на Световната банка, дори и в нормална ситуация, корупцията в здравния сектор на глобално ниво към 2019 г. води до загуби от над 500 милиарда долара годишно.

Във фазата на възстановяване от кризата националните държави и международните организации ще инвестират невиждан досега обем от средства - за ЕС той е над 1.8 трилиона евро. Всички тези фактори влияят върху корупционната среда - те повишават корупционния риск, а в държави като България, където има систематични проблеми с корупцията, кризата засилва още повече негативните явления при използването на публичния ресурс.

Експертите посочват основните корупционни прояви в сектора на здравеопазването, чието въздействие във връзка с управлението на кризата се повишава. Сред тях са такива, свързани със системите за обществени поръчки, подкуп при медицински услуги, корупция в научна и развойна дейност при създаването на нови продукти, конфликт на интереси и лобиране при разходи, свързани с Covid-19.

За намаляване на хаоса при подобни ситуации експертите на Български институт за правни инициативи предлагат в България да се приеме закон за извънредното положение, както и да се въведе ефективно електронно управление и правосъдие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alexander1998
    #4

    PCR също така беше БЕЗПЛАТЕН за пенсионерите, хора с инвалидност и бременни жени. Поднасянето на информация без цялата детайлност какво му се вика? - МАНИПУЛАЦИЯ. :) :) :) :)

  2. Коментарът е изтрит в 08:31 на 4 юни 2021 от автора.
    #3
  3. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #2
  4. SILENCE
    #1

    ДругарЕ, нИ сЪ втурвайте в таА пуста ефективност, защото веднага ви питаме как. Ама цялостен план със срокове за изпълнение, а в началото му - определение на думичките управление (щотУ е подменена с властапритежаване) и правосъдие, щотУ липсва съвсем ефективно и доста отдавна в територията ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.