Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трябва да излезем от затвора на историята

40 коментара

Само преди ден нобеловият лауреат Орхан Памук призова от аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" българите и турците да излязат от затвора на история. С усмивка на лице той изслуша университетския химн и "На многая лета" в изпълнението на Борис Христов в негова чест на фона камбаните на "Александър Невски" и говори за общото ни бъдеще.

"Ние живеем един и същи живот, споделяме една и съща култура, имаме едни и същи сантименти, аз мисля за историята като за роман, историята не е това, което царете или султаните са направили, а това, което хората са направили. В ежедневния живот, тук, в София, видях толкова много теми, които ние турците и българите споделяме".

"Историците, според мен, трябва да се фокусират върху това. Не трябва да се фокусираме върху ужаса на нашето общо миналото, а върху приятелството, отдадеността, хубавите неща, които споделяме. В продължение на 400 години сме споделяли приличащите си градове, приличащата си музика, подобната архитектура", каза Памук.

"Ние споделяме и още една сантименталност, за която аз чувствам задължение да говоря. Това е за живота на ръба на Европа, в нейната периферията. Това е тясно свързано с езика и литературата, която аз представлявам. Нашите езици не са популярни в останалата част на света, защото те са периферни езици. Това обаче не трябва да ни хвърля в разочарование.

В историята на нашия ежедневен живот езикът е това, което ни обединява. Ние трябва да се съсредоточим върху това, което се е случвало в миналото, и това, което се случва сега, с гордост, със самоувереност. Веднъж осъзнали това, ние ще престанем да бъдем затворници на историята, а ще станем граждани и хора с въображение, които описват, изследват и драматизират своята човечност. Останалата част на света ни чака да отворим пред тях нови врати и нова визия", каза писателят.

"Аз вярвам в силата на думите и в силата на човешкото въображение. Нашите езици, нашата история може да ни обедини, което да предотврати разделението в нашите култури, тъй като ние и сега споделяме толкова много общи концепции", добави той.

Още преди да стане нобелов лауреат, Памук привлече вниманието на света с изказвания си за арменския геноцид и избиването на 30 000 кюрди, живеещи на турска територия.

Срещу Памук бе заведено дело за нарушения на известния член 331 от турския наказателен кодекс, който забранява да се обижда турската идея. Делото бе заведено, защото като обикновен турчин реши да говори за историята.

Процесът бе прекратен две години по-късно, но темата бе станала общоевропейска, а върху Турция бе оказан натиск да промени своето законодателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. съмнителен
    #41
  2. др.Тодар Живков
    #40
  3. др.Тодар Живков
    #39
  4. др.Тодар Живков
    #38
  5. др.Тодар Живков
    #37
  6. Русия империя зла
    #36
  7. EU
    #35
  8. др.Тодар Живков
    #34
  9. мнение
    #33
  10. др.Тодар Живков
    #32

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.