Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трябва да се прекъсне връзката между контролиращи и контролирани

Необходима е нова регулация, за да няма нови трагедии

8 коментара
Валентин Радев, сн. БГНЕС

Необходима са законови промени, за да не стават повече трагедии в заводите за боеприпаси, казва Валентин Радев, бивш заместник-военен министър от ГЕРБ и председател на Сдружението на специалистите по боеприпаси в България.

Според него трябва да се прекъсне връзката между контролиращите органи и шефовете на фирмите и да се помисли как те да бъдат принудени да наемат високвалифицирани кадри.

"Секторът е регулиран, но регулацията трябва да се подобри. Очевидно там е грешката, не може само да си говорим за контрол. Сега пак ще стегнем режима за другите предприятия, но за колко - за месец, за два? Пак ли ще има жертви след половин година?", каза Радев пред Меdiapool .

Г-н Радев, какво доведе до поредната трагедия в завод за боеприпаси?

Намален контрол, вероятно нарушение на технологиите, защото са били струпани голямо количество взривни вещества на неправилно място, и човешка грешка, която е прекият причинител на инцидента.

Темата за намаления контрол се повдига винаги след подобен инцидент, но не мислите ли, че има и проблем в нормативната регулация на сектора?

Има проблем с прилагането на нормативните предписания, но вече започвам да си мисля, че вече са необходими и промени в нормативната уредба. Законът за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, който регламентира контрола от страна на служба "Контрол на общо-опасните средства" (КОС), именно по него трябва да се работи.

Ако не могат да осъществяват контрола, да се намери още някой.

Трябва да се намери начин да бъдат принудени менажерите на предприятията да наемат висококвалифицирани хора.

Трябва да се мисли и как да бъдат увеличени заплатите, как да се заплащат официално достойни заплати. Това е много общо казано, съзнавам, но трябва да се направи нещо в тази посока.

Лидерът на вашата партия Бойко Борисов предложи лицензите на заводите да бъдат отнемани още при първо нарушение. Вие, като специалист, какво мислите по този въпрос?

Може да се обмисли тази възможност, както и издаването на лицензите. Може да се обмисля тази мярка при първо нарушение, но ако то създава пряка видима опасност, а не защото не са си сложили ръкавиците.

Ако нарушението е с достатъчно тежест и отнемането не лиценза е мотивирано, защо не? Може би трябва да се предприеме и такъв подход.

Смятате ли, че има политическа воля да се предприемат необходимите промени? Години наред този сектор, който генерира значителни печалби, е уставен по един или друг начин да работи извън правилата?

Секторът е регулиран, но регулацията трябва да се подобри. Очевидно там е грешката, не може само да си говорим за контрол. Сега пак ще стегнем режима за другите предприятия, но за колко - за месец, за два... Пак ли ще има жертви след половин година?

Общата болест, която тресе държавата – кризата, институциите не работят добре, или най-малкото няма доверие в тях - неминуемо оказва влияние.

Може ли да търсим конкретна вина в КОС и Инспекцията по труда, които са дали предписания за отстраняване на засечените нередности?

Не са били по-строги. Аз търся вина и в мен включително, в експертите. Ядосвам се, че сам не съм направил повече, а те са задължени служебно. Добре, има предписания, но защо не са спазени?

Трябва да направим така, че да няма пряка връзка между контрола и собствениците и ръководителите. В България всички са роднини и се познават.

Проверките се извършват, но не съвсем. Не трябва да има подобна обвързаност, мислим в момента как това трябва да се промени.

Т.нар. косаджии явно се познават с шефовете на предприятията и общуват лесно с тях.

Трябва да има контрол и да се намери начин. Всички сме хора и те се поддават било то на приятелска основа.... Даже работниците го казаха, срещат се с ръководството, сядат, пият и си отиват. Работниците така виждат нещата отстрани.

