Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трябва да приключим сделките за БТК и Булгартабак преди летните отпуски

0 коментара

Г-н Апостолов, какви изисквания бяха поставени към инвестиционните посредници на БТК?

Изискванията бяха поставени в две основни насоки. Едното е за удачна и приложима стратегия, второто е времевото изискване. В стратегията се вписват всички условия: цена, социални ангажименти, условия за развитие на компанията - както за БТК, така и за Булгартабак. Искахме от посредниците цялата процедура да се вмести във времеви диапазон, който да не е безкрайно протяжен, а да бъде в рамките на 6 до 7 месеца. Целта е да приключим сделките до края на юни, като обявим победител. Защото, ако пренесем нещата по-нататък, влизаме и в летните отпуски.

Каква ще бъде ролята на държавата след приватизацията на БТК и "Булгартабак холдинг"?

Най-вероятно тя ще се изразява корпоративно, под вида на златна акция. За БТК държавата ще си запази сериозен пакет, с който да може да упражнява контрол върху решенията на общото събрание. Безусловно, специално в БТК има много аспекти на националната сигурност, които държавата трябва да следи. Има и социален елемент - държавата трябва да намери компромис между нивото на безработицата и ефективното функциониране на компанията, когато е приватизирана.

Държавата ще има свой контрол специално в тези две дружества - има комисии, специално за БТК, има лицензионни разрешителни режими в министерството на финансите за Булгартабак. Това е по отношение на фискалния аспект. А социалният аспект - тютюнопроизводство, работници в БТК, цифровизация на линии, по-добри условия - това са вече елементите в приватизационния договор, които ще следим в следприватизационния контрол.

Ще бъде ли част от двете сделки и изискване в бордовете да има и участие на държавата?

Смятам, че е разумно да се поиска поне по един представител. Надявам се, че отсрещната страна, която и да е тя, няма да има нищо против такава една конструкция. Тя работи и в Нефтохим, където не съществува проблем от това, че има представител на държавата в съвета на директорите.

Има ли краен срок да се привършат преговорите с "Кейбъл енд Уайрлес" за Мобиком?

Ще се опитаме преди приключване на сделката за БТК, за бъдещия купувач да е ясно бъдещето на Мобиком. На купувача трябва да му бъде дадена възможност да развива Мобиком или да се откаже от него. Засега все още сме в етап, в който няма налице нещо, което да се покаже, но определено преди стартиране на процедурата това ще е ясно на купувачите. Няма да извадим нещо в последния момент и да ги изненадаме.

Какви ще бъдат общите изисквания към кандидатите за БТК и "Булгартабак холдинг"?

Няма да има някакви предварителни селективни критерии. Има два етапа. На първия ще има специални минимални условия. Те ще са свързани с брой произведени цигари, обслужвани телефонни линии, ниво на цифровизация. Ако става въпрос за финансов инвеститор, то ще е от значение колко пари има на попечителство при себе си. Не може един финансов инвеститор, който кандидатства за компания, струваща 500 или 600, или 700 млн. долара, да има на попечителство примерно 10 пъти по-малко пари. Тези минимални критерии ще се една много широка цедка. Ние не трябва да влизаме в конфликт със закона за приватизация, в който всички участници са равнопоставени при някакви минимални условия. Между двата етапа на конкурса, агенцията ще анализира бизнесплановете на всеки кандидат. В тях ние искаме да видим в крайна сметка какви са намеренията на купувача - дали са с намерения да развиват бизнеса или да закриват. Тези, които закриват, не ги търсим като купувачи.

В самата процедура как ще се провеждат преговори с кандидатите?

Евентуални разговори ще има, след като бъде обявен победителя. Единственото, което ще дискутираме, са позициите по договора - като условия за инвестиции, представителство в съвета на директорите и други детайли. Базата ще е в проекта на приватизационен договор, който всеки един купувач ще получи още в началото на процедурата. За нас най-голямата цел е процедурата да е ясна на всеки един кандидат. Ако ти дадеш еди колко си - имаш шанс. Ако дадеш по-малко, да знаеш колко са шансовете ти, а не да зависиш от волята на един чиновник или група от чиновници.

