Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трудно примирие в Г-20 да се избягва конкурентно обезценяване на валутите

4 коментара
Трудно примирие в Г-20 да се избягва конкурентно обезценяване на валутите

Страните от Г-20 се споразумяха и да намалят дисбалансите в световната търговия и да избегнат евентуална валутна война, съобщават световните агенции след двудневната среща на финансовите министри и централните банкери от Групата в южнокорейския град Кьонджу. Водещите в света развити и развиващите се държави се ангажираха да ограничат дисбалансите по текущите си сметки и да се въздържат от намеса за обезценяване на националните валути.

Споразумението цели да успокои страховете, че може да се разрази търговска война (между САЩ и Китай), чрез използването на по-евтини валути за подкрепа на ръста. Въпреки обещанията, в комюникето, разпространено след срещата, не се поставят конкретни цели за намаляване на дисбалансите. Това означава, че предложението на финансовия министър на САЩ Тимъти Гайтнър не е било взето под внимание. Той настояваше Г-20 да определи праг от 4 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на една страна за устойчиви търговски излишъци и дефицити.

Експерти коментират, че компромисните решения най-вероятно няма да прекратят спада на долара, нито ще подкрепят бърз ръст на юана. Целта им е единствено да замаскират споровете между САЩ и Китай. Инвеститорите в момента са насочили поглед към решението на американското финансово министерство, което ще бъде взето следващата седмица – стъпка, която може да повлияе значително върху движението на долара.

Агенция Блумбърг отбелязва, че дори в краткосрочен план напрежението да е намаляло, то в дългосрочен план проблемите остават.

МВФ ще се реформира

Историческо споразумение за реформа на управлението на Международния валутен фонд постигнаха страните от Г-20 на срещата си в Южна Корея, обяви генералният директор на МВФ Строс-Кан. Става въпрос за най-важната реформа, приемана някога в историята на фонда, подчерта той.

Изненадващата за мнозина сделка дава по-голямо влияние на развиващите се страни в МВФ, което е сигнал, че икономическата власт на западните развити страни отслабва за сметка на развиващите се Китай, Индия, Бразилия, Турция.

Това все още е предложение, което трябва да бъде представено на Административния съвет. Той ще се събере в началото на ноември. В съвета ще заседават десетте най-големи акционери – САЩ, Япония, четири европейски страни (Франция, Германия, Великобритания и Италия) и групата БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай), добави Строс-Кан.

Страните от Г-20 са постигнали и споразумение за реформа на системата за регулация на банките и финансовите институции, обвинени, че са провокирали кризата от 2008/2009 година. Страните с нововъзникващи пазарни икономики ще получат по-силен глас в Международния валутен фонд.

Според споразумението над 6 процента от правата за гласуване в МВФ ще преминат към динамично развиващите се страни като Китай, който ще стане третата по големина държава членка на 187-членния МВФ.

Европа ще отстъпи две от осемте или деветте места, които в даден момент контролира в Изпълнителния съвет на МВФ, а съветът ще продължи да има 24 членове. Намаляването на европейското представителство е по-малко, отколкото САЩ си бяха поставили за цел, отбелязват световните агенции. В замяна Вашингтон, който държи 17.67 процента от квотите в МВФ, ще запази ветото си върху най-важните решения на фонда. Тези решения ще продължат да изискват супер мнозинство от 85 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Учуден
    #6

    Търговска война между Щатите и Китай !? Та те вече са като сиамски близнаци ...

  2. Ганий
    #4

    Тихо да не чуят Костов и тварите му, според които единте (САЩ) са капиталисти, десни и с пазарна икономика и чисти капитали, а другите (китай) са комунисти, леви и (поради първите две) с планова икономика и нечисти капитали!

  3. Ganev
    #3

    Dragi mi Gonadii:Vsitcko e otnositelno. V momenta USA sa nay-silno pridarjashta se kam pazarni principi s mnogo golyama prozratcnost na finansiraneto. Kitay spored tehnite rakovoditeli vse oshte se rakovodi ot compartiyata (KP). Ikonomikata e liberalizirana i operira na pazarni principi spored plana na KP. Da shte bade interesno da se vidi v sledvashtite 10-20 godini kakvo shte se slutci. Moyata prognoza e tce komunistite shte zagubyat monopola na vlastta. Ne sam hodil v Kitay i ne sam golyamm poznavatc na stranata, no tova e estestvenoto razvitie na komunizma.

  4. feces retentioner
    #2

    До тук нищо ново. Глупавия бял човек прави поредните отстъпки защото няма добър нукакъв ход и това върви вече от 10-тина години. Интересното идва когато китайската икономика се изправи за насрещен сблъсък със американската , тогава става интересно... ха-ха-ха!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.