Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трудното изгнание на руските опозиционери в Украйна

0 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Щом руският опозиционер Алексей Ветров разбрал, че може да свърши в затвора, решението дошло само - да избяга в Украйна, "враг" на Русия. След три години в изгнание обаче е разочарован от посрещането там.

Ударил на камък още в началото - властите му отказали политическо убежище. Административните бариери му препречили пътя към законно пребиваване в Украйна.

"Надявах се поне в тази страна да забравя всичкия този престъпен абсурд, да се включа в строежа на демокрацията, но така и не ми дадоха възможност", разказва пред АФП 37-годишният Ветров.

Още 400 негови сънародници от Русия - журналисти и бизнесмени, са избягали в Украйна, привлечени от новото прозападно управление след падането на проруския президент Виктор Янукович.

Ветров организирал множество опозиционни протести в Нижни Новгород, на 400 км източно от Москва. Обвинява местните власти, че за отмъщение затворили малката му фирма, продавала мобилни телефони, и го заплашили с арест.

Пристигнал в Украйна, той веднага поискал политическо убежище. Миграционните власти обаче отхвърлили молбата му; впоследствие съдът неведнъж потвърдил това решение.

"Представител на миграционните служби заяви пред магистратите, че Русия е демократична държава и там е просто изключено да има натиск върху опозицията", обяснява Ветров със саркастичен тон.

Той няма нито разрешително за пребиваване, нито разрешително за работа. Страхува се да не бъде експулсиран в Русия въпреки слабите изгледи за сътрудничество между двете страни, които са на нож след анексията на Крим от Москва през 2014 г. и избухването на въоръжен конфликт между силите на Киев и проруските бунтовници в Източна Украйна.

Неизпълнени обещания

Освен разбитите надежди на Алексей Ветров, прозападните украински власти са отговорни за още много разочарования сред противниците на Кремъл, живеещи в изгнание в Украйна.

През април 2015 г. например президентът Петро Порошенко обеща да улесни процедурата за получаване на украинско гражданство, каквото предостави незабавно на шепа руснаци, преследвани според тях във федерацията заради политическите им убеждения.

Броят на желаещите обаче нарасна и процесът като че ли замря - едва петнайсетина руснаци са получили украински паспорти от две години насам.

"Правим всички необходими проверки, това се отнася и за руснаците", мотивира се пред АФП говорител на миграционните служби - Сергий Гунко. Изтъква например, че трябва строго да се спазва конвенцията на ЕС за бежанците.

Никакви гаранции

В Русия Павел Шлехтман бил застрашен от петгодишна присъда, след като качил в социалните мрежи послание в подкрепа на Украйна. Избягал в Киев, където молбата му за убежище също била отхвърлена.

"Миграционните служби решиха, че не съм преследван по политически причини в Русия", каза за АФП 49-годишният Шлехтман.

Макар и противници на Кремъл, в очите на украинските власти руските активисти са потенциални шпиони, недоволстват правозащитните неправителствени организации.

Друга спънка пред желаещите законно да пребивават в Украйна е протакането в твърде бюрократизираните миграционни служби.

А множество случаи на отхвърлени молби за убежище остават "необясними", възмущава се Максим Буткевич, подпомагащ кандидатите от Русия в редиците на неправителственото сдружение "Без граници".

Миграционните служби често отхвърлят молбите, дори ако съдебен орган е потвърдил правото на убежище, добавя той.

Според Буткевич одобрените молби за убежище в Украйна са "много по-малко", отколкото в съседни страни като Полша, Словакия и Унгария. "Изобщо няма гаранции, че можеш да получиш защита в Украйна", казва със съжаление той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.