Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Трябва да се престане с тези подслушвания и изтичания на информация"

0 коментара
"Трябва да се престане с тези подслушвания и изтичания на информация"
Премиерът Бойко Борисов, който преди да бъде въвлечен лично в скандала с телефонните разговори на шефа на митниците, преди две седмици обясняваше, че не вижда "нищо лошо да се подслушват министри, вицепремиери и шефове на агенции", вече смята, че "това безобразие с тези подслушвания и изтичания на информация трябва да престане".

Това става ясно от стенограмата на речта му пред министрите на правителственото заседание в сряда.

Разясненията на премиера, в които вероятно всяка дума е добре подбрана, подготвят публиката за обявената по-късно същия ден новина от парламентарната комисия за контрол на СРС, че шефът на митниците и всички покрай него са подслушвани от спецслужбите със специални разузнавателни средства (СРС).

Борисов през цялото време говори за СРС-та, но недоволства, че са му извадили "подбрани части" от тях и е убеден, че има манипулации. За това, че би могло да има спекулации, по-късно съобщи и прокуратурата в официалното си становище.

"Това отвращава хората. Това ни торпилира доверието и навън и вътре и трябва министерството да предложи механизъм, който да гарантира това нещо, че повече не може да се случи", обяснява Борисов и казва, че "това пък е тема, която с вицепремиера (Цветан Цветанов – бел. ред.) ще обсъдим много отговорно".

"Ако трябва да спрем – да се спре, докато не се намери формула да се гарантира, че това, което се проследява или подслушва, ще отива само, както прекрасно изказване направи онзи ден пловдивския съдия Сотир Цацаров. СРС-то е, за да документира направени престъпления. СРС-то не е от него да се изваждат компромати и години наред непрекъснато да се изваждат подбрани части от СРС-то", разяснява министър-председателят.

"Още не знаем дали е СРС или запис, така че това също е много важно", вметва на това място вътрешният министър Цветан Цветанов. На което Борисов отвръща: "Дали е СРС, дали е запис, дали е от частна структура, дали е от държавна, всичко това е на втори план".

"Сега се чудя дали да взема да го хвърля и да не говорим по телефони вече при това положение", споделя с министрите си министър-председателят.

"Добре подбрани истини"

Разпространяваните в последните седмици компромати срещу правителството Борисов окачествява като "добре подбрани истини".

Разяснявайки решението си да поиска вот на доверие към кабинета, той казва, че атаката срещу правителството е проведена по "учебниците" на КГБ и на Държавна сигурност. В тях пишело, че "когато правиш компромат трябва да удариш лицето в най-силната му част от неговата биография или кариера". А "нашето правителство стартира с най-много успехи в борбата с престъпността и корупцията", добавя премиерът.

"Пише се компроматът така, че самият четящ като го чете, той да се отврати от себе си. Така нагло и така както виждате пускат, и не на последно място с добре подбрани истини. Като подберете няколко истини взети от различен контекст се получава нещо, което действително може да отврати човек", обяснява по-нататък Борисов.

Пред министрите той отново не обяснява подробно конкретната ситуация, довела до разговорите му с шефа на митниците през март миналата година, а акцентира на отделни моменти в подкрепа на тезата си, че "нито едно действие не съм направил, от което да се срамувам и което да не е по закон".

В първото си обаждане министър-председателят казва на директора на митниците: "Поех ангажимент да не го закачам Мишо Бирата" и му нарежда да изведе от пивоварна "Леденика" митничарите, които я проверяват по сигнал на гражданин, че работи въпреки отнетия лиценз.

В речта си пред министрите обаче премиерът премиерът казва, че "най-важното" е, че "нито едно указание няма към Танов или към Дянков за толериране на този човек".

Борисов отново се оправдава с президента Първанов, който му се обадил да ходатайства за Мишо Бирата. Този път като свидетел е "привлечен " и финансовият министър.

"В този случай, и Дянков е тук и е жив свидетел, президентът се обади, за да ме помоли за неправомерно действие на митниците, които за въпросния Мишо Михов искат да му съсипят бизнеса", разказва премиерът.

В случая обаче той не упреквал президента.

"Ако при него дойде човек, особено съветник и му каже: "Митницата в лицето на Танов, или който и да е, или правителството пресира даден бизнесмен", той е длъжен да ми каже и аз съм длъжен да реагирам", обяснява Борисов.

"Дянков нека да се закълне"

"Във времето, в което те отиват на проверка, те (пивоварната-бел.ред.) имат право да си бутилират тази налична бира. Те не са в контрабанда, или в някаква завера през нощта, в някаква незаконна дейност. Те имат разрешение и бирата трябва да се бутилира, за което са си платили акциза, защото ще се развали", казва Борисов.

Думите му влизат в противоречие с разпространения разговор между Ваньо Танов и Дянков, в който шефът на митниците казва, че уговорката е била "това, което имат като наличност, да го бутилират и да го изведат", но "те в момента произвеждат".

"Вследствие на което, на другия ден, като дойдоха Дянков и Танов и седнахме с документите по темата която е, те твърдо държаха, че това е и те са в нарушение. Щом са в нарушение, ето тук Дянков нека да се закълне, аз му казах: "Действайте си, както е по закон, отнемайте или, ако сте отнели лиценза, и повече не се занимавайте, да си отива в съда", продължава разказа си пред министрите премиерът.

Този път към имената на замесените се прибавя и президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.

"Вчера беше и доктор Тренчев при мен и ми каза: "Да, те идваха и при мен", даже Тренчев е ходил и при Дянков, заради тези 200, или 300, или 400 работници, които имат там, при което те не ходят на работа и не получават заплати", казва Борисов и така между другото добавя и социалната загриженост към обясненията за специалното отношение към "Леденика".

"Убеден съм, че ще има манипулации по разговорите. Не случайно едни ги дават, едни не ги дават. Ако имаме официален диск, ако казвам това е от СРС, или ако имаме за цялостния период разговорите, ще видите какви са указанията", добавя премиерът, убеждавайки слушателите си в правомерността на действията си по случая "Леденика".

В останалата част от речта си премиерът подгрява министрите си за участие в предстоящия дебат по вота на доверието, като им припомня списъка с постижения на правителството.

"Така че утре там. Няма ли подкрепа, да се знае ясно кой е виновен. Ние поехме нашата си част, нашата кауза, направихме правителство и се справяме прекрасно във времето на криза. Искат друга ситуация, искат държавата да се срути, не мога да я крепя сам, с вас, разбира се. Трябва да има и политическа класа, която да каже "да, може за момента да не са ни изгодни, но само така има стабилност в държавата", заключава премиерът.

Пълния текст на изказването на министър-председателя може да прочетете тук.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.