Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трудното на операцията в Мали още предстои

5 коментара

Президентът Франсоа Оланд беше приет в Мали като освободител, но успехът в тази страна все още не е постигнат, предупреждава в понеделник френският в. "Фигаро" и добавя, че френските сили трябва да започнат борба с ислямистите, окопали се в планинските масиви Адрар-Ифорас.

В Мали вече има нигерийски и чадски военни, но все още има проблеми със създаването на панафриканска мисия, която да се намеси в конфликта. Бавно ще протече и обучението на малийската армия. Не е сигурно дали временните власти на Мали ще запазят стабилността си през идните месеци, нито пък дали ще бъдат изпълнени ангажиментите за политически диалог на властите с общностите в северната част на страната, по-специално туарегите.

Засега не става ясно и каква е съдбата на френските заложници, които години наред са в ръцете на ислямисти в района на Сахел. В четвъртък и петък Оланд е в Брюксел, където ще се опита да припомни на старите членки на ЕС, че френската операция в Мали трябва да придобие по-европейски облик, тоест ЕС да се включи в нея. Не е ясно дали държавният глава ще успее да убеди колегите си, посочва френският вестник.

По същата тема британският "Гардиън" отбелязва, че най-трудната част в малийската операция едва сега започва. За да се попречи на ислямистите да действат в обширния регион на Сахел и Северна Африка, трябва да има сътрудничество между четири регионални страни - Египет, Либия, Алжир и Тунис. Три от тях са обхванат от хаос.

Регионът и без това не може да спре изтичането на оръжия от Либия за Мали. В Либия има над 1000 въоръжени групировки и страната е неуправляема, а какво остава да се намеси в битка отвъд границите си. Революциите в Тунис и Египет пък породиха дълбоки различия между бившите регионални партньори.

В самото Мали армията предстои да си стъпи на краката. Това ще е голям проблем, защото по времето на напредъка на ислямистите от север към централната част на страната, 1600 военни, мнозина от които подготвени от офицери на Пентагона, захвърлиха униформите и дезертираха. Сега се налага да се запълнят овакантените места, посочва вестникът.

Същевременно френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че френско военно изтегляне от северния малийски град Тимбукту  може да стане много скоро. На въпрос на радио Франс ентер дали въздушните удари през уикенда в района на Кидал целят да отслабят противника преди сухопътно настъпление, Фабиюс отвърна: "Целта е да се разрушат тиловите им бази, складовете им." Той не отговори на въпроса за евентуално сухопътно настъпление.

"В градовете, които държим, искаме бързо да бъдем сменени от африканските сили МИСМА" (междуафриканските сили с мандат от ООН), добави той.

В Тимбукту може бързо да се стигне до изтегляне, работим за това, защото нямаме за цел да оставаме трайно, уточни Фабиюс.

Смята се, че именно в района на Кидал са държани седемте френски заложници в Сахел. Фабиюс увери, че правителството продължава да действа "решително и дискретно".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  2. Анонимен
    #4

    фРАНСЕТАТА НЕ СА ИЗВЛЕКЛИ НИКАКВА ПОУКА ОТ Индокитай и Ьлжир но както се казва всичко с времето си-икономиката им и без това е окъсала яко и с тази африканска авантюра съвсем ще я закъсат.Никой не се поучава от историята си и затова измисленият социлист ОЛАНД ще яде попарата един ден за глупавото си имперско решение!

  3. Анонимен
    #3

    До 1: Проблемът им е по-голям отколкото си мислиш. Туарегите и без това си живеят в огромните пространства на Сахара. Почти е невъзможно, да се контролира територията им. Освен това страната е богата с минерални ресурси, като уран например. За тях има много мераклии от големите сили. То само Китай им стига.

  4. Анонимен
    #2

    Проблемът е, че вече са се парили в такива простотии. И са наясно, че ако се застоят ще си навлекат омразата на местните, които както сега ги възхваляват, така ще ги псуват след година - две.

  5. Анонимен
    #1

    Европа вече се намеси в операцията против Либия, подстрекана от Саркози. Нека Оланд не повтаря грешката на предходния, пък и Мали си е френска колония. Франция има чуждестранен легион освен редовната френска армия, не виждам какъв е проблемът сами да се справят с ислямистите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.