Могат да ги поканят на кафе, но проверяващите трябва да бъдат строги, защото от тях зависи човешки живот. Това трябва да бъде нормативно регламентирано.

Подозира се и връзка между големите играчи в бизнеса и политиците, като по този начин се обяснява и пасивността на контролните органи?

Навремето си позволявах в качеството си на председател на сдружението да обвинявам политиците. Някаква обвързаност, големи печалби – няма такова нещо в утилизацията.

Не мога да изключа обвързаност, но не виждам такава.

Вие познавате много добре сектора, какво мислите за фирма "Видекс". Явно проблемът в предприятието край Горни Лом е системен.

Аз съм изненадан, че е имало талкова много нарушения, а не спряна работата на завода, в съда са печелили дела. Познавам собственика на фирмата, ръководството, което е високо квалифицирано.

Как е допуснато това нещо? Не мога да си представя налаганото разбиране, че зад трагедията стои глад за печалба. Това е основно за всяка фирма.

Фирмата работи от дълги години, дейността не е нова за нея.

Фирмата в състояние ли е била да работи с тези гръцки мини?

Да, има практика и рутина. От 2008 година го правят в България, и в Сърбия са работили. Ръководството е имало опит, но дали са искали да усилят темпото, да въведат нова технология... Нищо не може да се намери след взрива, като лунен пейзаж е.

Колко фирми работят в сектора?

Няколко, не повече от десетина. За този бизнес в България все още има специалисти, има и оръжия. Много хора си мислят, че с утилизацията се правят големи пари. Боеприпасите първо трябва да се закупят и печалбите не са толкова големи, ако нещата не са свързани с някакви задкулисни истории.

Вие участвахте в изготвянето на експертизата след взривовете в Челопечене? Колко време очаквате да се проточи разследването на този инцидент?

Повече от година, две... Винаги при подобни мащабни взривове, няма как процедурата да стане бързо. Това се случи и след инцидента край Петолъчката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  3. Ivo09
    #6

    Наистина го усуква...жалко. По телевизията отговаряше по-честно. А сега...ама можело да се отнеме лиценз, ама може и не, ала-бала...пак някой задкулисно го е предупредил...или му е направил предложение, на което да не може да откаже. Мафиотска държава!

  4. Mumintroll
    #5

    По bTV този човек беше много по-искрен и директен. Каза примерно, че частните заводи правят добри печалби от утилиазацията, защото не спазват технологията и налагат високи норми. Когато утилизацията се прави в държавните заводи под надзора на експертите от МНО, печалби няма. Ама тук го усуква. Язък.

  5. Valentin Dimitrov
    #4

    Как да стане това, др. Радев, след като всички са червени ?!?!

  6. Иван Сусанин
    #3

    Хаха, тая връзка между контролиращи и контролирани се нарича КОРУПЦИЯ. Така й викат в белите държави, а тука се правят на ударени. Връзката между Мишо Бирата и Бойко Тиквата си беше перфектен пример за такава връзка.

  7. Иван Сусанин
    #2

    Вина на държавата е както заниженият контрол на БНБ към КТБ, така и във всички тези взривове до София, до Петолъчката, и сега в Миджур. ДА, ВИНА на държавата е, че хранителните корпорации продават на народа да яде отрови - палмово масло, особено хидрогенирано, и боклуци в колбасите, сиренето, млякото и други основни храни, защото контролните органи СА държавни. И хората умират без време от рак и сърд. съдови заболявания. ВИНА на държавата е, че влизат безпрепятствено имигранти, защото граничните проп. пунктове СА държавни. ВИНА на държавата е, че войната по улиците продължава, защото полицията Е държавна, а тя само гледа как да вземе подкупи.

  8. daskal
    #1

    Аха! Нещо като да има контролиращи, които да контролират контролиращите. А я да попитаме кой контролира абсурдите. Как е възможно да има работници, които да се трудят срещу заплати под минималната? Това е масово в България. Какво качество на труда им да очакваме?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.