Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Църква в Струга бе подпалена заради конфликт между македонци и албанци

7 коментара

Православна църква, известна със своите ценни икони, бе подпалена в южната част на Македония на фона на напрежение на религиозна основа между мнозинството християни и малцинството мюсюлмани. Напрежението възникна след традиционния карнавал във Вевчани, на който православни мъже се маскираха като мюсюлманки с бурки и се подиграха на Корана, предаде Асошиейтед прес във вторник.

Пожарникарите овладяли късно в понеделник огъня в църквата "Свети Никола", която е на два века и се намира край град Струга. Покривът на църквата е унищожен, но иконите са запазени, съобщиха властите.

Часове по-рано мюсюлманските лидери призоваха представителите на общността към спокойствие.

Карнавалът във Вевчани на 13 януари предизвика гняв у мюсюлманите, повечето от които са албанци и представляват 33 процента от населението на страната, наброяващо 2,1 милиона души.

Етническото напрежение тлее в Македония от края на въоръжения конфликт през 2001 г., когато етническите албански бунтовници се противопоставяха на властта в продължение на осем месеца с искане за по-големи права за своята общност. По време на конфликта, който приключи благодарение на намесата на НАТО, загинаха 80 души. Между македонци и албанци бе постигнато споразумение, което подобри ситуацията на албанците.

Албанският бе обявен за официален език, един албански университет бе признат, а административните граници в страната бяха прекроени. Вследствие на това македонското население бе разделено, като албанските общини доминират на запад, по границата с Албания, напомня агенция ДПА.

Карнавалът във Вевчани, който се организира от 1400 години, привлича хиляди туристи. Местните жители по традиция носят маски, често саркастични. Някои от най-често срещаните костюми са на дяволи и демони. През тази година обаче те бяха възприети като подигравка спрямо Корана, а костюмите с бурки предизвикаха гняв у мюсюлманите.

Демонстранти нападнаха с камъни в събота местен автобус, движещ се от Струга в посока Вевчани, но при инцидента нямаше пострадали. Македонското знаме пред сградата на общината в Струга се свалено и заменено със зелено знаме - символ на исляма. Църква в близкото село Лабунища бе нападната и бе унищожен 4-метров кръст.

Македонските мюсюлмански лидери призоваха днес към спокойствие, но също така обвиниха правителството, че популяризира ислямофобията. Вицепремиерът Муса Джафери заяви, че подобни инциденти "създават напрежение" и "нарушават взаимното уважение и доверие".

"За съжаление в нашата държава продължават да се случват провокативни действия, които разгневяват гражданите независимо от коя страна са те", посочи Джафери.

Струга е град на Охридското езеро, в който живеят и албанци, и македонци. Той се намира де факто точно на линията, която разделя славянското от албанското македонско население в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Погледнете старите етнически карти праени преди и след освобождението и ще видите, че по тези земи и преди два века е имало албанци, както и в Косово. Какво е било преди, има ли вече значение. Те са там от два века!!! При това албанците са много добронамерени към БГ (няма по-приятелско племе на Балканите от тях). Вместо да ги плюем, ако сме пичове, да бяхме си раздлелили БЮРМ с тях, както и самите те предлагат. В момента БЮРМ и "етническия мир" там се крепи от просръбския елит там, а ние или пасуваме или секаним на албанците, които са приятели и потенциялен съюзник.

  2. Анонимен
    #6

    До №5 Какъв ислям в Албания, бе загубен? В цяла Албания няма повече от 20 джамии. Тук само в Родопите са 2-3 пъти повече. Конфликтът в Македония е етнически. Май наистина е време България да се намеси по начина, предложен от №4.

  3. Анонимен
    #5

    Можем само да се кръстим, че имаме такъв силен буфер с исляма като македонските ни (екс)братя! Добре е, че строят триумфални арки в центъра на Скопие, за да си въобразят несъществуваща военна мощ, която да ги топли в такива моменти...

  4. Анонимен
    #4

    Май наближава времето, когато трябва да влезе горският. Тъй като БЮРМ-овците няма да поискат помощ, България трябва да поиска мандат от ЕС и ООН да се справи с проблемите. Държавата ни има необходимия опит и авторитет - през 1915-1918 г. и 1941-1944 г. албанците там бяха като божи кравички.

  5. Анонимен
    #3

    В Скопие да избират: България или Албания.

  6. Анонимен
    #2

    За съжаление Западна България се превръща в Източна Албания :((((( Античните "македонци" - албанците изтласкват българите от областта Македония !!!

  7. Анонимен
    #1

    Ей, нема да ни палите църквите и иконите, нито са виновни, нито са на македоноидите. И едните, и другите са за шамари комай...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.