Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тройно повече български младежи заминават да учат в чужбина

3 коментара

Заминалите да учат висше образование български младежи през 2008 г. е нараснал с 200% спрямо миналата година и така зад граница учат тройно повече наши студенти първокурсници. Най-предпочитани са Великобритания, Холандия, Австрия, Германия, Франция и Белгия, съобщи в сряда Бистра Илиева, изпълнителен директор на консултантска къща "Дарби", която организира изложение "Отворени врати за образование в чужбина" на 25 и 26 октомври.

В него ще бъдат представени над 40 образователни институции, над 20 училища в Англия, Австрия, Швейцария, САЩ, Канада, Испания, Германия, над 40 университета в Англия, Дания, Холандия, Испания, Франция, Швейцария, Белгия, Германия, Австрия, САЩ и др. След присъединяването на България към ЕС обаче интересът към европейските университети значително се е увеличил спрямо този към американските.

Илиева обясни, че студентите могат да получат и социална стипендия, която да покрие между 25% и 50 % от обучението и дори пълната такса . Университетите в Англия предлагат т.нар. социална стипендия, която се дава срещу доказан годишен доход под 17 хил. британски лири. По обясними причини българските студенти лесно се класират за този вид стипендия. Социалната стипендия е в размер от 500 до 1000 британски лири при такса от около 3 225 лири за почти всички специалности и университети. Кандидат-студентската кампания за чуждите университети не съвпада с българската и започва много по-рано, което допълнително улеснява кандидатстващите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дали
    #4

    .

  2. студент в чужбина
    #2

    А защо да уча в България? Какво да уча(специалности от времето на родителите ми) Какво да работя след като завърша? Как да живея със заплатата после? Как да се примиря със социалната,здравната,политическата...кризи у нас? въобще какво ме привлича да се върна? отваряйки първият сайт за новини съмненията че "България ще се оправи" се изпаряват..! Жалко е че търсим развитие в страна която отива надолу по всякакви критерий:(

  3. perekly
    #1

    И защо да не учат в чужбина?По- добри условия ,организирано е и т.н.Лошото е, че тези които се връщат не ползват нито наученото,нито се опитват да постигнат нещо наистина.Въпрос на манталитет.Яд ме е всъщност,че никой от тези младежи не се и опитва да направи нещо там където е роден, а в чужбина е готов да работи каквото и да е ,но да е там. Пътищата са два- Големия град или Чужбина.Е...и алтернативата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.