Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цачева предлага лобизмът да се регламентира с няколко закона вместо с един

21 коментара
Цачева предлага лобизмът да се регламентира с няколко закона вместо с един
Председателят на Народното събрание Цецка Цачева обяви в понеделник, че управляващите не са готови с цялостен закон за лобизма. Преди няколко месеца, след поредните обвинения за прокарване на лобистки текстове и закони, ГЕРБ обявиха, че работят върху такъв проект.

Изказването си Цачева направи пред участници в двудневна конференция на тема "Ролите на лобистите", организирана от Народното събрание и Института за икономическа политика, с подкрепата на посолството на САЩ.

Цачева се позова и на други неуспешни опити в предишни парламенти за приемане на закон за лобизма. В 40-тото НС такъв проект бе разработен от депутати от десницата, но тогавашните управляващи от тройната коалиция не допуснаха дори придвижването му до пленарна зала.

"В България нямаме професионални лобисти, на които се плаща, за да прокарват една или друга законодателна инициатива“, каза Цачева. Тя предложи ориентиране към европейските практики за въвеждане на правила и норми, които да дават прозрачност какво се прави от представителите на обществени организации и народните представители.

Според Цачева, това може да стане чрез въвеждането на публични регистри, в които да фигурират имената на народните представители и на публични организации, сферите на техните интереси и законодателните им инициативи. Тя очаква тези регистри бъдат готови до края на есенната сесия на НС.

Председателят на парламента посочи, че мнението ѝ най-много се доближава до практиката в Германия, където всяка година Будестагът прави публичен регистър на лобистите, които могат да изразяват позиции по определени законопроекти.

По думите ѝ очерталите се обществени отношения по темата за лобизма не могат да останат без отговор.

Цецка Цачева отбеляза, че ЕС е по-склонен да не се отива към нормативен акт за лобизма, а материята да се урежда в различни закони.

Посланикът на САЩ Джеймс Уорлик коментира от своя страна, че в България трябва да се създаде законодателна рамка по отношение на лобизма. Той заяви, че преди да стане конгресмен, е работил като лобист на частна фондация за събиране на средства за Филипините и Тайланд.

По думите му целта е била да привлече повече средства от американското правителство. "Не мислех за себе си като търговец на влияние, а като за просветител“, обясни Уорлик. Лобистите в най-добрия случай предоставят информация на законодателите, добави той.

"Подкупите и корупцията не са равносилни на лобиране“, смята Уорлик. По думите му въпросът е не дали лобизмът се случва, а как се случва и по какъв начин може да се контролира.

Според Уорлик лобистите трябва да бъдат регистрирани, както и членовете на Конгреса да бъдат прозрачни - какъв е дневният им график, с кои компании се срещат.

Брюксел не можел да е пример как да уредим въпроса с лобизма

По време на конференцията Кристиан дьо Фульо, председател на Асоциацията на акредитираните лобисти към
Европарламента, коментира, че "Брюксел не може да бъде пример за България как да уреди въпроса с лобизма". По думите му в ЕК и ЕП има две различни системи за регистриране на лобистите.

"В ЕК системата за регистриране на представителите, защитаващи определени интереси, е доброволна, но информацията е минимална - не е ясно кого представляват, както и колко пари получават", посочи Фульо.

Според него България "не е по-добра или по-лоша от другите страни от ЕС и тези, които ви поучават, трябва първо да разчистят собствената си къща, а после да дават уроци". 

Дьо Фульо смята, че Полша, Унгария и Литва, под натиск от ЕК, Световната банка и "Трансперънси интернешънъл", бързо са приели законова рамка по отношение на лобизма, която обаче сега не работела. 

Той коментира още, че тези страни са приложили американския закон,  за да се покажат като добри ученици, но това се е оказало неефективно. 

Според Дьо Фульо работата на ЕК е не само да критикува България, а и да ѝ помага. По думите му в момента ЕК не може да изгради капацитет или да даде напътствия във връзка с лобизма.

Експертът смята, че трябва да се направи проучване сред всички заинтересовани страни - бизнеса и неправителствени организации, държавните институции, за да се постигне сближаване на позициите. 
Според нето професионалните лобисти са не повече от 2000, въпреки че според ЕК са 15 000, а според ЕП акредитираните са 4800.

"Ако си част от бизнес организация, дори и да сервираш кафе, си смятан за лобист", заключи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #22
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #21
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #19
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.