Как ще бъде решен въпросът с гаранциите? Ще се поемат ли въобще гаранции за законодателната рамка, защото при процедурата за БТК основният проблем бяха искания за законодателни промени?

Да. Доста от тези условия ще бъдат засегнати в бизнесплановете. Отново се връщам на тях, където в крайна сметка правителството на втория етап или т.нар.приключвателна процедура, ще трябва да ги погледне през призмата на бъдещото развитие на отрасъла и собствената си позиция за това доколко може да ги приеме.

Кога ще бъдат предложени акции от БТК и "Булгартабак холдинг" срещу компенсаторни инструменти?

Първо искаме да приемем един програмен документ като радетели за развитие на капиталовия пазар. Вицепремиерът Николай Василев ще предложи да бъде приет програмен документ по отношение на това - от кои предприятия има намерение да предложи пакети от акции, които да бъдат приватизирани на борсата и колко да бъдат с компенсаторни инструменти. Първото желание е да се пуснат акциите колкото се може по-бързо. Въпрос на стратегическа целесъобразност е да преценим дали за Булгартабак и БТК ще се пуснат едновременно с всички останали пакети или ще се изчака приключване на сделката с мажоритарния собственик.

Пускането веднага и приключването на сделката само по себе си за мен не носи някаква опасност. Трудно мога за себе си да се убедя, че пускането на 10% на борсата, дори и срещу пари, ще е референта цена, по която впоследствие ще бъде направена сделката на мажоритарния пакет. Най-големият страх явно е мажоритарният собственик да попадне в "ужаса" на публичността на дружеството. Ние вече имаме примери, като "Нефтохим", където 25 % бяха на борсата след масовата приватизация. Формирането на една цена с инвестиционни бонове е по някакъв начин аналогична на цената срещу компенсаторните документи. Няма почти никаква релация между цената на търговете от ЦМП и вторична търговия на борсата и цената на сделката за мажоритарния пакет в Нефтохим.

Каква е готовността за приватизация на електроразпределителните дружества?

Имахме разговор с министър Милко Ковачев по този въпрос. Явно ще трябва да се наеме консултант. Аз не искам да омаловажавам знанията на своите колеги, но мисля, че в нашата агенция няма някой, който да се определи като специалист в приватизацията на енергетика. Най-вероятно ще се наеме с конкурс утвърдена инвестиционна банка, която да направи цялата подготовка, маркетинга и конкурса на предприятията, които предлагаме. Технологично отново се връщам към наболелия въпрос за окончателното приемане на закона за приватизация, на наредбите към него и след това идва обявяване на процедурата в Държавен вестник. Не поемам никакви ангажименти за това кога точно ще се случи във времето. Имаме ли и меморандуми по оценка и правен анализ за тези дружества, то няма да има никакви проблеми пред тяхната приватизация.

Можете ли да се ангажирате с краен срок за разрешаване на проблемите с Гад Зееви?

Взаимоотношенията ни ще се решават на арбитража в Париж, както по отношение на претенциите на Гад Зееви към държавата, така и претенциите на държавата към Гад Зееви. Аз мисля, че държавата се опитва да даде някаква възможност за решаване на ситуацията. Трябва да се прояви разум и от другата страна и претенциите да не са безсмислени, а такива, които държавата може да дискутира.

Платил ли е Гад Зееви необходимата такса в Париж, за да започне делото?

Доколкото ми е известно, не е платил. Той е внесъл жалба, на която ние трябва да отговорим. На база на жалбата и на предоставяне на информация от наша страна съдът е назначил трима арбитри. Те трябва да се съберат и след като разгледат документите, да решат дали да стартират делото. Тогава двете страни трябва да внесат по няколко стотин хиляди долара такса. Българската държава най-вероятно ще откаже да внесе сумата, защото нямаме интерес. Ако Гад Зееви реши, че трябва да внесе и нашата част, то тогава процедурата ще продължи. Цялата тази процедура според специалисти по международно право ще завърши през пролетта или лятото на тази година.

Има ли готовност за диалог от другата страна?

Диалог явно има и от двете страни. Въпросът е пресечната точка на интересите. Ако ние продължаваме да говорим по различни насоки, то никога няма да се срещнем.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.