Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Труден избор: банките или данъкоплатците да поемат дълговото бреме на Атина

12 коментара
Труден избор: банките или данъкоплатците да поемат дълговото бреме на Атина

Ако съкращаването на гръцкия дълг е с 50%, това ще доведе до 160 млрд. евро загуби за европейските банки, съобщи Инвестор.бг, като се позова на анализ на Дойче Банк.

Искането за разсрочване на спасителния заем от Международния валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз (ЕС) за Гърция може да предшества цялостното преструктуриране на дълга на страната, коментира анализатор на Pimco, цитиран от CNBC.

Гръцкият финансов министър Георгиус Папаконстантину заяви, че неговото правителство няма намерение да преструктурира дълга си.

В интервю за френския вестник "Liberation", публикувано в понеделник, той все пак призова за разсрочване на разплащателния период и намаляване на лихвата по заема от 110 млрд. евро от МВФ и ЕС, който спаси страната от фалит през май 2010 г.

През март т. г. Гърция вече получи едно разсрочване по този дълг – от три на седем години и половина, както и един процентен пункт съкращаване на лихвата до 4%.

Според анализаторите въпреки уверенията, ново разсрочване на дълга може да предшества цялостно преструктуриране.

"Разсрочването на матуритета няма да реши проблемите с приходите в гръцкия бюджет и дълговия дисбаланс. Подобна стъпка ще остави дълговите нива непроменени и няма да повлияе на пазарните настроения“, казва Андрю Босъмуърт, инвестиционен директор на Pimco, най-големият облигационен фонд в света.

"Бих определил това като "меко преструктуриране“, което може да предшества "твърдото преструктуриране“, което ще означава съкращаване на главницата“, казва Босъмуърт.

Според Дойче Банк цената на преструктурирането на гръцкия дълг за европейския банков сектор не може да се определи точно, но ако понижаването на главницата е с 50%, това ще доведе до 160 млрд. евро загуби за европейските банки.

Основната част от загубите ще бъде поета от гръцките банки и Европейската централна банка (ЕЦБ).

При подобен сценарий централната банка рискува да загуби 40 млрд. евро.

Европейските политици са изправени пред трудния избор да позволят "твърдо“ преструктуриране сега и да оставят банките да поемат удара, или да го отложат, при което загубите ще бъдат поети от страните членки на еврозоната.

През миналата година публичният дълг на Гърция достигна 143% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната - най-високото равнище в ЕС. В същото време неефективното събиране на данъците, ширещата се корупция и нарастващите разходи за заплати допълнително затрудняват икономиката и водят до рязък спад на международната конкурентоспособност на страната.

Атина се надяваше да се върне на финансовите пазари през следващата година, когато според сегашните планове тя ще трябва да набере между 25 млрд. и 30 млрд. евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. антибанкстер
    #12
  2. Сашо
    #11
  3. Smartguy
    #10
  4. сиртаки
    #9
  5. N
    #8
  6. ндндн
    #7
  7. Избор ли?
    #6
  8. Крум С.
    #5
  9. изненадан
    #4
  10. 42
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.