Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трийсет години след падането на Берлинската стена стените се завръщат

6 коментара
Трийсет години след падането на Берлинската стена стените се завръщат

Падането на Берлинската стена на 9 ноември 1989 г., когато хиляди ликуващи източногерманци гледаха с радост и присмех изкормената бетонна грамада, изглеждаше знак, че идва "краят на историята", че се задава свят без граници.

Трийсет години по-късно обаче на планетата израстват все нови крепостни зидове и огради, тъй като страхове, свързани с глобализацията, внушават стремеж към повече сигурност и самоизолация, смятат анализатори.

"Ако хората, сложили край на студената война, погледнат днешните събития, ще видят парадигмата изцяло сменена", коментира Елизабет Вале, изследовател от Университета на Квебек в Монреал, световноизвестен експерт по граничните стени.

40 000 километра

Сто и шейсеткилометровата линия на Берлинската стена наистина се е превърнала вече в място за разходки в пасторална атмосфера, обикнато от велосипедисти и тичащи за здраве.

Другаде обаче нещата не стоят така - в момента "сме сигурни, че има стени с обща дължина буквално колкото обиколката на Земята, сиреч 40 000 км", казва тя. Показател, силно нараснал от 20 години насам. Става дума за "71 стени", определени като структури, вкопани в земята и представляващи непреодолими препятствия.

Повечето се намират на азиатския континент - около Индия, в Китай, Корея и Близкия изток. Други са разположени по-специално в Централна Европа - Унгария и България, също и в САЩ, като прегради за мигранти.
Същевременно анкетите издават и тенденция към ерозия на демократичните системи в света.

Преди 30 години дойде краят на желязната завеса в Европа и "хората с радост видяха, че може да бъдат заличени граници, смятани за вечни, а днес навлязохме пак в епоха, когато се градят стени, създаващи страхове и разделение", констатира със съжаление Ник Бъкстън от Транснационалния институт - изследователски център, публикувал преди година доклад по този въпрос.

Как да си обясним завръщането на бариерите?

Глобализация

"В началото на 2000-те работната хипотеза бе, че причината са атентатите от 11 септември 2001 г. в САЩ" - с оглед джихадистката заплаха, обяснява Елизабет Вале.

Днес това са по-скоро последици от глобализацията. Стремежът сред част от обществата към възвръщане на националния суверенитет в един свят, изложен сякаш на всякакви ветрове.

Границите "никога не са изчезвали, освен на картите в нашето съзнание на европейски пътешественици", забелязва френският географ и бивш посланик Мишел Фуше в своя труд "Завръщането на границите".

"Да премахнеш границите ще означава да изличиш държавите; един свят без граници е свят на варвари", смята той. Дори германският пастор Йоахим Гаук, участвал в революцията от 1989 г. в ГДР, а после станал държавен глава на обединена Германия, днес настоява правителствата да налагат "в някаква форма ограничения", за да "уталожат страховете сред населението".

"Глобализацията породи две движения - движение към отваряне и движение към затваряне", додава Елизабет Вале, несклонна да хвали "глобалистите", пледиращи за абсолютна свобода на движение.

Грешка

"Една от грешките бе постулатът, че границите и суверенитетът ще изчезнат - а всъщност не е така", казва тя.

"Това веднага доведе до заразителен ефект на база популизъм" - било то в САЩ със "стената" на президента Доналд Тръмп срещу Мексико или с морската, каквато би желал да види в Средиземно море водачът на италианската крайна десница Матео Салвини, добавя изследователката.

Брекзит също се вписва в тази тенденция.

Защото - резюмира германският политолог Волфганг Меркел - същинската "стена" днес е най-вече онази между гражданите "космополити", печелещи от глобализацията, и онези, привързани към своята общност, които се страхуват или са ощетени от глобализацията.

Това развитие обаче тревожи някои германци, живели в комунистическата ГДР като Карстен Брензинг.

През 1989 г., преди падането на Стената, 21-годишният тогава младеж успява да мине отвъд Желязната завеса с риск за живота си. "Ние сме последното поколение (германци), израснало в една диктатура, ние сме свидетели на Историята" и "е наистина ужасно, че хората пак отправят повик за затваряне на границите", казва той.

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    Според теорията на хаоса, той е съществуване на живота във възбудено състояние, което дава редица предимства. В такъв исторически момент се създават "нови връзки" между политическите субекти, без да се стига до разрив, революция или всеобща война. Хаосът дава възможност за експериментиране с надскачането на границите, но не означава непременно, че те не съществуват или вече не трябва да ги има. Хаосът е по-висока октава, по-висока вибрация на политическото напрежение, което трябва да намери изход от световната икономическа и финансова безпътица.

  2. Zlatan
    #5

    " Разширението на НАТО на изток е стратегическа грешка на Запада, която ликвидира безопасността на Европа и превърна НАТО в крайно агресивен военен блок" Михаил Горбачов в новите си мемоари.

  3. Real ''Mickey''
    #4
    Отговор на коментар #3

    Абе Философе, а какво става в другите "западни държави" бе? Шамарите на народите им по червените бузки на ТурбоЛиберасстГлоблистите(Интернационалисти) не ги ли чуваш?И как си я мислиш тая, страни като Унгария,Чехия и Полша които тъкмо са се отървали от един Комунизъм(забраняващ свободни мисъл и слово чрез насилие), да им го тропосат отново? Западняците също усетиха смисъла Оруел 1984.

  4. jivka65
    #3

    Стените се завръщат, защото разделението Изток - Запад става все по-осезаемо. Берлинската стена е имала съвсем друго значение и смисъл.

  5. Real ''Mickey''
    #2

    Вечните Извратеняци и Строители на Нов Световен Ред в стремежа си да яхнат целия Свят, опрочиха вече и думата "Глобализъм".....както по-преди думите Интернационализъм, братство, равенство, другарю, социализъм, народна република, правда, дружба, ......

  6. Dr. Web Browsing
    #1

    Уй-ля-ляяя, френска му работа!, не можеш ги разбра тия западняци... Или пък, не! - стената трябваше да си остане там и до ден днешен!, ... обаче ...тогава нямаше да ги има неразбориите български, нямаше да ги има даже и ГЕРБ (дежурният виновен и набеждаван за всички български грехове!), нямаше да ги има вечно мърморещите и мрънкащи интернет тролове и тролчета (и техните батковци и каки), изобщо нямаше да има много неща... - затова, правилно, с основание събориха берлинската стена, символ на незнам-си-какво-си

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.